13 هکتار باغ نیمه متراکم آلبالو توسط کشت ‌و صنعت مزرعه نمونه احداث شد

۱۳۹۹/۰۱/۰۶ - ۱۷:۵۲
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه زیرمجموعه شرکت کشاورزی رضوی، احداث باغ نیمه متراکم 13 هکتاری آلبالو را از جمله اقدامات مهم این کشت‌وصنعت در حوزه باغات طی سال گذشته دانست.

حسن جمشیدی در گفت و گو با آستان نیوز بیان کرد: مزرعه نمونه در مجموع دارای 156 هکتار باغ است که 86 هکتار آن باغات سنتی، 34 هکتار نیمه متراکم و 5 هکتار باغ متراکم است.
وی ادامه داد: این باغات شامل 26 هکتار سیب، 40 هکتار آلو، 40 هکتار گلابی، 13 هکتار هلو و شلیل، 7 هکتار آلبالو و همچنین 30 هکتار پسته است.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه، استفاده از برنامه تغذیه ای مناسب از طریق مصرف کودهای آلی و زیستی را یکی از اقدامات صورت گرفته به منظور افزایش محصولات باغی در سال جاری عنوان کرد.
وی با اشاره به نقاط قوت محصولات باغی مزرعه نمونه در مقایسه با محصولات مشابه تصریح کرد: مصرف نهاده های مرغوب و با کیفیت و همچنین کاربرد روش های بیولوژیک برای مبارزه با آفت کرم سیب با استفاده از فرمول های اخلال در جفت یابی، از جمله این فعالیت ها به شمار می رود.
جمشیدی ادامه داد: علاوه بر این حضور مستمر کارشناسان گیاه پزشکی و تشخیص به موقع آفات، بیماری ها و کمبودهای تغذیه ای و نیز مبارزه به موقع با آن ها، موجب افزایش کیفیت محصول و کاهش ضایعات و کاهش مصرف سموم شده است.
وی با بیان اینکه در سال جاری صددرصد مساحت باغات کشت و صنعت مزرعه نمونه تحت پوشش سامانه های آبیاری قرار گرفتند، گفت: این سامانه ها شامل سیستم های تحت فشار قطره ای و زیر سطحی بوده است.
جمشیدی ادامه داد: مدیریت بهینه منابع آبی، کاهش رشد علف های هرز، افزایش راندمان محصول، افزایش کارایی آب، امکان آبیاری سطح بیشتر با همان مقدار آب و... بخشی از مزیت های سامانه های نوین آبیاری به شمار می رود.
مدیر کشت و صنعت مزرعه نمونه در پاسخ به این سوال که آیا برنامه ای برای توسعه باغات متراکم یا نیمه متراکم در مزرعه نمونه طی سال 1399 در دستور کار دارید، گفت: با توجه به کیفیت نامناسب خاک و آب در بخشی از مزارع، در صدد هستیم مساحت 30 هکتار باغ پسته جدید را در سال آینده احداث کنیم.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید