گذری بر ارائه خدمات و فعالیت‌های ورزشی بانوان در تربیت بدنی آستان قدس رضوی
جایگاه تربیت بدنی آستان قدس رضوی در توسعه ورزش بانوان
۱۳۹۸/۱۱/۲۴ - ۰۹:۰۵
بانوان نقش مهمی در جامعه و کانون پرمهر خانواده دارند. با در کنار هم قرار گرفتن هر خانواده، جامعه معنی پیدا می‌کند و به حیات خود ادامه می‌دهد.

وجود بی‌نظیر دختران و مادران زمانی منشأ اثرات و برکات برای خانواده خود و اجتماع می‌شود که صحیح و سالم باشند. صحت و تندرستی جسمی و روانی هم بیش از هر راه دیگری از رهگذر ورزش کردن مسیر می‌شود.
نگاهی گذرا به مجموعه امکانات و دوره‌های آموزشی ارائه شده به بانوان در مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی حاکی از آن است که توجه به ورزش این قشر طی چند سال اخیر رشد کمی و کیفی قابل ملاحظه‌ای داشته است. این مجموعه تلاش کرده تا با اجرای طرح‌های گوناگون فرهنگی، ورزشی و عمرانی در حوزه ورزش بانوان و رشد سرانه ورزش آن‌ها، سلامت تربیت نسل آینده را چه از نظر جسمی و چه از منظر فکری تضمین کند. ناگفته پیداست، اگر نسل نوجوان و جوان سالمی می‌خواهیم، باید اول مادران تندرست و بانشاطی داشته باشیم. به بهانه سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) نام مقدسی که مهر و محبت و خانواده با او معنا پیدا می‌کند، کارنامه یکساله مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی در حوزه ورزش بانوان را مرور می‌کنیم.

 

دوره‌ها و رشته‌های ورزشی
همه امکانات این مجموعه ورزشی به صورت نوبتی مورد استفاده بانوان و آقایان است و کلاس‎ها در طول هفته در ساعات مختلفی از 7 صبح تا 19 برای دختران و بانوان ورزشکار تشکیل می‌شود. خانم‌های مشهدی در رده‌های مختلف سنی امکان شرکت در رشته‌های متنوع و مفرح ورزشی مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی اعم از بسکتبال، والیبال، دفاع شخصی، جودو، تکواندو، کنگ‌فو، کاراته، ژیمناستیک، بدمینتون، اسکواش، تیروکمان، آمادگی جسمانی، آمادگی نجات غریق و شنا(در سطوح مختلف) را در سالن‌های چندمنظوره ورزشی و مجتمع‎های آبی اختصاصی می‌یابند.
برای تدریس نوآموزان و ورزشکاران از مربیان کاربلد و قهرمانان تیم‌های ملی استفاده می‎شود. قابل ذکر است که خانم‌های علاقه‌مند به ورزش در فصل تابستان، با ثبت‎نام در کلاس‌های اوقات فراغت این مجموعه ورزشی، علاوه بر رشته‌های مذکور از کلاس‌های ورزشی و طرح‎های فرهنگی ویژه این ایام نیز استفاده می‌کنند که طرح جامع «رویش رضوی» در همین راستا اجرا می‌شود.  

 

ویژه‌ برنامه‌هایی فرهنگی، تبلیغی و تربیتی
پرورش ورزشکار به تنهایی مهم و ارزش‌آفرین است، اما مقصود در تربیت بدنی آستان قدس رضوی تربیت ورزشکاری با شاخصه‌های فرهنگ رضوی است. از این رو تهیه و تدارک ویژه‌برنامه‌های فرهنگی، تبلیغی و تربیتی در کنار فعالیت‌های ورزشی ضروری به نظر می‌رسد.
یکی از کار ویژه‌های این مجموعه در حوزه بانوان، برگزاری مسابقات ورزشی و سرگرمی مانند جشنواره فرهنگی ورزشی «بُشری» و مسابقات کشوری لیگ برتر کبدی است که غالبا با حضور دختران به اجرا در می‎آید تا ضمن حضور پرقوت‌شان در عرصه‌های رقابتی، بنیان‌های ارزشی و فرهنگی آن‌ها تقویت شود.
از طرفی تربیت بدنی آستان قدس رضوی توجه به کانون خانواده با محوریت مادران را در کانون توجه و برنامه‌ریزی‌های خود قرار داده است. لذا حجم زیادی از برنامه‌های خود را با حضور همه اعضای خانواده به ویژه مادران عملی می‌سازد. همایش خانوادگی کارکنان تربیت بدنی با حضور 80 خانواده، جشنواره مسابقات خانواده کارکنان آستان قدس رضوی با مشارکت 300 خانواده با رویکرد خانواده رضوی، جشنواره ورزشی خانوادگی کارکنان بسیج آستان قدس رضوی با حضور 500 نفر و اجرای هم زمان مراسم باستانی در 31 استان به صورت ویدئو کنفرانس با حضور 450 ورزشکار و خانواده های‌شان در گود باستانی مجموعه تربیت بدنی آستان قدس رضوی چند نمونه بارز از این جمله‎اند.
همایش مه‌دخت(دختران انقلاب) با حضور 25 هزار تن از دختران عضو کانون‌های خادمیاری، مراکز سپاه و مساجد سطح شهر در ورزشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) از جمله برنامه‌های بی‌سابقه فرهنگی مؤسسه به شمار می‌آید که در بستری ورزشی به اجرا درآمد با اجتماع بزرگی از دختران انقلابی مشهدی در جوار مادران‌شان تجدید عهدی با آرمان‌های انقلاب و شهدا و رهبر معظم انقلاب بود.    
کمک به برگزاری اردوهای خانوادگی مرکز بانوان در محل باغ خاتون با اعزام 500 مربی خانم و برگزاری همایش و کلاس‌های ورزشی و نیز برگزاری اردوهای تشویقی تربیتی با حضور 300 تن از دختران در اردوگاه فرهنگی بیلدر، وجه دیگری از ویژه برنامه‌های این مجموعه برای دختران و بانوان است.  
از سویی، برگزاری دوره‌های تربیت مبلغ ورزشی ویژه بانوان طلبه ورزشکار از دیگر دوره‌های فرهنگی تدارک دیده شده توسط این مجموعه است که سطوح مقدماتی و سطح 1 با حضور 20 نفر از بانوان در پائیز امسال برگزار شد. در مسیر فضاسازی تبلیغی و ترویجی حوزه عفاف و حجاب ویژه دختران ورزشکار نوجوان و جوان، برنامه‌های متنوع فرهنگ‎ساز از جمله چند دوره برپایی کارگاه «عفاف و حجاب» با مشارکت مربیان و کارکنان فعال در بخش‌های مختلف مجموعه در دستور کار قرار گرفت. اجرای طرح «مهر رضوی» با تقدیر از 200 دختر برتر فعال در حوزه حجاب هم یکی دیگر از طرح‌های تشویقی و ترویجی در این حوزه بود.
ضمناً در زمینه دوره‌های آموزشی هم به فراخور نیاز موجود، دوره‌های آموزشی ارتقاء داوری و مربیگری نظیر دوره داوری درجه 2 و 3 در سبک سان‌دا رشته ووشو در سطوح و رشته‌های مختلف با حضور بانوان هم‌پای آقایان برگزار می‌شود.
همچنین تربیت بدنی آستان قدس رضوی در راستای سیاست‌های تبلیغی و ترویجی خود از حرکت‌های فرهنگی و ارزشی حمایت و ورزشکاران شایسته را مورد تجلیل و تقدیر قرار می‌دهد. به همین منظور طی سال جاری در دو مراسم جداگانه از مهلا مؤمن زاده به خاطر اهدای مدال نقره تاریخ‌سازش در مسابقات جهانی تکواندو به خانواده شهید حسین غیاثوندی و نیز از تیم ملی بانوان کبدی ایران به دلیل قرائت تیمی آیة الکرسی بعد از قهرمانی در رقابت‌های آسیایی جاکارتا 2018،  با حضور مسئولان استانی و کشوری ورزش تجلیل به عمل ‌آورد.  
از سوی دیگر، برنامه‌های فرهنگی اوقات فراغت مؤسسه در قالب طرحی با عنوان «رویش رضوی» هر ساله با حضور توامان ورزشکاران شرکت‌کننده در اوقات فراغت و خانواده‌های‌شان در ایام سه ماهه تابستان به مرحله اجرا در می‌آید تا دختران فعال ورزشی در رده‎های سنی کودک، نوجوان و جوان از خلال تفریح، بازی و سرگرمی به سمت موضوعات اعتقادی و فرهنگی سوق پیدا کنند.

 

بانوان ورزشکار در عرصه‌ای تازه
در مدت بیش از یک سال از آغاز ثبت نام متقاضیان خدمت در انواع بخش‌های ورزشی در سایت خادمیاری آستان قدس رضوی، تاکنون هزار و 279 نفر به عنوان خادمیار قطعی اعلام شده‌اند. در میان این قشر هم بانوان حضوری پر رنگ نشان داده و شمار بانوان خادمیار ورزشی بیشتر از آقایان به چشم می‎آید. علاوه بر مربیان رشته‌های مختلف ورزشی، در میان فعالان رسانه‌ای ورزشی، اساتید دانشگاه، ماساژورها، متخصصان فیزیولوژی ورزشی هم جزو رسته‌های خدمتی هستند.
بانوان ورزشکار تحت عنوان پرافتخار خادمیار ورزش رضوی در تربیت بدنی آستان قدس رضوی در عرصه‎های متنوع خدمتی نظیر سرکشی به خانواده معظم شهدا و ایثارگران، حضور در اردوهای جهادی مقابله با بلایای طبیعی، ارائه آموزش در قالب کلاس‌های فرهنگی و ورزشی، کمک به برپایی مسابقات و المپیادهای ورزشی، مشارکت در برنامه‌های خیریه و عام‌المنفعه پای کار هستند.
خدمت در ایستگاه‌های صلواتی خدمت به خیل زائران پیاده حضرت رضا(ع) از جمله برجسته‎ترین عرصه‎هایی است که بانوان خادمیار در مدت ایام سوگواری آخر ماه صفر در قالب نقش‌های مختلفی چون آشپز، ماساژور، خیاط، پرستار، مربی کودک و... حضور و توان تمام قد خود را به اثبات می‌رسانند و از هیچ خدمتی فروگذار نمی‌کنند. همین طور خادمیاران در قالب دو طرح با عنوان «خدمت کریمانه» و نیز اجرای طرح پایش سلامت را در 8 مسجد سطح شهر و 300 مسجد حاشیه‌ای را برعهده گرفتند.

 

رشد متوازن جسمی و فکری
در این زمینه، علیرضا تاج فیروز سرپرست مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی با اشاره به اهمیت پرداختن به موضوع ورزش بانوان بیان می‎کند: «تربیت بدنی آستان قدس رضوی با ارائه خدمات و برگزاری دوره‌های متنوع ورزشی به بانوان در کنار آقایان، نشاط و تندرستی را با حفظ قداست و مصونیت زن در جامعه به ارمغان آورده است. در حال حاضر برنامه‌های مختلفی در جهت توسعه زیرساخت‌ها و افزایش رشته‌های ورزشی مناسب این قشر در نظر گرفته شده است. تاکنون رشته‌های ورزشی بانوان با استقبال خوبی مواجه شده و حضور در برخی رشته‌ها به خصوص رشته‌های جدیدتر رشد نشان می‌دهد».
وی ضمن تاکید بر پرورش امور اعتقادی و اخلاقی در کنار پرداختن به فعالیت‌های ورزشی بیان می‎کند: «در کنار افزایش سرانه ورزشی بانوان، طرح‌های گوناگون فرهنگی برای رشد متوازن جسمی و فکری دختران و مادران ورزشکار فعال در این مجموعه دیده شده است که برپایی جشنواره بُشری و همایش مَه‌دخت نمونه‌های بارز از آن هستند».  


گزارشگر: سارا صالحی‌

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید