مدیر عامل شرکت کشاورزی رضوی:

تولید و صادرات محصولات ارگانیک در دستور کار شرکت کشاورزی رضوی است

۱۳۹۹/۰۱/۰۷ - ۱۱:۳۸
مدیر عامل شرکت کشاورزی رضوی گفت: تولید و صادرات محصولات سالم و ارگانیک در دستور کار این شرکت قرار دارد.

محمود صادقی در گفت و گو با آستان نیوز درباره برنامه‌ریزی این شرکت برای تولید محصولات متناسب با نیازهای صادراتی بیان کرد: با توجه به پتانسیل‌های داخلی در زمینه تولید انواع محصولات کشاورزی و برنامه‌ریزی دقیق به منظور استفاده از مزیت اقتصاد مقیاس یعنی تولید محصولات در حجم‌های بالا، این شرکت در صدد است از طریق رعایت استانداردهای جهانی در زمینه تولید محصولات سالم و ارگانیک که موجب افزایش قدرت چانه‌زنی و به دست گرفتن بازار محصول می‌شود، از مزایای آن بهره‌ ببرد. 
وی ادامه داد: نکته بسیار مهم و حائز اهمیت در صادرات محصولات کشاورزی، موضوع صادرات آب مجازی است یعنی آبی که برای تولید محصولات کشاورزی استفاده می‌شود و در حقیقت همراه با صادرات آن محصول از مرزهای کشور خارج می‌شود که این موضوع باید مورد توجه کافی و وافی قرار بگیرد.
مدیر عامل شرکت کشاورزی رضوی، توجه به استانداردهای تولید، بسته‌بندی مناسب، صادرات محصول خام و افزایش کیفیت محصول تولیدی را از جمله ملزومات صادرات در بخش کشاورزی دانست و افزود: علاوه بر این، باید ظرفیت‌های نسبی کشور در تولید و صادرات محصولات کشاورزی دارای مزیت نسبی از جمله زعفران همراه با فرآوری مناسب آن نیز مورد توجه قرار بگیرد.
وی با بیان این که بی‌ثباتی در بازارهای جهانی کشاورزی، بلایای طبیعی، تغییرات اقلیم و ملاحظات سیاسی بین کشورها، منجر به برنامه‌ریزی دولت‌ها برای ایجاد ثبات و روند رو به رشد در سیستم‌های غذایی شده است، گفت: بخش کشاورزی با چالش‌های عدیده‌ای، از جمله بهره‌وری پایین، فضای نامساعد کسب‌وکار، ضعف جدی در حاکمیت شرکتی و توسعه ناپایدار، مواجه است که بدون رفع آن‌ها نمی‌توان انتظار رونق جدی در تولید را داشت.
صادقی ادامه داد: برای مثال با وجود توفیقاتی که در زمینه عملکرد در واحد سطح محصولات اساسی حاصل شده است، در خصوص محصولاتی مانند گندم، جو، ذرت، دانه‌های روغنی و کنجاله دانه‌های روغنی، شکاف عملکرد ایران و متوسط جهان افزایش یافته است. 
وی با اشاره به راهکارهای تحقق رونق تولید در بخش کشاورزی تصریح کرد: راهکارهای دستیابی به رونق تولید در بخش کشاورزی در سه دسته افزایش بهره‌وری، بهبود فضای کسب ‌وکار و توسعه فعالیت‌های بازرگانی قابل طرح است.
مدیر عامل شرکت کشاورزی رضوی افزود: ضمن این که شناخت چالش‌های اساسی در این حوزه‌ها و بررسی موانع و چالش‌های کلیدی بخش کشاورزی، می‌تواند کمک شایانی به سیاست‌گذاران و مجریان امر برای برنامه‌ریزی بهتر داشته باشد.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود