نیم‎نگاهی به کارنامه اقدامات فرهنگی تربیت بدنی آستان قدس رضوی

پیوست فرهنگ انقلاب اسلامی در فضای ورزشی

۱۳۹۸/۱۱/۲۷ - ۱۴:۵۸
جوانمردی، کمک به هم‌نوع، توجه به نیازمندان، رفع نابرابری‌های اجتماعی، نگاه غیرجنسیتی، توجه به زیردستان و هزار و یک مفهوم ارزشمند دیگر در بستر انقلاب اسلامی به بدنه و عمق عرصه ورزش کشورمان نفوذ کرد.

مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی برگرفته از آموزه‌های فرهنگ رضوی و اهل بیت(ع) بیش از دیگر نهادهای ورزشی در جاری کردن این ارزش‌ها در متن جامعه از گذرگاه ورزش پافشاری دارد. برای رسیدن به این چشم‌انداز متعالی، هر ساله طرح و برنامه‌های متنوع فرهنگی را دوشادوش فعالیت‌ها و مسابقات ورزشی و احداث، تجهیز و نگهداری مجموعه‌های ورزشی به مرحله اجرا درمی‌آورد.    

البته این نکته هم گفتنی و پذیرفتنی است که علیرغم همه کوشش‌های صورت گرفته در دوره چهل ساله پس از پیروزی انقلاب اسلامی، هنوز هم کم و کاستی‌های فراوانی در عرصه ورزش و انتقال مفاهیم فرهنگی این تحول اجتماعی شاهد است. با این حال، تربیت بدنی آستان قدس رضوی تلاش خود را بر نزدیک شدن به آرمان انقلاب اسلامی به کار بسته و طی یکسال اخیر با برنامه‌ریزی و اجرای بیش از 90 سرفصل ‌برنامه فرهنگی در این مسیر حرکت کرده است که رئوس آن‌ها را علیرضا تاج فیروز، سرپرست تربیت بدنی آستان قدس رضوی در گفتوگویی به شرح ذیل بیان می‌کند:

 

اولویت دادن به اقشار کم برخوردار

مهمترین مأموریت تربیت بدنی آستان قدس رضوی، ایجاد مراکز و زیرساخت‌های ورزشی و ارائه خدمات در این مجموعهها با بهره‌گیری از منابع وقف و نذر جهت گسترش فعالیتهای فرهنگی ـ ورزشی عام‌المنفعه است، بر همین اساس آن‌هایی که سهم کمتری از منابع عمومی می‌برند، اولویت بیشتری برای دریافت خدمات و استفاده از امکانات این مؤسسه دارند.

به همین دلیل، توجه به توسعه ورزش در مناطق محروم و برای اقشار کم برخوردار با اقداماتی نظیر راه‌اندازی باشگاه‌های مساجد، برگزاری مسابقات محلات و اهدای بسته‌های ورزشی در مناطق حاشیهنشین، استفاده با تخفیف و گاه رایگان از امکانات تفریحی و ورزشی مؤسسه تربیت بدنی برای گروه‌های فعال فرهنگی و اقشار کم برخوردار(اعم از زائر و مجاور)، تجهیز مدارس و مساجد حاشیه شهر، احداث مجموعه‌های ورزشی در مناطق محروم شهر مثل گودِ در حال ساختِ کشتی باچوخه مهدی آباد با همه مجموعه‌های خدماتی وابسته به آن در بلوار توس و نیز عملیات پی‌ریزی احداث دو سالن چندمنظوره ورزشی در منطقه محروم شهید رجایی نمود پیدا کرده است.

این مجموعه ورزشی برای ارائه خدمات هر چه بهتر و کامل‌تر به این دسته از مخاطبان خود جدای از کادر کارکنان و مربیان کاربلد خود، از نیروهای خادم آستان قدس رضوی در عرصه ورزش با عنوان «خادمیاران ورزش رضوی» هم کمک می‌گیرد.

طی یک سال و نیم از آغاز ثبت نام متقاضیان خدمت در رشته‌های متنوع ورزشی چون رسانه‌های ورزشی، تدریس، ماساژ، فیزیولوژی ورزشی و... در سایت خادمیاری آستان قدس رضوی تا به امروز افزون بر هزار و 279 نفر به عنوان خادمیار قطعی اعلام شده‌اند.

جمعیت خادمیاران ورزشی در مدت کوتاه حضورشان در این مؤسسه منشأ خیرات و خدمات بسیاری به اقشار مستضعف در محدوده استان و اقصی نقاط کشور بوده‌اند. طرح «خدمت کریمانه» با موضوع پایش سلامت در 8 مسجد حاشیه شهر طی دو سال اخیر اجرا شده است.

پذیرایی از بیش از 10 هزار زائر پیاده دهه آخر صفر در ایستگاه‌های صلواتی و اسکان روزانه 6000 زائر در سالن‌های ورزشی مؤسسه در مدت 5 روز مراسم سوگواری، دیدار مستمر با خانواده معظم شهدا و ایثارگران، برگزاری مسابقات و ارسال لوازم ورزشی به روستاهای محروم آذربایجان شرقی، خوزستان و کرمانشاه، تنها گوشه‌ایی از اقدامات برجسته‌ تربیت بدنی آستان قدس رضوی در تکریم و توجه به محرومان جامعه است. در راستای خدمت به اقشار کم‌برخوردار، در مجموع 23 هزار نفرساعت به کانون‌ها و تشکل‌های فرهنگی ورزشی سراسر شهر در این مؤسسه خدمت رایگان ارائه شده است. 

 

تجلی ارزش‌های مذهبی

آنچه بیش از دیگر عناصر ملهم از انقلاب اسلامی در امور ورزشی مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس شاهد آن هستیم، تاثیر و تجلی فرهنگ رضوی و اهل بیت(ع) در جزء‌ جزء فعالیت‌های صورت گرفته است. حتی نگاهی اجمالی به فهرست اقدامات تربیت بدنی آستان قدس رضوی همچون برگزاری جلسات دعا و مراسم عزاداری ایام محرم، بیان فضائل اهل بیت(ع) لا به ‌لای مراسم مختلف، ایراد سخنرانی‌های مذهبی بین‌الصلاتین تا برگزاری نماز جماعت و اجرای مداحی در جریان بازی‌های لیگ برتر فوتبال، برپایی ایستگاه‌های صلواتی پذیرایی از زائران و مجاوران در مناسبت‌های مذهبی، برگزاری جشن میلاد حضرت امام رضا(ع) با حضور ورزشکاران، مربیان، کارکنان و خانواده‌های‌شان کافیست تا به اهمیت این مهم پی ببریم.

اما یکی از مظاهر برجسته جاری کردن یاد و نام اهل بیت معصومین(ع) در عرصه ورزش، پخش صلوات خاصه حضرت رضا(ع) در آغاز هر مسابقه لیگ برتر فوتبال در ورزشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) و همراهی دسته‌جمعی تماشاگران، بازیکنان و کادر اجرایی مسابقات داوران و مربیان است که شاخصه‌های اخلاق و معنویت را در قیاس با برگزاری مسابقات فوتبال در دیگر استادیوم‌های فوتبال کشور به شکل کاملا محسوسی بالا برده است.

 

توجه به قرآن کریم

در کنار مجالس مذهبی و پاسداشت ارزش‌های فرهنگ دینی به طرق مختلف، توجه به کتاب آسمانی مسلمانان و تأکید بر آموزه‌های بلند آن در قالب اجرای برنامه‌هایی نظیر برگزاری محفل انس با قرآن ویژه شب‌های ماه رمضان و یا  برپایی کرسی‌های تلاوت با استقبال بیش از 1500 تن از ورزشکاران، جامعه قاریان مشهد و کارکنان در مؤسسه تربیت دینی آستان قدس رضوی گنجانده شده است.

 

ترویج اخلاق ورزشی

بی‌تردید معنی و مفهوم ترویج مفاهیم اخلاق در ورزش به عنوان یکی از ارکان سیاست‌های اجرایی تربیت بدنی آستان قدس رضوی، از راه‌های مختلفی مسیر است. توجه به ارائه الگوهای تربیتی در ورزش از طریق تهیه و تدوین طرح تربیتی در ورزش ویژه نوجوانان، تقدیر از پهلوانان و پیشکسوتان ورزش پهلوانی با حضور ورزشکاران و پیشکسوتان باستانی، برپایی جلسات امر به معروف و نهی از منکر به صورت ماهانه برای کارکنان و مربیان، تشکیل دوره‌های سطح‌بندی تربیت مبلغ ورزشی با حضور بانوان و آقایان، اسکان مبلغین خادمیار ایستگاه‌های بهاره سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی روزانه به تعداد 500 نفر در سه دوره 5 روزه در محل سالن‌های چندمنظوره، برگزاری جلسات اخلاق ویژه پرسنل با حضور حداکثری کارکنان مؤسسه تربیت بدنی به صورت هفتگی و مناسبتی، تنها بخشی از ویژه‎برنامه‌های اخلاق‌محور این مجموعه هستند.

در همین راستا، در کنار تشویق ورزشکاران و کادر مربیان و کارکنان به رعایت اصول اخلاقی در ورزش، خود مؤسسه در مقام تقدیر از حرکت‌های فرهنگی ورزشکاران با اخلاق برآمده و طی دو مراسم جداگانه از تصمیم ارزشمند مهلا مؤمن زاده در اهدای مدال جهانی‌اش در رشته تکواندو به خانواده شهید غیاثوندی و نیز تجلیل از حرکت فرهنگی تیم ملی بانوان کبدی ایران در قرائت دسته‌جمعی آیة الکرسی پس از کسب قهرمانی در عرصه بین‌المللی تجلیل کرد.

 

فرهنگ‌سازی وقف و نذر

مثل دیگر حوزه‌های فرهنگ‌سازی شده در بستر وقف و نذر چون ساخت مسجد، مدرسه، کتابخانه، با وجود کاستی‌های فراوان در میزان بودجه ورزش و توزیع ناعادلانه امکانات ورزشی در سراسر کشور، به جا افتادن فرهنگ وقف ورزشی پس از انقلاب نیاز مبرم وجود دارد. این مجموعه تاکنون بالغ بر 500 میلیون تومان از این طریق جمع‌آوری و به نفع تحقق اهداف ورزشی و رفع کمبودهای موجود در حوزه‌های مورد نیاز هزینه کرده است. از بین اقدامات برجسته‌تر می‌توان به برگزاری دو دوره «جام رسانه و مهربانی» با حضور ورزشکاران و اهالی رسانه و صرف عواید حاصل از این بازی‌ها به نفع تجهیز آموزشی و ورزشی دبستان انصار واقع در روستای برزشآباد حاشیه شهر مشهد و پرداخت دیه و آزادسازی نوجوان ورزشکار زندانی اشاره کرد. همین طور مسابقات خیرخواهانه دیگری در این مؤسسه از جمله بازی‌های دوستانه پیشکسوتان سرخ آبی، تیم ملی، شهدای چوار و... با حضور 2000 نفری در استادیوم امام رضا(ع)، به صورت مرتب برگزار می‌شود.

 

نگاه ویژه به بانوان و خانواده

توجه به امور بانوان به موجب نقش حساس و کلیدی آنها در تربیت نسل آینده و حفظ کانون خانواده، موضوعی انکارناپذیر است که پس از انقلاب اسلامی و به خصوص در عرصه‌های ورزشی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت.

این مهم در تربیت بدنی آستان قدس رضوی با اجرای برنامه‌هایی چون همایش بی‌نظیر «مهدخت» با استقبال پرشور دختران و بانوان انقلابی در ورزشگاه 25000 نفری امام رضا(ع)، برگزاری جشنواره‌ها و رقابتهای ویژه دختران و بانوان مانند جشنواره ورزشی کارکنان آستان قدس رضوی با حضور80 خانواده با رویکرد خانواده رضوی و جشنواره فرهنگی ورزشی «بشری» ویژه دختران بروز و ظهور پیدا کرده است.

حضور شایسته بانوان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی ورزش پس از پیروزی انقلاب با رعایت عفاف و حجاب در رأس امور قرار گرفته است. مؤسسه تربیت بدنی آستان قدس رضوی با تقدیر از 100دختر برتر حوزه حجاب در قالب طرح «مهر رضوی»، برپایی دو کارگاه «عفاف و حجاب» با حضور 80 تن ازمربیان و پرسنل، و نیز تشکیل نشست «حجاب و عفاف» از دیدگاه علم زیست‌شناسی عصبی با حضور جمعی از کارکنان و مربیان ورزشی در این مسیر گام برداشته است.

 

ترویج فرهنگ ایثار و شهادت

زنده نگه داشتن نام و یاد شهدا و ایثارگران و انتقال ارزش‌های ایثار و شهادت به نسل‌های بعد به بهانه‌های گوناگون از ارائه خدمت به خانواده معظم شهدا و جانبازان در قالب طرحی با عنوان «خدمت کریمانه» تا دیدار با خانواده‌ شهدا و تدوین شاخص‌های برتر شهدای ورزشکار جهت تدوین کتاب، حضور ارزشمند دختران و همسران شهدای دفاع مقدس و مدافعان حرم در مراسم مختلف در تربیت بدنی آستانه رقم می‌خورد.

 

ساماندهی فعالیت‌های جهادی

خدمت در هر عرصهای به خصوص در قالب اردوهای جهادی در مسیر توانمندسازی و توزیع عدالت در نقاط مختلف کشور، امری مقدس و ضرورت امروز کشورمان محسوب می‌شود. همزمان با وقوع بلایای طبیعی در سراسر کشور طی سال اخیر، تربیت بدنی آستان قدس رضوی چون گذشته با تعریف مأموریتهای جهادی به کمک آسیب‌دیدگان سیل و زلزله شتافت.

کمک به ساکنان مناطق سیلزده آق‌قلا در استان گلستان، بردسکن در خراسان رضوی، اهواز در استان خوزستان و تازه‌ترین اقدام جهادی در سیستان و بلوچستان در راستای تحقق همین هدف به انجام رسید. البته این مؤسسه ضمن رسیدگی به مایحتاج اولیه مردم خسارت‌دیده و بازسازی عمرانی منطقه، در زمینه‌های دیگری من جمله اعزام مبلغین، برگزاری بازی‌ها و مسابقات مفرح، اهدای جوایز، اعطای سفر زیارتی مشهد مقدس و امور مشابه تلاش کرده است. 

 

گزارشگر: سارا صالحی

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود