عضو هیئت علمی دانشگاه تهران:

حضور آمریکا در منطقه غرب آسیا ارمغانی جز کشتار و تحریم نداشته است

۱۳۹۸/۱۱/۲۵ - ۱۷:۵۸
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، افزود: حضور آمریکا در منطقه غرب آسیا به نفع هیچ کشوری نیست و به جز کشتار و تحریم هیچ ارمغان دیگری برای منطقه نداشته است.

به گزارش آستان‌نیوز، فواد ایزدی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، درهمایش بین‌المللی «خروج بیگانه» که با حضورعبدالجابر انصار سرکنسول جمهوری اسلامی افغانستان در ایران، مرتضی رجوعی رئیس دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) و جمعی از دانشجویان در سالن همايش‌هاي پرديس برادران دانشگاه بين المللي امام رضا(ع)برگزار شد، به تجربه ایران در مقابل استکبار اشاره و عنوان کرد: تجربیات هر کشوری در عرصه مقاومت باید دیده و نقاط مثبت و منفی آن بررسی شود.
وی به موضوع تقابل ایران و غرب اشاره کرد و گفت: آمریکا با هدف سرنگونی حکومت، نخستین برنامه‌ریزی کودتا را در سال ۳۲ در ایران و علیه دولت مصدق انجام داد و سپس این تجربه خود را در دیگر کشورهای جهان نیز تکرار کرد؛ کودتای ۲۸ مرداد از بحث برانگیزترین رخدادهای تاریخ معاصر ایران به‌شمار می‌رود.
وی نتیجه این کودتا را بازگشت محمد رضا شاه پهلوی به ایران دانست و خاطر نشان کرد: سالهایی که شاه پس از کودتا در ایران حکومت کرد سالهای بسیارسخت و سیاهی برای ملت ایران بود.
ایزدی تسخیر لانه جاسوسی آمریکا را طبق فرمایشات امام خمینی(ره) انقلاب دوم ذکر کرد و افزود: 13 آبان ماه سال 1343، مأموران رژیم شاه، امام خمینی(ره) را در قم دستگیر و به دستور آمریکا، به ترکیه تبعید کردند. در روز 13 آبان 1358 نیز دانشجویان مسلمان پیرو خط امام، لانه ی جاسوسی آمریکا را در تهران تسخیر کردند و جاسوسان آمریکایی را به گروگان گرفتند و بدین ترتیب، مبارزه ی ضد آمریکایی مردم ایران، ابعاد جدیدتری پیدا کرد.
وی در ادامه حمله کشورعراق به ایران را از دیگر اقدامات دشمن بر علیه کشور ایران دانست و گفت: عراق در ۳۱ شهریور ماه سال ۱۳۵۹ حمله به ایران را آغاز کرد و مستکبران جهانی همواره حامی و پشتیبان آنان بودند.
به گفته این عضو شورای راهبردی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، پس از دوران جنگ نیزدشمنان از طریق تحریم‌ها و فشارها در صدد این بودند که به ایران ضربه بزنند از کلینتون و بوش گرفته تا اوباما و ترامپ هر کدام به دنبال ضربه زدن به کشورایران بودند اما خوشبختانه موفق نشدند.
وی ادامه داد: در کشورایران افکار مختلفی وجود دارد که ممکن است با یکدیگر نیز همسو نباشند اما نباید این موضوع مورد سوء استفاده کشورهای دیگر قرار گیرد.
این استاد دانشگاه افزود: حضور آمریکا در منطقه غرب آسیا به نفع هیچ کشوری نیست و به جز کشتارو تحریم هیچ ارمغان دیگری برای آنان نداشته است.
ایزدی پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در 40 سال اخیر را بی نظیر دانست و یادآور شد: ما باید دستاوردها و پیشرفت‌های ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران را برای دانشجویان بازگو کنیم.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود