کشت‌وصنعت مزرعه نمونه؛ بزرگ ترین تولیدکننده نشاء در شرق کشور

۱۳۹۹/۰۱/۰۲ - ۱۶:۱۳
کشت و صنعت مزرعه نمونه یکی از زیرمجموعه های شرکت کشاورزی رضوی است که توانسته در زمینه تولید نشاء صیفی و سبزی، کارنامه خوبی را از خود بر جای بگذارد.

این کشت و صنعت که بزرگ‌ترین تولید کننده نشاء در شرق کشور در سال 1398 توانست 30 میلیون اصله نشاء گوجه فرنگی را تولید و به بازار عرضه کند.
حدود 70 درصد از نشاء تولیدی مزرعه نمونه به مزارعه کاران طرف قرارداد تحویل داده و 30 درصد باقیمانده نیز به سایر کشت و صنعت های شرکت کشاورزی رضوی، سازمان موقوفات ملک و کشاورزان بخش خصوصی ارائه شده است.

 

تولید نشاء به روش نرسرینگ
نشاء؛ گیاهچه‌هایی کوچک، سالم، قوی و عاری از آفات و بیماری ها است که معمولا دارای 6-4 برگ بوده و در محیطی مناسب رشد کرده اند و به مجرد بهبود شرایط آب و هوایی مزرعه و یا آماده شدن گلخانه به آن جا منتقل خواهند شد. برای رسیدن به این منظور لازم است که نشاء ها در محیطی با شرایط یکنواخت و مناسب از نظر خاک یا بستر رشد، تغذیه، آبیاری، نور، درجه حرارت و فاصله یا تراکم پرورش یابند. چنین نشاء هایی را می توان بسته به شرایط و تکنولوژی موجود، در محیط های مختلفی همچون خزانه داری ها، گلخانه ها، بسترهای کاشت، محیط کشت درون شیشه ای و... در مقیاس کوچک و یا بزرگ تجاری پرورش داد که در کشت و صنعت مزرعه نمونه، تولید نشاء در فضای گلخانه و به روش نرسرینگ انجام می شود.


بهره‌گیری از بذور هیبرید
این کشت و صنعت در سال 1398 از جدیدترین و بروز ترین تجهیزات کاشت بذر استفاده کرده است که می توان به بهره گیری از بذور هیبرید و ارقام پرمحصول و با کیفیت اشاره کرد که طی آزمایشات مقایسه ارقام انتخاب می شوند.
علاوه بر این، استفاده از نهاده‌های مرغوب و سالم، نظارت مداوم و مرتب کارشناسان مجرب در طول دوره تولید و... موجب برتری کیفیت نشاء های تولیدی کشت و صنعت مزرعه نمونه در مقایسه با سایر تولید کنندگان شده است.


تولید اقتصادی محصولات
تولید محصولات با استفاده از نشاء، مزیت های بسیاری دارد که برخورداری از ارزش اقتصادی بیشتر برای محصولات، شاید مهم ترین آن باشد.
کوتاه تر شدن دوره پرورش گیاهان، امکان کنترل بهتر شرایط محیطی در زمان جوانه زنی، استفاده بهینه از فضای زمین، امکان کنترل بهتر در طی مراحل کشت، تقویت سیستم ریشه بندی گیاهان و بالا بردن عملکرد، امکان انتخاب گیاهان قوی و سالم جهت کاشت، بالاتر بودن درصد جوانه زنی به دلیل شرایط بهینه محیطی، عدم نیاز به عمل گزینش و یا تنک کردن، بالاتر بودن کیفیت گیاهان به دست آمده و... تنها بخشی از مزیت های تولید محصول با استفاده از نشاء به شمار می رود.
بذرهای هیبرید معمولا گران هستند اما از آنجایی که امروزه این نوع بذرها رایج شده اند، لذا کشت محصول به روش نشاء به دلیل نیاز به بذر کمتر، می تواند با صرفه اقتصادی بسیاری همراه باشد.
زودرس بودن محصول یکی از موضوعات مهم در افزایش بهره وری اقتصادی در بحث فروش است که کشت نشائی، نقش موثری در تولید و عرضه محصول به بازار پیش از موعد معمول دارد.
تولید محصول با استفاده از این روش مزیت های دیگری هم دارد که می توان به امکان استفاده از فصل رشد به مدت بیشتر، مدیریت مطلوب تر آفات و بیماری ها، امکان مدیریت کشت و کار به نحو مطلوب تر، تحریک نشاها به تولید ریشه بیشتر پس از انتقال و استقرار در محل اصلی و در نتیجه رشد بیشتر گیاه، امکان پذیر شدن کاشت نهال ها در مزرعه با دقت بیشتر و... اشاره کرد.
در زمان پرورش نشاء در محیطی کوچک نیز می توان در مزرعه نسبت به کشت محصولاتی با دوره رشد کوتاه اقدام کرد که همین امر استفاده کارآمدتر از زمین را به دنبال خواهد داشت.
از طرفی فصل رشد در منطقه کوتاه است و چنانچه گیاه از همان ابتدا به صورت بذری در محل اصلی خود کشت شود، نمی تواند دوره رشد خود را کامل کند و در انتهای فصل با سرمای زودرس پاییزه مواجه می شود، در صورتی که کشت محصول با استفاده نشاء چنین مشکلاتی را به همراه ندارد
علاوه بر این، در کشت ها نشائی یکنواختی بیشتری در محصول از نظر شکل، اندازه و... ایجاد شده که معمولا در کشت مستقیم کمتر مشاهده می شود.


کاهش قابل توجه مصرف آب
در کشت محصول با استفاده از نشاء، علاوه بر این که محصول یکنواخت به زمین منتقل می شود، به دلیل عدم نیاز به خاک آب برای سبز کردن محصول در سطح اراضی مصرف آب به شدت کاهش یافته و عملاً حداقل دو نوبت آبیاری محصول حذف می شود؛ همین امر باعث شده تا مصرف آب در طول زمان پرورش گیاه به طور قابل توجهی کاهش یابد.
سیستم مورد استفاده برای آبیاری نشاء های تولید شده در گلخانه های کشت و صنعت مزرعه نمونه از نوع بوم مه پاش می باشد که با توجه به سیستم کشت گلخانه در سینی های مخصوص و همچنین نیاز گیاه گوجه فرنگی این روش انتخاب شده است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید