در گفت‌وگوی آستان‌نیوز با مصطفی فعله‌گری عنوان شد؛

روزگار یک زندانی سیاسی در کتاب «روز برمی‌خیزد»

۱۳۹۸/۱۱/۱۹ - ۱۴:۴۸
نویسنده کتاب «روز بر می‌خیزد» گفت: این اثر روایت یک زندانی سیاسی اهل اندیشه در زمان حکومت پهلوی است.

مصطفی فعله‌گری در گفت‌وگو با آستان نیوز با بیان اینکه رمان «روز بر می خیزد» یک اثر انقلابی است که به تازگی توسط به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) منتشر شده است، گفت: ایده خلق داستانی با مضمون زندگی امام موسی‌‎الکاظم(ع) از کودکی در ذهن من بوده است و اینکه پدرم همیشه داستان‌هایی از زندگی و زندان‌های طولانی مدت ایشان برایم تعریف می‌کرد؛ به همین منظور تصمیم گرفتم در خلال یک داستان گوشه‌ای از سختی‌ها و زندگی امام موسی الکاظم(ع) را به تصویر بکشم و گریزی نیز به مسائل اجتماعی و سیاسی زمانه خودم داشته باشم که ترکیب این دو، زمینه خلق رمان «روز بر می‌خیزد»‌ شد.
وی با اشاره به اینکه در طول تاریخ یکی از دردناک‌ترین مسائل بنیادین بشری، مسئله شکنجه، اسارت و برخوردهای خشن انسان‌ها نسبت به یکدیگر بوده است، افزود: در این اثر سعی شده سرگذشت یك زندانی سیاسی اهل اندیشه بیان شود كه آرزوی نگارش زندگی یكی از زندانیان سیاسی نامدار جهان را در سر دارد.
فعلهگری تصریح کرد: مرتضی علی، شخصیت اصلی این داستان، پدر خانواده است که بارها شکست می‌خورد ولی باز برای پیروزی و رسیدن به اهدافش، مصمم‌تر از قبل گام بر می‌دارد که در ضمن جریان داستان، بخش‌های از زندگی امام موسی‌الکاظم(ع) به صورت فلاش بک روایت می‌شود.
این نویسنده و منتقد ادبی با تصریح اینکه در این اثر به صورت غیر مستقیم رفتار برخی از مسئولان و مدیران فرهنگی کشور نیز نقد می‌شود و اشاره‌ای به طبقات اجتماعی جامعه دارد، افزود: ما باید قدر این انقلاب بزرگ را بدانیم و به آرمان‌های آن وفادار باشیم. مدیران و مسئولان به فکر مردم باشند و عدالت اجتماعی اجرا شود. مردم نیز از کرامت انسانی و آزادی بیان برخوردار باشند.
فعله‌گری با اشاره به نگارش کتاب «دعای بیماران» با موضوع انقلاب اسلامی افزود: این اثر دربردارنده وضعیت سیاسی اجتماعی دوره پهلوی است و روایت داستان شکنجه‌های زمان شاه و مسائلی است که در دوران سال‌های حکومت پهلوی بر مردم میگذرد.
وی با اشاره به اینکه «به‌نشر» انتشارات مبارکی است که نامش با امام رضا(ع) پیوند خورده است، افزود: چاپ آثار فاخر در به‌نشر نیازمند ارتباط مستقیم مدیران فرهنگی این انتشارات با نویسنده است.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود