در گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت داروسازی ثامن مطرح شد؛

پوشش کامل نیاز بیماران دیالیز صفاقی با محصولات صددرصد ایرانی

۱۳۹۸/۱۲/۰۶ - ۱۳:۴۴
شرکت‌ داروسازی ثامن یکی از شرکت‌های مهم سازمان اقتصادی رضوی است که سابقه آن در تولید دارو به بیش از سه دهه می‌رسد.

این شرکت در کنار تولید انواع محصولات دارویی از سال 1374 در حوزه تولید محلول‌های مورد نیاز بیماران کلیوی و ارائه خدمات آن وارد شد که از آن به ‌عنوان تنها تولیدکننده انحصاری محلول‌های دیالیز صفاقی و ارائه‌دهنده خدمات مراقبت‌های ویژه این فرآورده به بیماران کلیوی در کشور نام برده می‌شود. شرکت ثامن برخی از تجهیزات و مواد اولیه تولید این محصولات را از طریق واردات تأمین می‌کرد، اما در سال جاری به پشتوانه تلاش نخبگان ایرانی موفق به کسب دانش بومی تولید آن­ها در کشور شد. مراسم رونمایی از دانش فنی و تولید فیلم‌های چندلایه فرآورده‌های تزریقی و ملزومات دیالیز صفاقی تولید داخل با حضور تولیت آستان قدس رضوی و جمعی از مسئولان کشور صبح امروز در شرکت داروسازی ثامن برگزار شد. همچنین در حاشیه این مراسم، تفاهم‌نامه سه جانبه راه‌اندازی نخستین پردیس فناوری خصوصی دارو و تجهیزات پزشکی کشور با عنوان «سلامت ثامن» در این شرکت به امضای طرفین رسید. به بهانه این رویدادها با مجید طبسی مدیر عامل شرکت داروسازی ثامن به گفت‌وگو نشستیم که در ادامه می‌خوانید.

 

چطور شد این شرکت به فرآیند تولید قطعات، مواد اولیه و تجهیزات دیالیز صفاقی در کشور وارد شد؟

شرکت داروسازی ثامن حدود 25 سال است در تولید انحصاری محلول‌های دیالیز صفاقی در کشور فعالیت می‌کند. تولید این محصولات به ‌طور عمده با واردات قطعات، سِت، اقلام و تجهیزات تولید و بسته‌بندی انجام می‌شد. در این میان، شرکت ثامن نیز مانند تمامی شرکت‌های تولیدی به موازات واردات به‌دنبال مسیرهای جایگزین و قطع این واردات بود. از طرف دیگر دانش فنی تولید این محصولات وارداتی به‌طور عمده و انحصاری در اختیار شرکت آمریکایی باکستر بود، از این ‌رو این وابستگی انحصاری به واردات همواره مایه نگرانی ما بود. همچنین در طی سال‌های گذشته به دنبال یک منبع جایگزین بودیم تا بتوانیم در خرید خود از قدرت چانه‌زنی بالایی برای قیمت استفاده کنیم و منبع دیگری نیز داشته باشیم. بدین منظور به بررسی شرکت‌های اروپایی دنیا برای یافتن منبع جایگزین پرداختیم حتی چند شرکت نیز انتخاب شد. به‌طور مثال شرکتی فنلاندی در این حوزه کار می‌کرد، اما با وجود آنکه از شرکت‌های بزرگ تجهیزات پزشکی و دارویی دنیا بود، نمونه محصولات تولیدی‌اش از نظر نوع تکنولوژی بکار رفته در مواد، پاسخگوی خواسته‌های ما نبود. البته از ابتدای همکاری با شرکت باکستر در تلاش بودیم تا این همکاری منجر به انتقال تکنولوژی و دانش به داخل کشور پیش رود، اما متأسفانه این امر نیز با وجود تلاش‌ها و توافق‌های صورت گرفته محقق نشد. بنابراین یافتن راهکارهایی در داخل کشور مورد توجه قرار گرفت.

 

شرکت داروسازی ثامن برای تولید داخلی این محصولات توجه به چه نکاتی را در دستور کار خود قرار داد؟

شرکت داروسازی ثامن با توجه به رشد یک دهه گذشته صنایع بسته‌بندی کشور در حوزه تجهیزات پزشکی و دارویی با تعدادی از صاحبان این صنایع وارد تعامل و ارتباط شد تا بتواند قطعات، مواد اولیه و تجهیزات دیالیز صفاقی را در داخل کشور تولید کند. از آنجایی که قرار بود از این قطعات و مواد برای تولید محصولی حیاتی استفاده شود، ملزم به رعایت یکسری ویژگی‌‌ها بودیم. به‌طور مثال این تجهیزات باید قابلیت تحمل درجه حرارت لازم برای استریل شدن را داشته باشند، با مواد دارویی که داخل آنها پر می‌شود، ناسازگاری ایجاد نکنند و در طی زمان بتوانند ماندگاری لازم را برای محلول‌های داخل‌شان ایجاد کنند تا غلظت محلول تحت تأثیر قرار نگیرد. از طرف دیگر باید قابلیت ثابت ماندن بر روی دستگاه‌ها و تجهیزات شرکت ثامن و قابلیت تولید را داشته باشند. همچنین شرکت سازنده این قطعات و تجهیزات باید یکسری استانداردها و الزامات صنایع دارویی به عبارتی گاید لاین‌هایی «Guideline» را که سازمان غذا و دارو تعیین می‌کند، رعایت می‌کرد. برای تحقق این امر نیاز به ایجاد یک تیم مشترک بود تا شرایط لازم تولید این قطعات، تجهیزات و مواد توسط این تیم متخصص فراهم شود.

 

این تیم متخصص و مشترک چگونه در کشور شکل گرفت؟

شرکت داروسازی ثامن با همکاری شرکت تولیدی فیلم‌های چند لایه لفاف خزر موفق به کسب دانش تولید مواد و تجهیزات دیالیز صفاقی شد. ثامن با بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان کشور تلاش کرد تا نمونه‌های اولیه محصولات را به‌عنوان نمونه پایلوت تولید کند. این نمونه‌ها توسط شرکت ثامن بررسی می‌شد و نقص‌های آنها به شرکت همکار منتقل می‌شد تا برطرف شده و نمونه‌های جدیدی تولید شود. این فرآیند حدود سه سال به‌طول انجامید تا موفق شدیم عمده این نقص‌ها را به تدریج برطرف کنیم. در حال حاضر نیز اگرچه بخشی از کار به‌صورت outsource در شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی از جمله لفاف خزر انجام می‌گیرد، اما خط مونتاژ سِت و تجهیزات در شرکت ثامن فعال است و محصول نهایی در این شرکت داروسازی تولید می‌شود. ضمن اینکه واحد تولید انبوه این محصولات نیز با سرمایه‌گذاری مشترک هر دو شرکت ایجاد و در مرحله تجهیز است.

 

افزایش تحریم‌ها چه تأثیری در حرکت شرکت داروسازی ثامن به سمت تولید تجهیزات دیالیز صفاقی در کشور گذاشت؟

تحریم‌های جدید علیه ایران در یک سال گذشته شرکت‌های آمریکایی را بیشتر تحت تأثیر قرار داد و محدودیت‌هایی برای مبادلات بانکی این شرکت‌ها با شرکت‌های ایرانی ایجاد کرد. از آنجایی که شرکت باکستر یک شرکت آمریکایی بود، از ابتدای سال جاری واردات تجهیزات و مواد اولیه دیالیز صفاقی از این شرکت به ایران متوقف شد. شرکت داروسازی ثامن شرایط بسیار سختی در آن دوران داشت و باید تحقیقات و فعالیت‌های خود را در زمان کوتاهی به نتیجه و مرحله اجرایی می‌رساند که این امر انگیزه ادامه فعالیت‌‌های ما را بیشتر کرد. بدین ‌منظور تیم‌های تخصصی را با ارتباط بسیار خوب با پزشکان، پرستاران و بیماران و حمایت سازمان غذا و دارو، معاونت درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، بیمه سلامت و همچنین معاونت علمی ریاست جمهوری تشکیل دادیم. آزمایش‌ها نیز بر روی تجهیزات تولیدی از جنبه‌های فیزیکی، شیمیایی و دارویی انجام شد. خوشبختانه این اقدامات که از اواخر سال 1397 شروع شده بود در اواسط سال 1398 به نتیجه رسید. به عبارتی فرآیند جایگزینی نمونه‌ محصولات تولید داخل دیالیز صفاقی مداوم سرپایی(CAPD) با نمونه‌‌های خارجی که در سال جاری عملاً در کشور وجود نداشت با حمایت‌های نهادهای مذکور از دی ماه سال جاری عملیاتی شد و بدون هیچ مشکلی نیاز بیماران کلیوی به محصولات دارویی دیالیز صفاقی تأمین شد. این فرآیند همچنان ادامه دارد و شرکت داروسازی ثامن در تلاش است با بازخوردی که از بیماران، پزشکان و پرستاران می‌گیرد فعالیت‌های خود را روز به‌روز توسعه و ارتقا دهد تا بیماران با آرامش خیال بیشتری به امر درمان‌شان ادامه دهند.

 

تولید داخلی تجهیزات و مواد اولیه محصولات دیالیز صفاقی چقدر ارزآوری برای کشور به همراه دارد؟

تولید داخلی این محصولات بین 10 تا 12 میلیون یورو در سال جاری صرفه‌جویی ارزی به همراه داشت که این میزان ارزآوری در سال‌های آتی با توجه به افزایش ظرفیت تولید، به 15 میلیون یورو می‌رسد. این شرکت در حال حاضر ظرفیت تأمین نیاز دارویی تمامی بیماران دیالیز صفاقی ایران را دارد و می‌تواند در حوزه صادرات نیز وارد شود.

 

آیا این محصولات با کیفیتی مشابه نمونه‌های خارجی تولید می‌شود؟

بله. تولید این محصولات از نظر کیفی و کاربردی مشابه محصولات شرکت باکستر است. البته نباید فراموش کرد که شرکت باکستر 85 سال سابقه فعالیت و تولید در دنیا دارد و بیش از 40 سال است، در حوزه تولید محصولات دیالیز صفاقی فعالیت می‌کند. در حالی که شرکت داروسازی ثامن در اولین سال تولید این تجهیزات و مواد اولیه قرار دارد. بنابراین وجود ایرادهای فیزیکی و ظاهری در این محصولات داخلی طبیعی است که به‌تدریج برطرف خواهد شد. جهت انطباق کامل نمونه‌های داخلی با تولیدات خارجی از نظر ظاهری و فیزیکی نیاز به زمان بیشتری است. همچنین با توجه به اینکه این قطعات در داخل کشور تولید می‌شود ما در صدد هستیم حتی اشکالاتی که بیماران و کادر درمانی در استفاده کاربردی از محصولات خارجی داشته‌اند و به ما منعکس کرده‌اند را در تولیدات داخلی برطرف کنیم.

 

ورود شرکت داروسازی ثامن به حوزه تولید قطعات، مواد اولیه و تجهیزات دیالیز صفاقی چقدر اشتغالزا بوده است؟

در حال حاضر تولید داخلی این تجهیزات منجر به اشتغالزایی برای حدود 50 نفر شده است که این آمار در سال‌های آینده به 200 نفر خواهد رسید.

 

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با هدف راه‌اندازی «پردیس سلامت ثامن» یکی دیگر از برنامه‌های مراسم امروز بود، در این باره بیشتر توضیح دهید.

پارک‌های علم و فناوری محدودیت‌هایی از نظر فضا و بودجه برای توسعه زیرساخت‌های استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان دارند، از این‌رو استراتژی دولت و وزارت علوم بر این است تا به بخش خصوصی مجوز ایجاد پردیس‌های فناوری داده شود. در این راستا شرکت داروسازی ثامن و پارک علم و فناوری خراسان رضوی مذاکراتی را برای ایجاد نخستین پردیس خصوصی کشور انجام دادند و امروز نیز تفاهم‌نامه‌ای به امضای طرفین رسید. بر اساس این تفاهم‌نامه بخشی از زمین‌ها و زیرساخت‌هایی که شرکت داروسازی ثامن دارد با همکاری پارک علم و فناوری خراسان رضوی به ایجاد یک پردیس فناوری خصوصی تولید قطعات و تجهیزات پزشکی و دارویی تحت عنوان «پردیس سلامت ثامن» اختصاص داده می‌شود. بی‌تردید با ایجاد نخستین پردیس خصوصی کشور در مشهد زمینه خوبی نیز برای شرکت‌های همکار با شرکت داروسازی ثامن به منظور استفاده از مزایای شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های مستقر در پارک‌های علم و فناوری و همچنین بستری برای جذب شرکت‌های فعال استان در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی و استقرار آنها در این پردیس ایجاد خواهد شد که در نهایت منافع آنها را برای استان و کشور دوچندان می‌کند.  

 

تهیه و تنظیم: آرزو مستأجر حقیقی

 

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود