به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی منتشر شد؛
گزیده‌ای از اسناد نفیس کتابخانه آستان قدس رضوی در «اسناد ماندگار»
۱۳۹۸/۱۲/۲۰ - ۱۰:۲۷
«اسناد ماندگار» عنوان تازه‌ترین اثر بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی است که به معرفی گزیده‌ای از اسناد نفیس موجود در کتابخانه آستان قدس رضوی می‌پردازد.

به گزارش آستان‌نیوز، اسناد و مدارک در روشن شدن حقایق تاریخی، جایگاه ویژه‌ای دارند، به گونه ای که پژوهشگران بدون بهره‌گیری از آنها نمی‌توانند تحلیلی مستند و مبتنی بر واقعیت داشته باشند؛ از این رو مراکز اسنادی باید در انتشار سندها به عنوان منبع مهم تحقیق، با علاقه و عزم راسخ‌تری گام بردارند.
این مهم در سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از نظر دورنمانده و علاوه بر گردآوری و سازماندهی اسناد و مدارک تاریخی برای معرفی و اطلاع‌رسانی منابع آرشیوی اقدامات ارزشمندی صورت گرفته است.
«اسناد ماندگار» مجموعه‌ای است که برای نخستین بار در راستای انجام این مهم به معرفی 53 سند نفیس می‌پردازد. ملاک اصلی در گزینش این اسناد قدمت تاریخی، اهمیت موضوعی و تزیینات هنری بوده و سعی شده است انواع اسناد تاریخی را در برگیرد.
قدیمی‌ترین سندی معرفی شده در این اثر، اجاره نامه حمام آغچه، نگاشته شده در رمضان سال 1010 قمری است. این حمام در سال 931 قمری توسط خواجه عتیق علی منشی به موقوفات آستان قدس رضوی اضافه شده است در این قرارداد حمام آغچه را آستان قدس رضوی به اسناد درویش و استاد شاه محمد خالو به مدت یک سال با اجاره بهایی مشخص و معین واگذار کرده است.
به گفته حمیده شهیدی نویسنده این اثر، هدف اصلی از نگارش کتاب «اسناد ماندگار» آشنایی پژوهشگران با نفایس مرکز اسناد آستان قدس رضوی، تسهیل در دسترسی به اسناد و معرفی جلوه‌هایی از فرهنگ و هنر ایران‌زمین است.
فرمان‌های پادشاهان،احکام شاهزادگان، احکام متولیان آستان قدس رضوی، عقدنامه‌های ازدواج، وقف نامه ها، مصالحه‌نامه‌ها، اجاره‌نامه‌ها، مبایعه نامه‌ها و نمایه‌ها، از موضوعاتی است که در این اثر به آن اشاره شده است.
گفتنی است؛ این اثر در شمارگان 400 نسخه و در قطع وزیری تهیه و تدوین شده و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید