در سال 1398 صورت گرفته است؛

افزایش بهره‌وری اقتصادی از طریق تولید نهال پایه رویشی رضوی

۱۳۹۹/۰۱/۱۱ - ۱۳:۱۰
مدیر عامل موسسه بذر و نهال رضوی از افزایش بهره‌وری اقتصادی در این موسسه از طریق تولید نهال پایه رویشی رضوی در سال 1398 خبر داد.

سلمان سالاری در گفت و گو با آستان نیوز اظهار کرد: رشد بهره‌وری در اقتصاد، يكي ديگر از موضوعات مهم در بندهاي سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي است که از جمله اقدامات صورت گرفته در این بخش می توان به تولید نهال های پایه رویشی یا کشت بافتی اشاره کرد.
وی با بیان این که استفاده از پایه‌های رویشی در احداث باغ‌های میوه، مزایای بسیاری دارد، تصریح کرد: افزایش کیفیت میوه، زود بازده بودن، یکدستی محصول، ارتقاء عملکرد در واحد سطح و... از جمله این مزیت‌ها به شمار می‌رود. 
مدیر عامل موسسه بذر و نهال رضوی افزود: در این نوع باغات می‌توان از مکانیزاسیون بهره گرفت که استفاده از آن در کاشت بذور و نهال ها، موجب کاهش اتلاف نیروی انسانی و هزینه ها می‌شود. 
وی استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار را یکی دیگر از عوامل موثر در رشد بهره‌وری در اقتصاد عنوان کرد و گفت: با بهره‌گیری از سامانه‌های نوین، می‌توان به طور قابل ملاحظه ای اتلاف منابع آبی را کاهش داد و همچنین از رشد و طغیان علف های هرز نیز جلوگیری کرد. 
سالاری در پاسخ به این سوال که موسسه بذر و نهال رضوی با چه رويكردي تحقق اقتصاد مقاومتی را در دستور كار خود قرار داده است؟ بیان کرد: با توجه به چالش های پیش روی ناشی از تحریم های غیر معقول و سیاست های غلط غرب، این موسسه همواره در صدد تبدیل چالش ها به فرصت ها بوده است. 
وی ادامه داد: موسسه بذر و نهال رضوی با تمرکز بر افزایش ظرفیت تولید و ایفای نقش موثر در زنجیره تامین بذر و نهال، در زمینه‌های ارتقاء کیفیت، ارائه خدمات گوناگون به مشتریان، ارتقاء توان رقابتی محصولات تولید شده در موسسه در مقایسه با نمونه‌های خارجی، به کارگیری و تولید فناوری داخلی، بهره¬مندی از نیروی متخصص و بی نیازی از منابع بیگانه، اشتغال‌زایی و کارآفرینی و بهره مندی از خلاقیت، ابتکار و نوآوری فعالیت می‌کند.
سالاری با تاکید بر لزوم اجراي سياست‌هاي كلي اصلاح الگوي مصرف خاطرنشان کرد: یکی از نقاط قوت و ویژگی‌های این موسسه، انتخاب نهال در خزانه و ارائه آن در لحظه خرید است، با این کار نهال در همان لحظه از خاک خزانه بیرون کشیده شده و پس از بسته‌بندی مناسب به مشتری ارائه می‌شود که این عمل نه تنها موجب افزایش رضایتمندی مشتریان شده، بلکه از نابودی نهال ها به دلیل بیرون ماندن طولانی مدت از خاک نیز جلوگیری می کند. 
وی ادامه داد: همچنین حضور کارگران خدماتی در محل خزانه و ارائه نهال به مشتریان توسط آن‌ها، موجب کاهش چشمگیر تخریب نهال ها و در نتیجه ارائه نهال به صورت کامل سالم و با کیفیت شده است. 
سالاری درباره اقدامات زیست محیطی این مجموعه گفت: این موسسه به منظور کاهش استفاده از پلاستیک و حفاظت از محیط زیست، به ازای تعداد مشخصی نهال، پلاستیک به مشتریان ارائه می‌کند.
مدیر عامل موسسه بذر و نهال رضوی افزود: فارغ از این مسئله، موسسه در نظر دارد در آینده‌ای نزدیک کیسه های تجدید‌پذیر را جایگزین کیسه ها پلاستیکی کند.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید