به همت اندیشگاه رضوی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی،
۱۳۹۸-۱۱-۲۷

هشتمین نشست تخصصی «جریان شناسی انقلاب در مشهد» برگزار شد

هشتمین نشست تخصصی جریان شناسی انقلاب در مشهد به همت اندیشگاه رضوی سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با عنوان «تجربه نگاري نقش زنان در تاريخ شفاهي انقلاب اسلامي در مشهد» برگزار شد.

به گزارش آستان نیوز، در این نشست تخصصی که صبح امروز با حضور جمعی از پژوهشگران در محل تالار شيخ بهائي برگزار شد، ابوالفضل حسن آبادی مدیر مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی طی سخنانی به تشریح جایگاه زنان در حفظ تاریخ شفاهی و چالش‌های آنها در این مسیر پرداخت.
وی، دهه شصت را دهه حضور زنان در رویکرد تاریخ شفاهی عنوان کرد و گفت: در این دوره تاریخی زنان در بخش‌های مختلف دنیا در بحث‌های مرتبط با خود ورود پیدا کردند.
حسن‌آبادی بحث فمینیسم را یکی از موضوعاتی عنوان کرد که زنان بسیاری در اقصی نقاط دنیا به آن ورود پیدا کردند.
وی با بیان این مطلب به نقش تاریخ شفاهی به عنوان ابزاری برای نمایش عقاید و خواسته‌های زنان اشاره کرد و گفت: زنانی که در اقلیت نژادی، مذهبی قرار داشته و یا در حاشیه زندگی می‌کردند و همچنین در برهه‌ای از تاریخ بحث حقوق زنان در رای دادن، باعث شد تا زنان به صورت جدی در قضیه تاریخ شفاهی ورود پیدا کنند.
حسن آبادی، تفاوت‌هایی را در خصوص سبک پردازش تاریخ شفاهی در میان مصاحبه‌گران زن و مرد برشمرد و آن را حاکی از روحیات متفاوت جنسیتی عنوان کرد.
مدیر مرکز اسناد و مطبوعات آستان قدس رضوی حضور زنان ایرانی در تاریخ شفاهی را بیشتر در جنبه حاکمیتی، حمایتی و سازمان‌های مردم نهاد دانست و گفت: خلق آثاری برگرفته از تاریخ‌های شفاهی چون«دا»، نشان دهنده قدرت و نقش زنان در خلق آثاری ارزشمند است.  
گفتنی است، خروج زنان از محرومیت و انزوای تاریخی، طرح سوژه‌های جدید، نگاه از زاویه جدید و جزئی-نگری زنان به علم تاریخ و مقابله با بحث تفکیک جنسیت و عدم مقایسه از دیگر مباحثی بود که با حضور کارشناسان و پژوهشگران عرصه تاریخ به بحث و بررسی گذاشته شد.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید

تولیت آستان قدس رضوی

تولیت آستان قدس رضوی با خانواده معظم شهدا دیدار کرد
تولیت آستان قدس رضوی همزمان با شب رحلت حضرت ام‌البنین(س) و سالروز تکریم مادران و همسران شهدا، با خانواده‌های معظم…

پخش زنده حرم مطهر