به مناسبت سوم اردیبهشت روز بزرگداشت شیخ بهایی،

وجود نسخه‌های وقفی شیخ بهایی در گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی

۱۳۹۹/۰۲/۰۳ - ۱۳:۳۱
گنجینه مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی بیش از 4 هزار نسخه از تألیفات و نسخه‌های وقفی شیخ بهایی را نگهداری می کند.

به گزارش آستان نیوز، «مشرق‌الشمسین و اکسیرالسعادتین»، اثر تألیفی شیخ،کتاب فقه استدلالی امامیه است و چهار منهج در عبادات، عقود، ایقاعات و احکام زبان عربی را در بردارد.
شیخ بهایی در این اثر، هر مسئله را به آیات و احادیث کتب اربعه استناد کرده و سپس به تفسیر و بررسی اجمالی هر یک از آن‌ها پرداخته است.
 این اثر در سال 1017 هجری قمری به دست بهاءالدین علی حسینی توسی به نسخ کتابت شده و در سال 1021 هجری قمری توسط شیخ بهایی وقف آستان قدس رضوی شده است.
«شرح الاعمال الهندسیه» دیگر اثری است که در اصل از ابوالوفاء محمدبن محمدبن یحیی‌بن‌اسماعیل‌بن‌عباس مهندس بوزجانی بوده و در علم حساب و هندسه و به زبان عربی نگاشته شده است.
این اثر را کمال‌الدین ابوالفتح موسی‌بن محمدبن‌منعه بن مالک عقیلی (551-639هجری قمری) شرح کرده و به نام ملک ناصر صلاح‌الدین ابوالمظفر یوسف‌بن‌ایوب (564-589هجری قمری) نوشته است.
نسخه مذکور در سال 680 هجری قمری به دست حسین‌بن‌عمربن ‌احمد ماردینی به خط نسخ غیر منقوط کتابت شده است.
 این اثر نیز که از نفایس گنجینه مخطوطات آستان قدس رضوی می‌باشد، به دست شیخ بهایی و با خط، امضا و مهر او وقف آستان حضرت رضا(ع) شده است.
گفتنی است سازمان کتابخانه‌ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی به عنوان یکی از بزرگترین گنجینه‌های فرهنگی جهان اسلام دارای کتب و مصاحف خطی بسیار ارزشمندی از جنبه‌های قدمت، خطوط علما و خوشنویسان، تذهیب و آرایه‌های هنری در موضوع‎های مختلف است.
در حال حاضر در گنجینه رضوی، بیش از 106 هزار نسخه خطی، 65 هزار کتاب چاپ سنگی، 13میلیون و 500 هزار برگ سند تاریخی، هزاران اثر موزه‌ای و بیش از 2 میلیون نشریات ادواری نگهداری ‌می‌شود.
این گنجینه همواره رسالت خود را بر مبنای جذب و گرد‌آوری نفایس خطی، اسناد تاریخی و اشیای موزه ای و ارائه خدمات مطلوب به پژوهشگران و محققان و احیای آثار و تراث مکتوب شیعه استوار ساخته است.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید