باغات الگویی مزرعه نمونه؛ از توسعه باغداری نوین تا رونق اقتصادی

۱۳۹۸/۱۲/۰۷ - ۱۲:۰۴
با توجه به احداث 70 درصد از باغات کشور به روش سنتی، تغییر الگوی کشت باغات قدیمی به جدید، یکی از نیازهای جدی و مهم کشور به شمار می رود.

اجرای پروژه یا تولید محصولی جدید از سوی مزرعه نمونه آستان قدس رضوی، حکایت از آن دارد که نه تنها مجموعه مزبور در آن حوزه پیشگام و پیش رو بوده است، بلکه نیاز جامعه را به درستی تشخیص داده و حتی گام را فراتر گذاشته و به توسعه رونق اقتصادی کشور کمک کرده است.
بهمن سال گذشته بود که خبر احداث باغات متراکم سیب، گلابی و شلیل برای نخستین بار در کشور توسط کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی در رسانه ها منتشر شد؛ اتفاق جدیدی که با به کارگیری مدرن ترین تجهیزات روز دنیا رقم خورده بود.


13 هکتار باغ مالینگ متراکم
بهره برداری از 13 هکتار باغ مالینگ متراکم مزرعه نمونه، پروژه ارزشمندی بود که سال گذشته با حضور تولیت آستان قدس رضوی از آن رونمایی شد.
با توجه به اینکه باغات متراکم، مصداق بارز الگوی باغداری نوین هستند، مزرعه نمونه با هدف صرفه جویی در آب و خاک بر آن شد تا باغات الگویی خود را توسعه دهد که در این راستا، باغات متراکم سیب، گلابی و شلیل در بهمن سال گذشته به بهره برداری رسید.
حسن جمشیدی؛ مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه، مساحت باغات الگویی متراکم و نیمه متراکم این مجموعه را در حال حاضر 46 هکتار عنوان می‌کند و می‌گوید: یکی از نکات درخور توجه در احداث این باغات، بومی کردن فناوری ساخت آن است؛ بدین صورت که مزرعه نمونه با وارد کردن فناوری های جدید مورد نیاز برای احداث باغات الگویی و بومی سازی آن در کشور، باعث شده تا در هزینه های احداث و نگهداری باغ صرفه جویی بسیاری انجام شود.
وی ادامه می‌دهد: درصدد هستیم تا طی ۵ سال آینده، سطح این باغات را تا ۳۵۰ هکتار افزایش دهیم.


افزایش 3 برابری عملکرد
تعداد نهال در هر هکتار از باغات جدید احداث شده هلو و شلیل کشت و صنعت مزرعه نمونه، ۶۶۷ اصله و این نهال‌ها روی پایه های رویشی و با استفاده از پایه های پاکوتاه بوده است. ناگفته نماند که تمامی نهال های این باغات از ارقام هسته دار و بازار پسند بوده و شامل ۴ رقم هلو و ۲ رقم شلیل است.
استانداردهای مورد نیاز شامل دریافت تاییده از مرکز تحقیقات ثبت و گواهی نهال و بذر سازمان جهاد کشاورزی، نشان دهنده مرغوبیت این نهال هاست که البته با همکاری کشت و صنعت مزرعه نمونه و سازمان تحقیقات و منابع طبیعی خراسان رضوی از طریق کشت بافت تولید شده است.
جمشیدی در این باره می‌گوید: در مجموع باغات متراکم و نیمه متراکم کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی، حدود 57 هزار اصله نهال وجود دارد که تمامی آن ها، گواهی و تاییده های لازم را از مراجع ذی ربط کسب کرده اند.
وی افزایش راندمان تولید را یکی از مزیت های باغات متراکم می‌داند و می‌گوید: راندمان تولید محصول باغات متراکم بیش از ۳ برابر باغات سنتی است. در باغات متراکم هلو، سیب و شلیل این مجموعه، ارقام میوه به گونه ای اصلاح شده اند که طی سال دوم یا سوم، به بار نشسته و از سال چهارم باردهی اقتصادی دارند.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه اضافه می‌کند: امسال از باغات 13 هکتاری مالینگ که تنها یک سال از زمان بهره برداری آن می گذرد، در هر هکتار 200 کیلوگرم محصول نوبرانه برداشت شد، در حالی که باردهی اقتصادی آن پس از 4 سال است.

 

اشتغال پایدار
یکی از اهداف مهم در رونق تولید، ایجاد اشتغال پایدار است که این امر به خوبی در پروژه های مزرعه نمونه نمود پیدا کرده است. در واقع این مجموعه توسعه کشاورزی و باغداری مکانیزه را با بهره‌مندی از آخرین روش‌های نوین با هدف ایجاد اشتغال و ارتقاء سطح کمی و کیفی محصولات باغی و زراعی، در دستور کار خود قرار داده است.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه با بیان اینکه در حال حاضر روزانه 5 هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم شامل کارکنان، مزارعه کاران، کارگران فصلی و... در این مجموعه فعالیت می کنند، می‌گوید: حدود 94 درصد از این بهره برداران، افراد بومی منطقه هستند.


افزایش 95 درصدی بهره‌وری آبیاری
روش آبیاری باغات ۱۳ هکتاری متراکم شلیل و هلو در مزرعه نمونه به روش هوشمند زیرسطحی است که جدیدترین نوع سیستم های آبیاری نیز به شمار می رود.
جمشیدی، بهره‌وری آبیاری در روش های سنتی را 30 درصد اعلام می‌کند و می‌گوید: در حالی که بهره وری آبیاری در سامانه آبیاری قطره ای 70 تا 80 درصد و در سیستم زیر سطحی بیش از ۹۵ درصد است.
قابل توجه است؛ کشت و صنعت مزرعه نمونه آستان قدس رضوی 5 هکتار باغ متراکم و 41 هکتار باغ نیمه متراکم دارد که تمامی 46 هکتار مذکور با استفاده از سیستم های تحت فشار آبیاری می شود.


نوین به معنای واقعی
وقتی گفته می شود باغات الگویی، نمونه باغداری نوین است، یعنی تمامی مراحل احداث باغ از نهال ها تا تجهیزات آن بر اساس آخرین تکنولوژی های روز دنیا تولید و احداث شده است.
در باغات 13 هکتاری مالینگ و در واقع تمامی باغات الگویی مزرعه نمونه، از توری های ضد تگرگ و ضد تشعشع برای محافظت از نهال ها و میوه ها استفاده شده است که یکی دیگر از ویژگی های ارزشمند این باغات به شمار می رود.
این توری ها باعث شده تا اثرات سرمازدگی، آفتاب سوختگی، تگرگ و ضایعات محصولات به طور قابل توجهی کاهش یابد و در عین حال کمیت و کیفیت محصول افزایش یابد.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود