به همت مرکز مشاوره آستان قدس رضوی صورت گرفت؛

برگزاری نشست «مدیریت هیجانات منفی درتعامل با اعضای خانواده»در حرم رضوی

۱۳۹۸/۱۱/۲۴ - ۱۸:۳۴
نشست «مدیریت هیجانات منفی در تعامل با اعضای خانواده» به همت مرکز مشاوره آستان قدس رضوی در حرم مطهر رضوی برگزار شد.

به گزارش آستان نیوز، رحمت‌الله بابایی؛ روانشناس و مشاور خانواده در نشست تخصصی «مدیریت هیجانات منفی در تعامل با اعضای خانواده» از سلسله نشست‌های روانشناسی تغییر که در سالن کنفرانس کتابخانه مرکزی حرم رضوی برگزار شد، گفت: یکی از راه‌های افزایش بهداشت روانی و سلامت خانواده، همدلی اعضا و فراگیری مهارت‌ کنترل هیجانات منفی است.
وی با معرفی«خشم» به عنوان یکی از هیجانات منفی ابراز کرد: اعضای خانواده باید از عواملی که موجب بروز خشم و عصبانیت دیگر اعضا می‌شود، مانند ایجاد آلودگی صوتی، تبعیض، داشتن توقع بی‌جا و ... بپرهیزند تا به این ترتیب روح آرامش و امنیت در محیط خانواده حاکم باشد.
این مشاور خانواده با بیان اینکه خشم انواع مختلفی دارد، اظهار کرد: خشم ناگهانی از جمله انواع خشم است که در آن فرد به صورت ناگهانی کنترل خود را از دست می‌دهد و حرف‌هایی می‌گوید و کارهایی می‌کند که بعد پشیمان می شود.
وی ادامه داد: نوع دیگری از خشم همراه شرم است. این نوع خشم که با کاهش عزت نفس همراه است، فرد با این تصور که دیگران قصد اذیت و آزار او را دارند برای دفاع از خود حالت تدافعی به خود می‌گیرد.
خشم عمدی یکی دیگر از انواع خشم است که بابایی در این نشست به آن اشاره و بیان کرد: در این نوع خشم، فرد برای ترساندن طرف مقابل، خود را خشمگین و عصبانی نشان می‌دهند و تظاهر به خشم می‌کنند.
وی یکی دیگر از انواع خشم را خشم اعتیادی دانست و اظهار کرد: این افراد هنگام دچار شدن به خشم دچار شور و شعف می‌شوند و احساس سرزندگی می‌کنند. این افراد هیجان دعوا را دوست دارند و به شدت به آن وابسته هستند.
بابایی خاطرنشان کرد: سالم‌ترین نوع خشم، خشم اخلاقی است که در این نوع فرد در برابر یک عمل غیر اخلاقی مانند بی‌عدالتی خشمگین می‌شود.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید