گذری بر موقوفات زنده‌یاد دکتر علی حاج صادقی

از طبابت تا وقف و نیکوکاری

۱۳۹۹/۰۲/۰۸ - ۱۱:۴۹
سفیدپوشان حوزه سلامت همچنان به تلاش شبانه‌روزی خود برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا ادامه می‌دهند و ما چه در خانه و چه در محیط کار، با رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و انجام اقدامات پیشگیرانه مقابله با این ویروس نامرئی پشت و پناه آنان هستیم.

بی‌تردید در این بحران جهانی، خیران و نیکوکاران همچون ادوار گذشته نقش مهمی بازی می‌کنند. در این میان، شما را با زنده‌یاد دکتر علی حاج صادقی؛ یکی از نیک‌اندیشان کشور آشنا می‌کنیم که نامش در فهرست بلندبالای واقفان صحن و سرای رضوی نیز ثبت شده است. او پزشکی نام‌آشنا از دیار بادگیرها بود که زندگی‌اش الگویی برای همه ماست.
در شهر سیرجان وقتی سخن از خدمت صادقانه به میان می‌آید، پیر و جوان به زنده‌یاد دکتر علی حاج صادقی پزشک مردم‌دوست این شهر استان کرمان اشاره می‌کنند که خدماتی ارزنده در حوزه بهداشت و درمان به مردم این شهر کرده است. او متولد 1301 در شهرستان لنگرود گیلان و فارغ‌التحصیل دانشکده علوم پزشکی تهران بود که برای خدمت‌رسانی در سال 1331 به سیرجان رفت. زنده‌یاد صادقی به‌عنوان یک پزشک متعهد در کنار خدمت‌رسانی شبانه‌روزی به مردم به‌ویژه بیماران کم‌برخوردار بدون هیچ چشم‌داشتی، موقوفاتی نیز از خود به یادگار گذاشته است. به عبارتی او از جمله دریادلان این آب و خاک است که در دهه‌های اخیر پس از انقلاب شکوهمند اسلامی توانسته موقوفات متعددی را از خود به‌ویژه برای سرفصل «دارالشفا و بیمارستان‌های وابسته»، هفتمین سرفصل‌ موقوفاتی آستان قدس رضوی بر جای بگذارد. این پزشک اهل خیر و نیکوکاری در سال 1369 به دیار باقی شتافت، اما نام و یادش همچنان در قلب مردم سیرجان زنده است.
اولین موقوفه این واقف، شش دانگ اعیان بیمارستان امام رضا(ع) در سیرجان و شش‌دانگ ساختمان به نام خانه پزشک متصل به بیمارستان سیرجان بوده که در سال 1362 خورشیدی به ثبت رسیده است. همچنین شش دانگ یک باب خانه به پلاک 511 به انضمام شش دانگ خلوت پلاک 511 فرعی در سیرجان، از دیگر موقوفات او در سال 1364 بوده است. در وقف‌نامه این موقوفه تاکید شده است تا درآمد حاصل از آن، پس از تعمیرات ضروری و نگهداری موقوفه، به مصرف هزینه‌های بیمارستان امام رضا(ع) در سیرجان برسد. زنده‌یاد صادقی در وقف‌نامه‌ دیگری در سال 1367 نیز شش دانگ دو قطعه زمین به شماره پلاک‌های 323 و 324 فرعی از 2312 اصلی در سیرجان را بر آستان قدس رضوی وقف کرده است. در وقف‌نامه این موقوفه بیان شده تا درآمد آن برای احداث ساختمان درمانگاه مرکز بهداشت وابسته به بیمارستان امام رضا(ع) در سیرجان استفاده شود.
لازم به ذکر است، بیمارستان امام رضا(ع) سیرجان که توسط دکتر علی حاج صادقی احداث و بر آستان قدس رضوی وقف شده بود، به دانشگاه علوم پزشکی کرمان واگذار شده است. این بیمارستان در پرتوی فعالیت‌های نیک‌اندیشانه مجموعه خیرین سلامت سیرجان احیا شده و روز به روز بر خدمات و امکانات تخصصی آن افزوده می‌شود.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید