برداشت 2700 کیلوگرم طلای سرخ از مزارع کشت‌وصنعت تربت حیدریه

۱۳۹۸/۱۰/۲۴ - ۱۶:۰۳
مدیر کشت و صنعت تربت حیدریه زیرمجموعه شرکت کشاورزی رضوی گفت: 2 هزار و 700 کیلوگرم طلای سرخ از مزارع این مجموعه برداشت شد.

محمدباقر قناد طوسی در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: مساحت زیر کشت این محصول 8/5 هکتار بوده که با توجه به کشت زعفران طی 3 سال گذشته، تمامی آن بارده است.
وی ادامه داد: با توجه به استفاده از کودهای دامی در این مزارع و همچنین نوع بافت خاک، محصول تولیدی در اراضی کشت و صنعت تربت حیدریه از لحاظ کیفی از جایگاه خوبی در منطقه برخوردار است و متقاضیان بسیاری برای خرید گل زعفران دارد.
مدیر کشت و صنعت تربت حیدریه درباره چگونگی تغذیه این محصول تصریح کرد: تغذیه این زراعت در چندین مرحله  همراه با آبیاری و با استفاده از کود ازته و پتاسه انجام شده است.
وی اضافه کرد: همچنین در اواخر اسفند ماه هم‌زمان با گرم شدن هوا طی 2-3 نوبت از کودهای ریز‌مغزی به صورت محلول‌پاشی استفاده شده است.
قناد طوسی، مبارزه با علف‌های هرز، استفاده به موقع از کودهای ریز‌مغزی و کودهای دامی پوسیده، آبیاری مناسب و به موقع و... را از جمله اقدامات صورت گرفته به منظور افزایش راندمان تولید زعفران عنوان کرد.
وی ادامه داد: این محصول به دو صورت گل تازه و زعفران خشک شده در بازار خرید و فروش می‌شود و با توجه به شرایط اقلیمی و بازار، معمولا گل تولیدی به صورت تر در بازار گل شهرستان تربت حیدریه عرضه می‌شود.
قناد طوسی با اشاره به لزوم توسعه سامانه‌های نوین آبیاری در بخش کشاورزی گفت: در این راستا اراضی مربوط به کشت زعفران در این مجموعه با استفاده از سیستم تحت فشار بارانی آبیاری شده است.
وی درباره برنامه‌های در دستور کار این مجموعه در خصوص زعفران خاطرنشان کرد: با توجه به نیاز آبی نسبتا کم و ارزش اقتصادی زعفران، توسعه سطح زیر کشت این محصول جزء برنامه‌های کشت و صنعت تربت حیدریه قرار دارد.
قناد طوسی ادامه داد: علاوه بر این، بهره‌مندی از الگوی مشارکت در کاشت محصولات و استفاده از توان بخش خصوصی در این زمینه، یکی دیگر از برنامه‌های این مجموعه در خصوص زعفران به شمار می‌رود.
مدیر کشت و صنعت تربت حیدریه افزود: از طرفی با توجه به عدم استفاده از سموم شیمیایی در مراحل کاشت، داشت و برداشت، دریافت گواهی محصول سالم در برنامه‌های آتی مجموعه گنجانده شده است.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید