در گفت و گو با نویسنده کتاب «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» مطرح شد:

شعار «مرگ بر آمریکا» رمی جمرات شیاطین امروز است

۱۳۹۸/۱۲/۰۴ - ۱۶:۰۳
امروزه کمتر کشوری است که زخم خنجرهای آغشته به خیانت‌های ایالات متحده آمریکا را در تاریخ خود لمس نکرده باشد.

در واقع در پس هر جنایت و کشتاری منافع نظام سلطه و استکبار به وضوح به چشم می‌خورد؛ گاهی شعارهای ترویج دموکراسی و حقوق بشر و گاهی شعارهای مبارزه با تروریسم و افراطی‌گری، سبب قتل و غارت ملت‌های بی‌گناه شده است. سیاست و استراتژی دولت مردان آمریکا در طول تاریخ تحولات صنعتی جهان، همواره بر استعمار و بردگی ملت‌های مظلوم و تاراج منابع و ذخایر کشورهای فقیر استوار بوده است. این مطالب بخشی از مقدمه کتاب «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» است که توسط بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شده است؛ محسن مقدادی نویسنده این اثر در گفت‌وگو با آستان نیوز؛ ما را بیشتر با این نوشتار آشنا می‌کند.

 

لطفا در ابتدا بفرمایید دلیل انتخاب این کتاب با عنوان «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» چیست؟
درباره نام این کتاب عناوین بی‌شماری مطرح بود اما آنچه ما را بر آن داشت که نام این کتاب را «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» بگذاریم، این جمله امام خمینی(ره) در جمع جوانان و دانشجویان بود که با اعتقادی راسخ و سرشار از امید و توانایی به همگان گوش زد کردند آمریکا با آن همه قدرت و هیبتش و با همهی گزینه‌های روی میزش در برابر ملت ایران هیچ غلطی نمی‌تواند بکند. ما حکومت دیکتاتور و فاسد پهلوی را سرنگون کردیم و آمریکا نتوانست جلوی این انقلاب را بگیرد. ما با همت و پشتکار و در کمال ناباوری شرق و غرب به فناوری صلح آمیز هسته ای دست یافتیم و به همگان ثابت کردیم که قدرت پوشالی مستکبرین در مقابل روح ایمان و وحدت کلمه ملت ایران، نابود شدنی است.

 

این اثر در چند فصل تنظیم شده و پیرامون چه موضوعاتی بحث می‌کند؟
ایالات متحده آمریکا در طول تاریخ خود جنایت‌های زیادی را بر علیه بشریت مرتکب شده است؛ این جنایات آن قدر بی شمار است که تا اسم امریکا به زبان می‌آید، جنگ، کشتار زنان و کودکان، قتل عام، بمب هیروشیما، جنگ ویتنام، افغانستان و جنایت‌ها و سیاست‌های ایالت متحده آمریکا و.. را در اذهان تداعی می‌کند؛ از این رو در این نوشتار سعی شده است جنایت‌ها و سیاست‌های آمریکا را در مقابله با نظام جمهوری اسلامی ایران با تمرکز بر اقداماتی که پس از پیروزی انقلاب صورت گرفته است به اختصار در 5 فصل با عناوین تهاجم امنیتی، تهاجم نظامی، تهاجم سیاسی، تهاجم اقتصادی، تهاجم فرهنگی همراه با مضامین هنری به تصویر کشیده شود و به صورت مستند و با استفاده از منابع معتبر خارجی، داخلی و حوادث آشکار، موضوع  بازگو شود.

 

چرا آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و چرا مرگ بر آمریکا؟
از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی همواره تمام تلاش‌های ایالات متحده آمریکا و غرب برای به زانو در آوردن نظام جمهوری اسلامی ایران در تمام عرصه‌ها با اتحاد و همبستگی ملت ایران و تکیه بر اصل ولایت فقیه با ناکامی و شکست مواجه شده است. این شکست‌ها آن چنان تلخ و ناگوار بوده که گاهی همراه با بغض بر زبان آنها جاری شده است. شکست‌های آمریکا فقط به حوزه مسائل داخلی ایران محدود نمی‌شود بلکه آنان در حوزه مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی نیز در مقابله با جمهوری اسلامی ایران محکوم به شکست بوده‌اند؛ اما برای پاسخ به سوال چرا مرگ بر آمریکا نیز باید به برخی از اقدامات غرب علیه ایران اشاره کرد: قرارداد رویترز، کودتا علیه دولت مصدق، برنامه‌های گسترده برای استفاده از تسلیحات هسته‌ای، حمایت از صدام حسین، تهدید به نابودی ایران، مانع‌تراشی بر سر موضوع هسته‌ای ایران، حمایت‌های آمریکا از حکومت دیکتاتوری پهلوی، ترور، حمایت از گروهک‌های ضد انقلاب، لانه جاسوی، و... اشاره کرد در واقع شعار مرگ بر آمریکا رمی جمرات شیاطین امروز است. در کتاب «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» به نظرات برخی از دولت‌مردان و سیاست مداران آمریکا در خصوص اقدامات انجام شده بر علیه ایران و عدم موفقیتهای آنان نیز اشاره شده است.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود