به همت آستان قدس رضوی؛

آغاز توزیع 50 هزار بسته معیشتی و بهداشتی ویژه محرومین

۱۳۹۹/۰۱/۰۴ - ۱۸:۰۶
آستان قدس رضوی از 29 اسفندماه 98 اجرای طرح حمایتی عیدانه را برای کمک به خانواده‌های نیازمند حاشیه شهر مشهد آغاز کرده و روند آماده‌سازی و توزیع 50 هزار سبد کالای مورد نیاز این اقشار همچنان ادامه دارد. 

به گزارش آستان نیوز، همزمانی ایام عید نوروز با  شیوع ویروس کرونا باعث توقف بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی در کشورمان شده است، از همین رو آستان قدس رضوی برای یاری نیازمندان و اقشار کم برخوردار حاشیه‌ شهر مشهد وارد میدان شده و با برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌های مختلف به یاری اقشار بی‌بضاعت شتافته است. آستان قدس علاوه بر کمک به کادر بیمارستان‌های دخیل در درمان بیماران مبتلا به کرونا، ایجاد فضای مناسب برای رسیدگی فوری به شمار بیشتری از بیماران و تولید و توزیع رایگان ماسک و مواد ضدعفونی‌کننده بین نیازمندان؛ تهیه و توزیع 50 هزار بسته از اقلام ‌غذایی، بهداشتی و فرهنگی را نیز به مرحله اجرا گذاشته است. 

 

تبرکی از آستان قدس
امین بهنام، مدیر دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان خراسان رضوی با بیان جزئیات اجرای این طرح گفت: بنا به دستور تولیت آستان قدس رضوی، فرایند تهیه، بسته‌بندی و توزیع 50 هزار سبد کالا به ارزش 100 میلیارد ریال با مشارکت فعال خادمیاران این آستان مقدس از تاریخ 29 اسفندماه 98 در سالن‌های تربیت بدنی آستان قدس آغاز شده و پس از چهار روز همچنان ادامه دارد.
وی با بیان اینکه این بسته‌ها، تبرکی از سمت این آستان مقدس برای خانواده‌های مستضعف مشهدی در روزهای آغاز سال نو و تعطیلی مشاغل فصلی است، افزود: این اقلام شامل یک کیسه برنج ایرانی درجه یک، دو بسته ماکارونی، یک بطری روغن سه لیتری، حبوباتی مثل جو، نخود، لوبیا، ماش، سویا، دو شیشه رب گوجه فرنگی و نیز یک بسته ماسک بهداشتی و یک بسته صابون و محصولات فرهنگی شامل کتاب، پویانمایی«در مسیر باران»، دعای هفتم صحیفه سجادیه و... در نظر گرفته شده است.
بهنام، شمار خادمیاران شرکت‌کننده در این طرح خدمتی را روزانه 200 نفر اعلام و بیان کرد: خادمیاران از 8 صبح تا ساعت 20 عصر، در دو شیفت 100 نفره مشغول بسته‌بندی اقلام هستند و روزانه 5 هزار بسته آماده و برای توزیع در حاشیه شهر مشهد و روستاهای محروم بخش رضویه و تبادکان ارسال می‎‌شود. 
بهنام در رابطه با کیفیت انتخاب خانواده‌های نیازمند مشمول این طرح حمایتی هم گفت: آستان قدس رضوی در حاشیه شهر مشهد، 189 کانون خادمیاری را زیر مجموعه خود دارد و خادمیاران عضو این کانون‌های محله‌ای، خانواده‌های نیازمند محدوده خود را شناسایی می‌کنند و پس از گردآوری اطلاعات کلیه این خانوارها با مدارک معتبر شناسایی، اطلاعات را در قالب یک نرم‌افزار وارد می‌کنند تا توزیع عادلانه رعایت شود.  

 

خدمت کوچکی در راه خدا 
غالب خادمیاران از میان قشر نوجوان و جوان شهر هستند و حضور شاد و پرتحرک آنها در روزهایی که می‌توانند مثل همسالان خود از ایام تعطیل و همجواری با اعضای خانواده استفاده کنند، بهانه گفت‌وگوی ما با چند تن از آنها می‌شود. حسن اژدی 16ساله، از کم سن و سال‌ترین بچه‌های خادمیار آستان قدس رضوی حاضر در این طرح است. سریع مشغول باز و بسته کردن پوشش اقلام است که به سراغش می‌رویم و او از نحوه حضورش تعریف می‌کند: دو سالی است که عضو کانون مسجد انتظار منطقه عبادی هستم. بعد از شنیدن اعلام نیاز به نیرو با چند تن از دوستان هم‌محله‌ای برای کمک به مردم شهرمان آمده‌ایم. 
از دلیل انتخاب این مسیر می‌پرسیم، در پاسخ می‌گوید: از کودکی به مسجد انتظار رفت و آمد دارم و پای منابر روحانیون نشستم و حالا که فرصت عمل به دستورات دینی رسیده، لازم دیدم به عنوان یک عضو کوچک جامعه به مردم خدمت کنم. خانواده هم با وجود خطر بیماری، با آمدنم موافق بودند. ما مراقبت کامل را می‌کنیم، اما اگر هم اتفاقی بیفتد، در راه خدا بوده.

 

از انجام هیچ کاری کوتاهی نمی‌کنم
حجت‌الاسلام اژدر محمدی از خدام حرم منور رضوی است که به محض دیدن فراخوان نیاز به نیروهای خدمتی، اعلام آمادگی کرده و از صبح امروز به جمع فعالان این طرح حمایتی پیوسته است. از نیت خود برایمان بازگو می‌کند: در روزهای تعطیلی سال نو و نیاز مبرم به کمک و همراهی همشهریان‌مان، به نظرم کار خاصی نکردم که برای گرفتن گوشه‌ای از این حرکت خداپسندانه وارد شدم. 
وی در دیگر حرکت‌های جهادی هم فعال بوده و مشارکت در این دست اقدامات را ادای دین و وظیفه انسانی می‌داند و اضافه می‌کند: در این روزهای سخت که مردم کشورمان به کمک‌های فوری پزشکی نیازمند هستند و ما این تخصص را نداریم، هر جا، هر کاری که از دستم بربیاید کوتاهی نمی‌کنم. خدا را شکر خانواده هم با وجود خطراتی که خروج از منزل دارد، با نیت قلبی ما همراه شدند و مخالفتی ندارند.  

 

تا نیاز باشد، حاضر به خدمتم
در بین جمعیت پرشمار خادمیاران، افراد دارای سمت و منصب هم گمنام و بی‌ادعا حضور دارند. سیدمیثم حسینی، خود را خادمی از بخش کفشداران بارگاه مطهر حضرت رضا(ع) معرفی می‌کند. از بهانه حضور خود می‌گوید: حضرت رضا(ع) ولی نعمت ما مشهدی‌ها و صد البته امام همه مخلوقات عالم هستی هستند. اگر نوع بشر به معرفت امام‌شناسی برسد، به هر طریقی تلاش می‌کند، به این خاندان عرض ارادت و خدمت کند. هر کس، به هر مقدار در این دست حرکت‌های جهادی و انسان‌دوستانه کمک ‌کند، تنها به وظیفه انسانی خود عمل کرده است. همه نزد خداوند متعال یکسان هستند، مگر به رعایت به میزان تقوا و عمل صالح.   
وی ادامه می‌دهد: اگر در چنین شرایطی، نه تنها مسلمانان بلکه هر انسان بتواند باری بردارد و مضایقه کند، جای پرسش و تعجب دارد. ما مسلمانان و به خصوص مریدان اهل بیت(ع) در شهر امام هشتم، بار سنگین‌تری از دیگران بر عهده داریم که باید به آن عمل کنیم. به همین دلیل، تا هر زمان به حضورم نیاز باشد، حاضر به خدمتم.  
گفتنی است، تاکنون مسئولان مختلف استانی و آستان قدس رضوی از جمله تولیت آستان قدس رضوی، قائم مقام تولیت، فرماندار مشهد با حضور در تربیت بدنی آستان قدس رضوی، از روند تهیه و بسته‌بندی این طرح بزرگ عیدانه بازدید کردند. 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید