به همت مرکز مشاوره آستان قدس رضوی صورت گرفت؛

برگزاری نشست «مدیریت هیجانات منفی درتعامل با اعضای خانواده»در حرم رضوی

۱۳۹۸/۱۱/۲۴ - ۱۸:۳۴
نشست «مدیریت هیجانات منفی در تعامل با اعضای خانواده» به همت مرکز مشاوره آستان قدس رضوی در حرم مطهر رضوی برگزار شد.

به گزارش آستان نیوز، رحمت‌الله بابایی؛ روانشناس و مشاور خانواده در نشست تخصصی «مدیریت هیجانات منفی در تعامل با اعضای خانواده» از سلسله نشست‌های روانشناسی تغییر که در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی حرم رضوی برگزار شد، گفت: یکی از راه‌های افزایش بهداشت روانی و سلامت خانواده، همدلی اعضا و فراگیری مهارت‌ کنترل هیجانات منفی است.
وی با معرفی«خشم» به عنوان یکی از هیجانات منفی ابراز کرد: اعضای خانواده باید از عواملی که موجب بروز خشم و عصبانیت دیگر اعضا می‌شود، مانند ایجاد آلودگی صوتی، تبعیض، داشتن توقع بی‌جا و ... بپرهیزند تا به این ترتیب روح آرامش و امنیت در محیط خانواده حاکم باشد.
این مشاور خانواده با بیان اینکه خشم انواع مختلفی دارد، اظهار کرد: خشم ناگهانی از جمله انواع خشم است که در آن فرد به صورت ناگهانی کنترل خود را از دست می‌دهد و حرف‌هایی می‌گوید و کارهایی می‌کند که بعد پشیمان می شود.
وی ادامه داد: نوع دیگری از خشم همراه شرم است. این نوع خشم که با کاهش عزت نفس همراه است، فرد با این تصور که دیگران قصد اذیت و آزار او را دارند برای دفاع از خود حالت تدافعی به خود می‌گیرد.
خشم عمدی یکی دیگر از انواع خشم است که بابایی در این نشست به آن اشاره و بیان کرد: در این نوع خشم، فرد برای ترساندن طرف مقابل، خود را خشمگین و عصبانی نشان می‌دهند و تظاهر به خشم می‌کنند.
وی یکی دیگر از انواع خشم را خشم اعتیادی دانست و اظهار کرد: این افراد هنگام دچار شدن به خشم دچار شور و شعف می‌شوند و احساس سرزندگی می‌کنند. این افراد هیجان دعوا را دوست دارند و به شدت به آن وابسته هستند.
بابایی خاطرنشان کرد: سالم‌ترین نوع خشم، خشم اخلاقی است که در این نوع فرد در برابر یک عمل غیر اخلاقی مانند بی‌عدالتی خشمگین می‌شود.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود