همزمان با دهه مبارک فجر؛

طرح 68 هکتاری آبیاری تحت فشار سازمان موقوفات ملک به بهره‌برداری رسید

۱۳۹۸/۱۱/۲۳ - ۱۵:۰۸
مدیرعامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی از افتتاح طرح 68 هکتاری آبیاری تحت فشار این سازمان همزمان با دهه مبارک فجر خبر داد.

حمیدرضا قاسمی در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: در این طرح مساحت 68 هکتار از اراضی مزرعه قدس ۲ سازمان موقوفات ملک به سیستم آبیاری تحت فشار قطره ای مجهز شده است.
وی ادامه داد: در حال حاضر این سامانه برای آبیاری محصولات گندم، تریتیکاله و همچنین محصولات بهاره نظیر ذرت علوفه ای و گوجه فرنگی استفاده خواهد شد.
مدیرعامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی، هزینه صورت گرفته برای اجرای این طرح را ۶۲۸ میلیون تومان عنوان کرد و افزود: از این مبلغ ۴۹۳ میلیون تومان توسط دولت و مابقی از منابع سازمان تامین شده است.
وی درباره مزیت های سیستم آبیاری تحت فشار تصریح کرد: کاهش مصرف آب، استفاده بهینه از منابع آبی، افزایش سطح کشت محصول در مقایسه با روش های سنتی و... از جمله مزایای این سامانه به شمار می رود.
قاسمی ادامه داد: همچنین می توان امکان استفاده از کودها همراه آب آبیاری و افزایش کارایی مصرف کودهای شیمیایی را نام برد.
وی افزایش بهره وری در روش های سنتی آبیاری را حدود ۵۵ درصد اعلام کرد و گفت: در حالی این بهره وری در روش های آبیاری قطره ای حدود ۸۰ درصد است.
قاسمی افزود: با توجه به کاهش سطح آب های زیرزمینی و در نتیجه کاهش آبدهی چاه های کشاورزی، استفاده از روش های آبیاری نوین در دستور کار سازمان موقوفات ملک قرار دارد.
وی با اشاره به اراضی مجهز این سازمان در فریمان به سامانه های آبیاری نوین خاطرنشان کرد: هم اکنون با بهره برداری از این طرح، مساحت مجموع اراضی تجهیز شده به آبیاری قطره ای در منطقه فریمان به 500 هکتار رسیده است.
مدیرعامل سازمان موقوفات ملک آستان قدس رضوی ادامه داد: با توجه به خشکسالی های ۲۰ سال اخیر و کاهش ذخیره آب های زیرزمینی و از طرفی لزوم مدیریت مصرف آب در بخش کشاورزی که بخش عمده ای از مصارف را به خود اختصاص داده، ضروری است که سامانه های تحت فشار بیش از پیش توسعه یابد و مشکل کمبود آب در بخش کشاورزی جز با استفاده از روش های نوین آبیاری محقق نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید