نگاهی به دستاوردهای آستان قدس رضوی بعد از انقلاب اسلامی

۱۳۹۸/۱۱/۲۳ - ۱۳:۲۱
آستان قدس رضوی به برکت مرقد منور ثامن‌الحجج‌(ع) و نظام مقدس جمهوری اسلامی، شاهد تحولات عظیم و چشمگیری در زمینه‌های مختلف بوده که از لحاظ کمی و کیفی، حتی با مجموع دستاوردهای چند قرن گذشته در این آستان نیز قابل مقایسه نیست

«اصلا مرکز ایران آستان قدس رضوی است....همه نیروها، همه قدرت ها در هر جا هستند محتاج به توجه خاص حضرت رضا(ع) هستند....من امیدوارم که انشاءالله تعالی به برکت آن آستان مقدس جمهوری اسلامی همان طوری که تاکنون پیروزمندانه پیش رفته است، از این به بعد هم پیش برود و این جمهوری اسلامی باقی باشد با اسلامیت خود.....»(صحیفه امام،ج16،ص387)

آستان قدس رضوی به برکت مرقد منور ثامن‌الحجج‌(ع) و نظام مقدس جمهوری اسلامی، شاهد تحولات عظیم و چشمگیری در زمینه‌های مختلف بوده که از لحاظ کمی و کیفی، حتی با مجموع دستاوردهای چند قرن گذشته در این آستان نیز قابل مقایسه نیست و امروز به عنوان یک پایگاه بزرگ و اثرگذار فرهنگی، فکری و علمی در نشر معارف اسلامی و قرآنی به ویژه تعالیم اهل بیت(ع) در جهان اسلام مطرح و به مرکز بزرگ گفتمان انقلاب و اسلام مبدل شده است.

 

توسعه موسسات فرهنگی

تأسیس موسسات فرهنگی توسط آستان قدس رضوی بعد از انقلاب، ظرفیت ارزشمند فکری، علمی ـ آموزشی و پرورشی را برای یک جهش بزرگ در حوزه فرهنگی فراهم کرده است.

 

راه اندازی بنیاد پژوهش‌های آستان قدس

‌در همین راستا، با توجه به جایگاه حرم مطهر رضوی به عنوان کانون انتقال تفکر اسلامی شیعی به اقصی نقاط جهان، بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در سال 1363 شمسی تأسیس شد تا با فعالیت‌های فرهنگی، علمی و تحقیقاتی خود، بیش از پیش آستان قدس رضوی را به مرکز ثقل فرهنگ اسلامی و شیعی تبدیل کند.

‌هم‌اکنون این بنیاد با تجمع و تمرکز نهاده‌های علمی چون عوامل انسانی و نرم‌افزاری، با 18 گروه پژوهشی در زمینه‌های تحقیق، گردآوری، تألیف و ترجمه‌ی آثار دینی- اسلامی با محوریت معارف رضوی به فعالیت می‌پردازد.

 

‌تأسیس مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی

به منظور گسترش و ترویج فرهنگ رضوی و چاپ آثار ارزشمند در زمینه علوم و معارف اسلامی و قرآنی در بیست و پنجم دی ماه 1362 بحث تشکیل مؤسسه چاپ و انتشارات آستان قدس رضوی در مجمع عمومی مطرح و به تصویب تولیت وقت آستان قدس رضوی رسید.

‌مرکزی تخصصی مجهز و مدرن برای چاپ و نشر سفارشات مشتریان و مخاطبان در بخش های پیش از چاپ و پس از چاپ است که با قدمتی بیش از سه دهه پاسخگوی نیاز اصحاب فرهنگ، رسانه و صنعت در گستره منطقه ای و بین المللی است.

با استفاده از امکانات پیشرفته موجود در این مرکز که از کامل ترین و مدرن ترین مجموعه های صنعت چاپ کشور است امکان تولیدن 5 میلیون نسخه قرآن، انواع کتب با جلدهای سخت و جلد نرم و دیگر سفارشات تجاری و نفیس در سال فراهم شده است.

 

تأسیس مؤسسه به نشر

توجه به فرهنگ مکتوب و اثر بخشی اساسی کتاب از دغدغه‌های جدی آستان قدس رضوی است و مؤسسه «به‌نشر» به عنوان بازوی انتشاراتی این آستان تأسیس و از سال 1362 فعالیت خود را آغاز کرده است. افزایش کمی و کیفی تولید کتاب با توجه به اولویت های تعیین شده برنامه ریزی در راستای گسترش نشر الکترونیک و طراحی و تولید محصولات متنوع فرهنگی متناسب با امکانات و وظایف محوله عمده فعالیت های فرهنگی و انتشاراتی این مجموعه را تشکیل می دهد که طی سه دهه فعالیت خود توانسته است با انتشار افزون بر سی میلیون نسخه کتاب، کارنامه ای درخشان در اشاعه فرهنگ و معارف اسلامی و ارتقای فرهنگ عمومی کشور از خود به جای گذارد.

 

راه اندازی مؤسسه فرهنگی قدس

‌مؤسسه فرهنگی قدس در سال 1366 با هدف انجام فعالیت‌های فرهنگی، اعتلای سطح بینش عقیدتی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مسلمانان و انتشار نشریه‌های ادواری تأسیس شد.

‌روزنامه قدس با داشتن 16 صفحه محتوایی شامل بر سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، ورزشی، ادب و هنر، حوادث، بانوان، ترجمه و... مطالب مختلفی را در قالب خبر، گزارش، مصاحبه، مقاله، تحلیل، تفسیر و نقد رویدادهای مختلف منتشر می‌سازد و نیز با چاپ 4 صفحه با عنوان خراسان امروز کلیه رویدادهای سه استان بزرگ خراسان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

تأسیس مؤسسه آفرینش‌های هنری

مؤسسۀ آفرینش­های هنری آستان قدس رضوی در سال 1369 با هدف بهره­گیری از انواع هنرها در تبیین و انعکاس معارف اهل(ع) تاسیس شد و در طول سه دهه فعالیت خود شناسایی و اشاعه ابعاد هنر و معماری ایرانی اسلامی اماکن متبرکه با حفظ و ارتقای جلوه های هنری نفیس و آثار متعلق به آستان قدس رضوی، تامین نیازهای کاربردی همچون فیلم های مستند و مجموعه­های ارزشمندتصویر و عکس و امور گرافیکی و تصویرسازی برگزاری دوره های آموزشی هنری و تولید ویژه برنامه­های هنری مختص کودکان و نوجوانان به ویژه تئاتر و نمایش عروسکی و در مجموع پاسداشت و ترویج هنرهای اسلامی و ایرانی  را در دستور کار خود قرار دارد.

 

موسسه بقاع متبرکه

اداره این موسسه طی حکمی در تاریخ 4 تیرماه 1374 توسط مقام معظم رهبری به تولیت آستان قدس رضوی تفویض شد. این موسسه ازحجیم ترین موسسات فرهنگی آستان قدس رضوی است که در استان­های مجاور کم نظیر بوده و با استفاده از ظرفیت نیروی انسانی متخصص و متعهد و تعامل با مراکز زیارتی و فرهنگی کشور نقش فعالی در توسعه فرهنگ زیارت و افزایش میزان رضایت و اعتماد مخاطبان ایفا کرد.

ساخت سالن‌های چند منظوره، موزه، غرفه‌های اقامت خانوادگی، کتابخانه و... در قالب ده‌ها هزار مترمربع فضای عبادتی و زیارتی در شهرستان‌های طبس و کاشمر، از جمله اقدام‌های مهم آستان قدس رضوی در جنوب خراسان از طریق این مؤسسه است.

 

کتابخانه های آستان قدس رضوی

‌بخش مهمی از فعالیت‌های فرهنگی آستان قدس در حوزه کتاب و موزه جای می‌گیرد کتابخانه یکی از مراکز فرهنگی آستان قدس رضوی است که با استناد به اسناد موجود عمری قریب به هزار سال دارد. نخستین بنای جامع و مستقل کتابخانه در سال 1330 ش. در ضلع شمال غربی رواق امام خمینی (ره) کنونی (صحن امام خمینی سابق) ساخته شد. سپس در سال 1356 ش. به ساختمان جدید و وسیعی واقع در طبقه فوقانی موزه آستان قدس رضوی واقع در ضلع شرقی همان رواق انتقال یافت.

ساخت بنای با شکوه ساختمان کنونی نیز که از سال 1360 ش. آغاز شده بود در سال 1373 با 21 هزار و 188مترمربع زيربنا افتتاح شد. در کتابخانه مرکزی حدود57 هزار جلد کتاب خطی و 22 هزار جلد قرآن تاریخی وجود دارد که به خاطر انتساب به ائمه معصومین(ع) و هم‌چنین جنبه‌های علمی و هنری آنها از ارزش والای برخوردار هستند.

کتابخانه مرکزی حرم مطهر رضوی با داشتن 4 میلیون و 600 جلد کتاب چاپی یکی از بزرگترین کتابخانه ها در کشور ایران است که 56 کتابخانه وابسته به آن نیز در سراسر کشور وجود دارد.

امکان دسترسی به بیش از 100میلیون منبع مطالعاتی دیجیتال آستان قدس در کتابخانه­های شهرهای مختلف ایران نیز ماحصل گشایش کتابخانه دیجیتال در این مجموعه فرهنگی است.

سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به عنوان یکی از مراکز فرهنگی، علمی و پژوهشی آستان قدس رضوی، در حال حاضر 56 کتابخانه در سراسر کشور دارد.

 

تحولات موزه‌های آستان قدس رضوی پس از انقلاب اسلامی

پس از انقلاب اسلامی تغییرات مهمی در موزه‌های آستان قدس صورت گرفت و این مراکز فرهنگی توسعه ویژه و بی‌نظیری یافتند که حاصل آن تشکیل گنجینه‌های تخصصی.شامل 3 موزه و 12 گنجینه با عناوین گنجینه‌های قرآن، هدایای مقام معظم رهبری، فرش، تاریخ مشهد، سكه و مدال، تمبر و اسكناس، ظروف چینی و چراغدان های بارفتن، سلاح، ساعت و ابزار آلات ستاره شناسی، هنرهای تجسمی، صدف، حلزون و نرم تنان دریایی و گنجینه تزیینات و آرایه های وابسته به معماری، موزه مردم شناسی، موزه ملی ملك تهران و موزه وزیری یزد است.

 

افتتاح مرکز امور بانوان و خانواده در سال

مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی همزمان با ایام ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها در اسفند ماه 1395 تاسیس شد. هدف از تاسیس این مرکز تبیین هویت زن مسلمان انقلابی، مبتنی بر الگوی رفتاری حضرت زهرا سلام الله علیها، است. دوره­های آموزشی ویژه مزدوجین، دورههای همسرداری و فرزندپروری و تحصیلی از فعالیت‌های مرکز امور بانوان و خانواده است.

 

موسسه جوانان و تشکلهای انقلابی آستان قدس رضوی

این موسسه در سال 1376 با عنوان موسسه خدمات مشاوره ای جوانان و پژوهش های اجتماعی و با هدف برقراری ارتباط، بررسی و حل مشکلات جوانان، کوشش برای یافتن راه‌های مقابله با تهاجم فرهنگی غرب، ارتقاء سطح آگاهی و معرفت دینی، اجتماعی جوانان، انجام فعالیت‌های تحقیقی- پژوهشی و افکارسنجی تاسیس شد.
در سال 1395 ساختار موسسه بازنگری و به موسسه جوانان و تشکل های انقلابی تغییر یافت.

موسسه جوانان آستان قدس رضوی با توجه به بهره­مندی از مشارکت صاحب­نظران و بهره­گیری از ظرفیت­های عظیم مردمی در راستای شکوفایی عرصه­های فرهنگی آستان قدس رضوی و اثرگذاری در فضای عمومی کشور و جهان اسلام در تعامل با مخاطبان؛ به خصوص اقشار جوانان، اعضای تشکل های فرهنگی، نخبگان و فرهیختگان؛ نقش اساسی و ارزشمندی دارد .

اقدامات این موسسه را میتوان در حوزه­های «اقدامات فراگیر ملی و بین المللی» با هدف نهادینه­سازی ارزش­های موجود در سنت و سیره امام رضاعلیه السلام،« اقدامات تربیتی» با هدف تشکیل و تقویت بنیان های اعتقادی و سیاسی نسل نوجوان و همچنین اقدامات حوزه تشکل­های مردمی» با هدف حمایت و تغذیه فکری تشکل­های ملی و بین المللی شبکه جهانی جوانان رضوی دسته بندی کرد.

 

توسعه خدمات به زائر و مجاور

دستاورد‌های اجتماعی خدماتی ورزشی و رفاهی و همچنین در‌مانی آستان قدس رضوی با گستردگی مثال زدنی بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی، نمادی از مدیریت موفق اسلامی در عرصه فعالیت‌های اجتماعی است.

‌خدمات آستان قدس رضوی را بیش‌تر می‌توان در جنبه‌های درمانی، ورزشی و رفاهی دسته بندی کرد که در این گزارش به اهم آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 

تأسیس و راه اندازی بیمارستان فوق تخصصی رضوی

بیمارستان 320 تختخوابی فوق تخصصی رضوی، در زمینی به مساحت تقریبی 4 میلیون مترمربع با زیربنای حدود 56000 مترمربع در 5 طبقه ساخته شده است.

بخش‌های مختلف بیمارستان عبارتند از واحد CSRاستریلیزاسیون مرکزی،MRIپزشکی هسته‌ای آندوسکوپی، اورژانس کلینیک‌های تخصصی چک آپCheck up ، هولتر مونیتورینگ، ‌ دندان‌پزشکی، گوش و حلق و بینی، درد، زنان، زایمان بدون درد، آزمایشگاه، رادیولوژی(ساده، دیجیتال، ماموگرافی، پانورکس و تراکم استخوان)، سونوگرافی(ثابت و سیار) سی‌تی اسکن و سی‌تی آنژیوگرافی، داروخانه، بخش بازتوانی قلب، اتاق‌های عمل مرکزی کت لب(کاتتریسم قلبی ICU(جراحی قلب باز ICU جراحی، بخش جرای بخش زنان بلوک زایمان NICU مراقبت‌های ویژه نوزادان، دپارتمان قلب شامل: بخش قلب 1 و 2، CCU و جراحی قلب اکوکاردیوگرافی و تست ورزش و Pace-Maker .

این بیمارستان همچنین دارای اتاق‌های بستری در 4 شکل، مجهز به فراخوان پرستاری و نظارت‌های مراقبتی، کتابخانه، واحد استریل زباله‌های عفونی، امکانات رفاهی برای کارکنان، سیستم مدیریت بیمارستان(HIS)، سیستم مدیریت ساختمان(bms) و سیستم مخابراتی پیشرفته است.

بیمارستان منتصریه

‌مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی منتصریه که توسط آستان قدس رضوی راه اندازی شده است، در آذر ماه سال 1389 در اختیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار گرفت.

‌ساختمان این بیمارستان در زمینی به مساحت 3200 مترمربع و با زیربنای 9200 مترمربع در 6 طبقه ساخته شده است.

این بیمارستان که به عنوان مرکز پیوند اعضا و دیالیز در حال فعالیت است، با داشتن بخش‌های اورژانس، کلینیک تخصصی و فوق تخصصی، آزمایشگاه پیشرفته متناسب با نیازهای بخش پیوند اعضا، تصویر برداری(رادیولوژی وسونوگرافی کالر داپلر) اتاق‌های عمل، بخش مراقبت ویژه، استریلیزاسیون مرکزی، بخش همودیالیز و دیالیز صفاقی، بخش‌های بستری جهت پیوند کلیه و نفرولوژی، پیوند کبد و پیوند مغز استخوان در حال ارائه خدمات درمانی است.

دارالشفا امام

مؤسسه درمانی آستان قدس رضوی که از موقوفات دوران صفویه(سال 1931ه.ق) می‌باشد، پس از پیروزی انقلاب اسلامی بازسازی و گسترش یافته است.

‌این موسسه درمانی با عنوان دارالشفاء در ساختمانی جدید و در چهار طبقه و به متراژ 4939 مترمربع با تجهیزات پزشکی جدید شامل آندوسکوپی، اکوکاردیوگرافی، اسپیومتری و... می‌باشد.

 

پایگاه‌های پزشکی

آستان قدس رضوی برای رفاه هر چه بیش‌تر زائران، اقدام به تأسیس 6 پایگاه اورژانس در سطح صحن‌های حرم مطهر رضوی کرده است که همه‌ی آن‌ها مجهز به امکانات و تجهیزات مدرن از جمله دستگاه الکتروشوک و آمبولانس هستند و به صورت شبانه روزی به نیازمندان اورژانسی خدمات ارائه می‌دهند.

 

داروخانه‌ی امام رضا(ع)

داروخانه‌ی امام رضا(ع) وابسته به موسسه خدمات داروئی رضوی از نظر دارویی کامل‌ترین داروخانه‌ی سطح کشور است که در آن 2400 قلم تنوع دارویی وجود دارد.

این داروخانه برای تهیه داروهای مورد نیاز بعضی از نسخه‌ها که بایستی از خارج از کشور تهیه شود، در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه خدمت می‌کند.

‌از دیگر خدمات آستان قدس رضوی در عرصه تولید و توزیع دارو می‌توان به تولید محلول دیالیز صفاقی خودکار برای نخستین بار در کشور توسط داروسازی ثامن اشاره کرد.

 

تأسیس مراکز ورزشی متنوع برای زائران و مجاوران

آستان قدس رضوی، به عنوان پایگاهی اسلامی که ترویج و اشاعه زندگی و فرهنگ اسلامی را از وظایف خود می‌داند، لذا با هدف ایجاد فضایی مفرح و امن برای پرداختن به ورزش‌های متنوع، در سال 1373، سازمان تربیت بدنی این مجموعه را تأسیس کرد. مؤسسه ورزشی آستان قدس رضوی دارای 4 مجتمع فرهنگی ورزشی مستقل است که مساحت عرصه آن‌ها بالغ بر 27 هکتار می‌شود.

‌همچنین این مؤسسه دارای 15 هیأت ورزشی فعال به نام‌های هیأت باستانی کشتی، جودو، کاراته، کونگ فو، ووشو، تکواندو، ژیمناستیک، تیروکمان، بسکتبال، والیبال، شنا، تیراندازی، تنیس و فوتبال است.

این مجموعه‌ها در 270 هزار مترمربع، شامل مجموعه ورزشی 75 هکتاری شهرک شهید رجایی مشهد، استادیوم 15 هزار نفری امام رضا(ع)، مجتمع‌های آبی آقایان و بانوان، سالن زورخانه‌ای ایران، سالن‌های کشتی و ورزش‌های رزمی، زمین‌های چمن، تنیس، والیبال ساحلی است.

 

زائر شهر رضوی

پروژه «زائر شهر» در مردادماه سال 95 کلید خورد. این شهرک در زمینی با مساحت 35 هکتار در یکی از محورهای اصلی ورودی مشهد و در حاشیه اتوبان باغچه واقع شده است. زائرشهر رضوی با حدود ۲۲۰ هزار متر مربع زیربنا ظرفیت اسکان نهایی و روزانه ۲۰ هزار زائر را دارد.

حدود ۲۵ درصد از مساحت زمین این زائرشهر را بنا و ۷۵ درصد دیگر به فضاهای باز از جمله زمین‌های ورزش، فضاهای سبز، پارکینگ و ... اختصاص یافته است. این طرح دارای سه فاز بوده که در فاز اول و دوم واحدهای سوئیتی و کاروانی قرار دارد و فاز 3 به واحدهای آپارتمانی اختصاص یافته است.

علاوه بر «زائر شهر»، تاسیس «زائرسرا» نیز در راستای تسهیل زیارت زائران کم بضاعت حرم مطهر با مساحت 82 هزار مترمربع و با ظرفیت پذیرایی از 4 هزار نفر  با فاصله 2 هزار و 200 متر از حرم مطهر رضوی دیگر اقدام آستان قدس رضوی در خدمت به محرومان است.

توسعه اماکن متبرکه

افزایش فضای اماکن متبرکه یکی از تحولات عظیمی است که حرم مطهر رضوی پس از انقلاب اسلامی به خود دید. بعد از انقلاب ساخت رواق های متعدد حرم مطهر برای تسهیل زیارت زائران انجام شد که در مجموع 22 رواق حرم مطهر، 14 رواق بعد از انقلاب به حرم مطهررضوی اضافه شده و 8 رواق به وسعت 2هزار 800 متر مربع قبل از انقلاب به 60 هزار متر مربع در حال حاضر مبدل شده است.

همچنین وسعت فضای اماکن متبرکه از 27 هزار متر مربع قبل از انقلاب به یک میلیون متر مربع افزایش یافته است.

در کنار افزایش فضای زیارتی اماکن متبرکه بعد از انقلاب مدیران ارشد این سازمان در راستای افزایش سطح خدمات رسانی به زائران نیز برنامه های بسیاری را به اجرا در آوردند.

افزایش خدمات مهمانسرا با افتتاحه مهمانسرای غدیر و ایجاد سیاست های جدید توزیع دعوتنامه، ایجاد مرکز امور بین الملل برای تشکیل ستاد رسیدگی به مشکلات زائران خارج از کشور با طرح ضرورت تامین امنیت، تسهیل در ایاب و ذهاب، اقامت و... زائرین حرم مطهر رضوی از مبدا تا مبدا، ایجاد مرکز امور خادمین در راستای توسعه گفتمان خدمت، خادم و مخدوم با هدف ایجادانگیزه خدمت‌رسانی به زائرین و مجاورین و ترویج سنت و سیره حضرت رضا(ع) و توسعه کمی و کیفی خادمیاران رضوی و استفاده از ظرفیت استان ها نیز بخشی از اقداماتی است که خارج از فضای اماکن متبرکه برای ارائه خدمات مکفی به زائران ارائه می شود.

آستان قدس رضوی با بهره مندی از ظرفیت مراکز و موسسات خدماتی خود تلاش داشته است تا در کنار ایجاد شرایط مساعد در محدوده اماکن متبرکه، در تسهیل زیارت نیز خدماتی را ارائه کند.

 

عملکرد آستان قدس در عرصه علمی

آستان قدس رضوی در زمینه آموزش پس از انقلاب اسلامی فعالیت های بی نظیر و موثری چون تاسیس دانشگاهها، مدارس، موسسات خدماتی و مشاورهای را در کارنامه ی خود ثبت نموده است.

به منظور آشنایی با فعالیت‌های آموزشی آستان قدس رضوی در زیر به اختصار به آنها خواهیم پرداخت.

 

‌تأسیس دانشگاه علوم اسلامی رضوی

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در اواخر سال 1358 دو مدرسه‌ی دینی میرزا جعفر و خیراتخان بازسازی و ساختمان جدیدی در سه طبقه به مساحت بیش از 9هزار مترمربع و زیربنای 22 هزار مترمربع بین آن‌ها ساخته شد. این ساختمان در هجدهم مردادماه 1363، افتتاح شد. بنای جدید امکاناتی نظیر 22 کلاس درس، 250 خوابگاه، 7 مَدْرس، یک مسجد، سالن اجتماعات، سلف سرویس و... دارد.

در سال 1374 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و اکنون این دانشگاه با تأکید بر اصالت حوزوی و مدرک رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

همچنین در سال 1383 ساختمان شماره دو دانشگاه نیز در نزدیکی صحن هدایت، جنب ساختمان مرکز مدیریت حوزه‌ی علمیه‌ی خراسان، با 12 هزار مترمربع زیربنا افتتاح شد.

گفتنی است دانشگاه علوم اسلامی رضوی دارای چهار رگن مؤسس، هیأت امنا، ریاست و شورای دانشگاه است.

 

تأسیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع)

دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) براساس مجوز شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران و با پشتیبانی و حمایت‌های همه جانبه آستان قدس رضوی از سال1378 فعالیت خود را آغاز کرد.

این دانشگاه با فراهم نمودن امکانات و تجهیزات مدرن آموزشی و تحقیقاتی مطابق با شاخص‌ها و استانداردهای ملی و بین‌المللی و بهره‌مندی از اساتید مجرب و با قریب به شش هزار دانشجو در تمام مقاطع تحصیلی توانسته است در زمره معتبرترین مراکز آموزش عالی غیر دولتی جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد.

راه اندازی بنیاد فرهنگی رضوی

بنیاد فرهنگی رضوی در سال 1365 با هدف ایجاد، مدیریت وگسترش واحدهای آموزشی با کیفیت، تأسیس شد.

تاسیس14واحد آموزشی امام رضا(ع) از مقطع تحصیلی پیش‌دبستانی تا پیش‌دانشگاهی و پژوهش‌سرا از دستاوردهای این نهاد به شمار می‌رود.

این واحدها طی اقدامات صورت گرفته در 3 سال اخیر از بالاترین سطح استانداردهای آموزش و پرورش در به کارگیری از تکنولوژی‌های نوین مدارس هوشمند برخوردار شده‌اند.

توسعه موقوفات بعد از انقلاب اسلامی

آستان قدس رضوی از دیرباز به‌عنوان بزرگ‌ترین مجموعه موقوفاتی کشور بر پایه سنت حسنه وقف و نذر در کشور فعالیت می‌کند. در حال حاضر بیش از 800 رقَبه در آستان قدس رضوی وجود دارد که هر کدام نیز اجزای مختلفی دارد. افزون بر 50 درصد این رقبات در فاصله زمانی پس از انقلاب اسلامی وقف این مجموعه شده است.

توجه به نیات واقفان، احیا، حفاظت، صیانت و بهره‌برداری از موقوفات همواره مورد توجه تولیت‌های آستان قدس رضوی پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است و این امر با جدیت و حساسیت بالا دنبال می‌شود.

درآمد و عواید موقوفات نیز در 26 سرفصل کلی که برای مصارف موقوفات در آستان قدس رضوی تعریف شده است مانند روشنایی و سوخت حرم مطهر، دارالشفاء و بیمارستان‌های وابسته، میهمان‌سرا و اطعام، زوار، فقرا و مستمندان و... هزینه می‌شود.

بی‌شک تحولات گسترده‌ای که در طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در رشد و توسعه حریم نورانی رضوی و ارائه خدمات به زائران و مجاوران رخ داده است، نشان از کارآمدی نظام موقوفاتی این آستان مقدس دارد.

راه‌اندازی کد دستوری #8*(ستاره هشت مربع)، سامانه اینترنتی وقف و نذر رضوی به نشانی nazr.razavi.ir و نرم‌افزار رضوان در کنار افتتاح دفاتر نذورات از مرداد 1397 در دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان‌های مختلف کشور و فعالیت 19 دفتر نذورات در صحن‌ها و رواق‌های حرم مطهر رضوی، از جمله اقدامات صورت گرفته برای تسهیل امکان مشارکت محبان امام رضا(ع) در وقف و نذر است.

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید