مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی مطرح کرد،

امام محمد باقر(ع)؛ پرچمدار نهضت علمی و انقلاب فرهنگی جهان اسلام

۱۳۹۸/۱۲/۰۶ - ۱۸:۳۳
مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: امام محمد‌باقر(ع) به عنوان بنیانگذار انقلاب فرهنگی و نهضت علمی شیعه شناخته می‌شوند.

به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام مهدی شریعتی‌تبار در ویژه برنامه سالروز میلاد با سعادت امام پنجم شیعیان حضرت محمد باقر(ع) که با حضور جمعی از پژوهشگران و محققان در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، به ویژگی‌های شخصیتی این امام همام اشاره کرد و گفت: امام محمد باقر(ع) در علم، زهد، عظمت و فضیلت سرآمد تمام بزرگان بودند و مقام بزرگ علمی و اخلاقی ایشان مورد تصدیق همگان بود.
وی اظهار کرد: آثار درخشان علمی پیشوای پنجم شیعیان و شاگردان برجسته‌ای که در مکتب ایشان رشد و نمو یافتند موجب شد به ایشان لقب «باقرالعلوم» به معنی گشاینده دریچه‌های دانش و شکافنده‌ی مشکلات علوم را بدهند.
این پژوهشگر با بیان اینکه پایه و اساس هر فعالیت و کاری، اندیشه‌سازی و سالم سازی فکر است، گفت: اگر می‌خواهیم در جامعه علم رواج پیدا کند، باید در گام نخست درباره اهمیت فراگیری دانش، ارزش و عظمت علما، اندیشه‌سازی شود؛ امام محمد باقر(ع) این گام را به خوبی با بیان احادیث و سخنان گهربار خود برداشتند.
حجت‌الاسلام شریعتی‌تبار یکی از مهم‌ترین ابعاد علمی امام پنجم شیعیان(ع) را تأسیس دانشگاه علوم اسلامی وتربیت شاگردان فراوان در عرصه‌های مختلف ذکر کرد و ادامه داد: امام باقر(ع) علاوه بر تربیت شاگرادان بسیاری، با تعلیم فقه و مسائل فقهی و پاسخ گویی به پرسش‌ها در زمینه احکام شرعی به تصحیح اندیشه‌ها و رفع شبهات و انحرافات پرداخت.
وی یکی دیگر از تلاش‌های ارزنده امام باقر(ع) در دوران حیات خود را تبیین مسائل كلامی و معارف دینی دانست و اظهار کرد: در دوران زندگی امام باقر(ع)، بحث‌های كلامی خوارج رواج یافته بود و امام(ع) با شرح بسیاری از خطبه‌های حضرت علی(ع) در زمینه‌های توحید و صفات الهی به بسط معارف اسلامی می‌پرداختند.
این پژوهشگر تصریح کرد: همچنین آن حضرت، مناظرات گوناگونی با دانشمندان عصر خویش داشتند و در آنها به طرح بحث‌های دینی می‌پرداختند. روش مناظره از جمله بهترین روش‌هایی بود كه می‌توانست به پیدایی و گسترش علم در جامعه اسلامی آن دوران یاری رساند.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود