یک شب همراه خادمیاران رضوی در توزیع غذای متبرک حضرت رضا(ع) در مناطق حاشیه شهر

سر سفره‌ آسمون دعوتید

۱۳۹۹/۰۳/۰۱ - ۱۴:۵۹
این شب‌ها، وقتی زنگ در خانه ساکنان محله‌های حاشیه شهر به صدا درمی‌آید، غریبه‌ای آشنا از پشت در می‌گوید: «از حرم مطهر رضوی خدمت رسیدیم، بفرمائید غذای متبرک حضرت رضا(ع)» و چه دل‌هایی که آسمانی می‌شود ...

امشب قرعه احسان و کرم به نام این کوی و محله افتاده؛ بلوار شاهنامه. شاید مشهدی‌ها نام این منطقه را شنیده باشند، ولی کمتر از حال و اوضاع ساکنان این دست مناطق حاشیه‌ای شهر مشهد مطلع باشند. اما خادمان این بارگاه ملکوتی در دل شب‌های ماه ضیافت الهی با تحفه‌ای متبرک و البته قابل‌دار از سوی امام رئوف بر در این خانه‌ها حاضر می‌شوند و به این بهانه متبرک، جویای احوال مردم می‌شوند.
اما برای ساکنان این محله‌های بی‌خبری، پاسی از شب گذشته، خبر حضور جمعی از خادمان حرم مطهر پشت در منزل‌شان باورپذیر نیست. در را باز می‌کنند ولی هنوز بهت و حیرت در چهره و کلماتشان پیداست. و باز ناباورانه می‌پرسند: «چیزی شده؛ شما با چه کسی کار دارید؟!». دوباره در جواب می‌شنوند که «از حرم مطهر رضوی آمده‌ایم و...» و همچنان در کمال تعجب طول و عرض کوچه و نام و نشان این میهمانان سر زده را جستجو می‌کنند.

سر سففره آسمون


یک سحر نورانی
برایشان باورش سخت است، وقتی از زیارت در روز روشن جدا افتاده‌اند، چطور در این نیمه شب تاریک ماه رمضان، خود خادمان به در منزلشان آمده‎اند. و از آن عجیب‌تر، آن‎ها را میهمان سفره سحری حضرت رضا(ع) کرده‌اند. همین که این خیال، کمی در نظر‌شان رنگ واقعیت می‌گیرد، شور و اشتیاق همه وجودشان را در برمی‌گیرد و از شادی در پوست خود نمی‌گنجند. مسن‌ترها بیشتر منقلب و خوشحال می‎شوند. در حالی که اشک می‌ریزند، دعاگوی خادمان هستند: «خدا خیرتان دهد که به یاد ما فقرا هم بودید. خدا کند که دوباره حرم باز شود و عمر ما به دیدار مجدد آقایمان کفاف بدهد».
اصرار می‌کنند که هر چند دقایقی میهمان کلبه کوچک اما با صفایشان شوند. برغم پافشاری، جواب مثبت که نمی‌گیرند، با همه بضاعت خود، چند لیوان شربت خنک و گاه یک سینی استکان چای گرم، پذیرای خادمان می‌شوند. کم‌کم چراغ خانه‌ها یکی پس از دیگری روشن می‌شود و کوچه با حضور خادمان در کنار مردم محله گرم‌تر و پر جنب و جوش‌تر می‌شود. حالا دیگر به نظر نمی‌رسد نیمه شب است و این سوی شهر خبری از خلوت و خاموشی و بی‌خبری نیست.
در این میان، حال و هوای خادمیاران هم دست کمی از این مشتاقان پر شور ندارد. با حالِ خوشِ همشهریان خود شاد و گاه از این خشنودی، چشمی‌تر می‌کنند. زمانی برای پذیرفتن دعوت و میهمان شدن ندارند، ولی به قدر لیوان شربتی با آن‌ها همراهی می‌کنند و هیچ کس را ناامید و دلشکسته رها نمی‌کنند. گاه سمت حرم گرفته، دستی به دعا و توسل به ساحت نورانی حضرت رضا(ع) بالا می‎برند و قدرشناسی آن‌ها را به پاسخ امام رئوف وعده می‌دهند. این مشی و منشی است که از امام مهربان این حرم آموخته‌اند.

سفره آسمانی


چند لقمه به نیت تبرک
محمد محمودزاده، نماینده دفتر نمایندگی آستان قدس در استان خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار آستان نیوز به کیفیت این طرح اطعام شبانه پرداخت و گفت: از تاریخ چهارشنبه، 17 اردیبهشت‌ماه، ساعت 10 هر شب با حضور 10 تا 15 تن از خادمیاران رضوی، 500 پرس غذای متبرک حضرت رضا(ع) از مهمانسرای حرم مطهر رضوی به مقصد منازل نیازمندان حاشیه شهر مشهد حمل می‌شود.
وی اضافه می‌کند: هر شب یک محله از بین کم بضاعت‌ترین مناطق شهر انتخاب می‌شوند و حدود 15 تن از خادمیاران رضوی تنها با هماهنگی رابط هر پهنه از شهر، ساعت 11 شب به صورت کاملا سر زده وارد آن محله شده و با حضور درب منازل، به هر خانواده دو پرس غذا به نیت تبرک و تیمن تحویل می‌دهند.
این مقام مسئول در دفتر نمایندگی آستان قدس در استان تاکید کرد: محموله غذا با ماشین‌های یخچال‌دار و کاملا ایزوله و خادمان با رعایت کلیه پروتکل‌های بهداشتی اعم از ماسک و دستکش نسبت به تحویل غذا اقدام می‌کنند.
قصه یک شب دیگر از میزبانی خادمان آستان قدس رضوی هم با همه ماجراهایش به انتها می‌رسد، ولی بساط این دعوت و میهمانی و سفره آسمانی همچنان پر رونق و برکت گسترده است...

 گزارش: سارا صالحی

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید