در گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت احداث آزادراه مشهد چناران قوچان مطرح شد:

آزادراه مشهد چناران قوچان؛ نویدبخش توسعه بیش‌ از پیش اقتصادی شهر مشهد

۱۳۹۹/۰۱/۰۴ - ۱۸:۲۸
راه‌ها شريان‌هاي اقتصادي كشور هستند و احداث راه به ویژه آزادراه، كمك موثری به ايجاد زيربناهاي اقتصادي ايران اسلامي می‌کند.

پروژه آزادراه مشهد چناران قوچان برای مردم به ویژه مشهدی‌ها و ساکنان خراسان رضوی، نوید اقدامی بزرگ در حوزه عمرانی استان دارد؛ فعالیتی که به همت آستان قدس رضوی و توسط شرکت احداث، نگهداری و بهره‌برداری و انتقال آزادراه مشهد چناران قوچان در حال پیگیری است. مجموعه آستان قدس رضوي با در اختيار داشتن افراد متخصص، با عنايات خاصه حضرت رضا(ع) نه تنها در بهترين موقعيت به كمك دولت و مردم شتافته و نقش اساسي را در احداث اين آزادراه بر عهده گرفته، بلكه باعث شده دولت با صرفه‌جويي در اين پروژه با خيالی آسوده به اجراي ساير پروژه‌ها در اين منطقه بپردازد. در گفت و گو با محسن اسماعیلی؛ مدیر‌عامل شرکت احداث، نگهداری و بهره‌برداری و انتقال آزادراه مشهد چناران به فعالیت‌های این شرکت در سال 1398 پرداخته‌ایم.


این شرکت چه رویکردی را در سال رونق تولید پیگیری کرده است؟
شرکت احداث، نگهداری و بهره‌برداری و انتقال آزادراه مشهد چناران قوچان تمامي نيازهاي خود را از داخل كشور تأمين کرده و بدون كوچكترين وابستگي به خارج از کشور و همچنين با به كارگيري عوامل و امكانات داخلي كه مستلزم رونق و افزايش فعاليت‌هاي كارخانجات مختلف وابسته به پروژه مي‌باشد، تلاش خود را بر انجام و تحقق شعار امسال استوار کرده است. در واقع شركت از طریق انعقاد قرارداد مشاركت در احداث آزادراه مشهد – چناران - قوچان به عنوان بزرگترين پروژه عمراني و خدمات اجتماعي در منطقه شرق و شمال شرق كشور، زمينه تحقق شعار امسال را مهيا کرده است. از زمان آغاز پروژه، تعداد بسیاری از نيروهاي انساني و ماشين‌آلات در زمينه احداث راه و ساخت ابنيه فني و ايجاد مراكز رفاهي و ساختمان‌هاي جانبي به كارگيري شده‌اند. همچنين نياز به مصالح سبب رونق توليد كارخانجاتي از قبيل كارخانه‌هاي توليد ميلگرد، سيمان و كارگاه‌هاي توليد ابزارآلات شده که این امر احداث كارخانه‌هاي آسفالت جديد در منطقه و ايجاد اشتغال را به دنبال داشته است.


پیشرفت بیش از پیش پروژه آزادراه مشهد چناران، مستلزم انجام چه اقداماتی است؟
تنها راه رونق توليد در اين پروژه اختصاص منابع لازم و كافي، هدايت به موقع نقدينگي موجود و در نتيجه انجام تعهدات مشروحه در قرارداد مشاركت وفق برنامه زمان‌بندي مصوب اركان دخيل در پروژه است. التزام عملي به فرمايشات رهبر معظم انقلاب، خودباوري و گام برداشتن در مسير تحقق و نيل به خود‌كفايي در تأمين مصالح و منابع برای اجراي عمليات احداث اين پروژه، راه ما را براي دستيابي به اين هدف مهم و اساسي هموار خواهد کرد. ضمن این که با جلوگيري از توقف فعاليت‌ها در كارگاه‌هاي راهسازي مي‌توان از بروز تأخيرات در انجام تعهدات و در نهايت بروز اختلال در روند رونق توليد در اين حوزه جلوگيري کرد. دولت نیز به عنوان طرف مشاركت با آستان قدس رضوي در انجام اين پروژه بايد تمام توان خود را در اجراي تعهدات مشروحه در مشاركت نامه في مابين به طور دقيق و به موقع ه کار گیرد تا خللي در اتمام به موقع پروژه مطابق با برنامه زمان‌بندي مصوب و متعاقب آن كاهش فعاليت و توليد مصالح و همچنین جلوگيري از فعاليت كارخانه‌ها و كارگاه‌هاي دخيل در اين امر به وجود نيايد.


با این اوصاف تحریم‌ها نتوانسته خللی در فعالیت‌های شرکت به وجود آورد؟
بله همینطور است، خوشبختانه اتكا به توان فني و مهندسي متخصصان داخلي، استفاده از ظرفيت‌هاي عظيم بومي در بهره‌برداري از معادن موجود و نيز خريد از كارخانجاتي كه تماما از مواد اوليه داخلي استفاده مي‌کنند، باعث شده تحريم‌ها در هيچ زمينه‌اي در اراده و توان نيروهاي دخيل در اين پروژه موثر و كارساز نيفتد و مانع پيشرفت پروژه  نشود.


احداث این آزادراه چه مزیت‌هایی به دنبال دارد؟
صرفه‌جويي در زمان سفر و در مصرف سوخت، افزايش ايمني زائران بارگاه قدس رضوي، جلوگيري از بروز حوادث جاده‌اي در مسير‌هاي منتهي به ورودي مشهد مقدس كه منجر به پايين آمدن، تسريع در جا به جايي كالا و مايحتاج مسافران و مجاوران و همچنین صرفه‌جويي در مخارج پزشكي در شبكه بهداشت و درمان كشور می‌شود، بخشي از اهداف شركت در احداث اين آزادراه به شمار می‌رود.


برای توانمندسازی نیروی کار مشغول به کار در این شرکت چه اقداماتی را انجام داده است؟
برای این منظور اقداماتی همچون برگزاري كلاس‌هاي مهارت آموزي براي افزايش توان و مهارت‌هاي تخصصي در انجام عمليات راهسازي، توجيه کارکنان و پيمان‌كاران برای اجراي دقيق وظايف خود و همچنين به كارگيري نيروهاي داراي مدارك از مراجع رسمي نظير سازمان فني حرفه‌اي انجام شده که این موارد در مجموع باعث انجام بي عيب و نقص و بدون حادثه در پروژه و مراحل مختلف انجام عمليات خواهد شد.


به نظر شما شرکت چگونه می‌تواند سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف را اجرا کند؟
با تكيه بر محصولات داخلي و تأمين ملزومات از طريق كارخانجات ايراني و همچنين همکاری با متخصصان داخلي مي‌توان در تحقق اقتصاد مقاومتي و كمك به رشد اقتصاد ملي، نقش اساسي و غير قابل انكاري در نيل به اين هدف داشت.

تهیه و تنظیم: هدی زاهدی

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید