به همت دفتر نمایندگی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در قم؛

کتاب «پارادایم جمال یوسف(ع) در تفسیر قرآن از انگاره تا گفتمان»، نقد و رونمایی شد

۱۳۹۸/۱۱/۲۰ - ۱۹:۵۸
به همت دفتر نمایندگی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در قم، طی نشستی علمی، کتاب «پارادایم جمال یوسف(ع) در تفسیر قرآن از انگاره تا گفتمان» نقد و رونمایی شد.

به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام و المسلمین علی راد، دانشیار دانشگاه تهران و مولف این کتاب، در این نشست که با حضور قرآن‌پژوهان و مسوولان مراکز قرآنی انجمن قرآن‌پژوهی حوزه، دانشگاه معارف، موسسه الذریه النبویه و ... در سالن شیخ طوسی دفتر نمایندگی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در قم، برگزار شد، به بیان فصول کتاب و امتیازات این اثر پرداخت.
 وی به جایگاه «احسن القصص» بودن سوره یوسف(ع) در قرآن کریم ، تناسب تاریخی و شان نزول سوره یوسف(ع)، توجه به غرر آیات در این سوره مبارکه، شیوه روایت‌گری سوره یوسف(ع) و جایگاه مطالعه پارادایمی در فهم تفسیری عمیق‌تر در آیات قرآن کریم اشاره کرد.
حجت‌الاسلام راد افزود: این اثر در 4 فصل نگاشته شده که نخستین فصل آن، اختصاص به ادبیات پژوهش دارد؛ در فصول دیگر نیز عناوینی چون «پارادایم جمال از پایداری تا گفتمان»، مستندات روایی پارادایم مشهور و دلیل تفسیری پیرامون موضوع این اثر، آورده شده است.
وی افزود: کتاب «پارادایم جمال یوسف(ع) در تفسیر قرآن از انگاره تا گفتمان» ریشه در گفتمان نقد در فرهنگ اسلامی دارد و متأثر از تفکر انتقادی در مطالعات جدید است که ریشه و تبار آن در آیات، روایات و سنت اسلامی است که نویسنده در این اثر با بهره‌گیری از رهیافت تاریخ انگاره، زمینه‌ها، علل پایداری و تطورات پارادایم‌های تفسیری و تأثیر آن‌ها بر ایدئولوژی مفسران را تحلیل کرده است.


جامعیت و تاثیرگذاری نخبگانی این اثر برای جامعه قرآنی
حجت‌الاسلام و المسلمین سید محمود طیب حسینی، دانشیار پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، در ادامه این نشست به تبیین نکات مثبت کتاب از جمله جامعیت و تاثیرگذاری نخبگانی این اثر برای جامعه قرآنی کشور پرداخت.
وی ضمن ابراز خرسندی از انتشار چنین اثری از سوی بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی تصریح کرد: این اثر جایگاه ویژه‌ای به لحاظ روشی، خصوصا برای رساله‌های دکتری و سطح چهار حوزه دارد و این قشر از تحصیل‌کردگان و قرآن‌پژوهان استفاده‌های وافری از این اثر خواهند برد.
طیب حسینی، با بیان اینکه «پارادایم جمال یوسف(ع)» اثری حائز اهمیت است که می‌تواند منبعی برای پژوهشهای قرآنی باشد، افزود: این اثر مطلوبیت خاصی در ارائه روش و مدلی راهگشا برای تغییر نگاه‌های سنتی و قدیمی در تفسیر دیگر سوره‌های قرآن کریم دارد.
وی نکته مورد توجه و اثرگذار این کتاب را دقت‌های ادبی نویسنده، بویژه در شرح و تفسیر آیات مربوط به زیبایی یوسف(ع) و نیز آیات مکر و کید زنان حاضر در مهمانی زلیخا برشمرد و نیز نداشتن خروج موضوعی مطالب کتاب و توجه نویسنده به تبیین نکات در چارچوب مشخص و دقیق را از جمله نکات مثبت این کتاب دانست.
گفتنی است؛ در پایان این نشست نیز مراسم رونمایی از کتاب «پارادایم جمال یوسف(ع) در تفسیر قرآن از انگاره تا گفتمان» با حضور استادان و مسوولان مراکز قرآنی برگزار شد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید