یک کارشناس مذهبی:

ثواب افطاری دادن به نیازمندان در ماه رمضان را از دست ندهیم

۱۳۹۹/۰۳/۰۱ - ۱۶:۲۷
یک کارشناس مذهبی گفت: افطاری دادن یکی از سنت‌های حسنه در ماه مبارک رمضان است که نباید ثواب آن را از دست داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سید مرتضی حسینی در گفتگو با آستان‌نیوز، بیان کرد: ماه مبارک رمضان یکی از بهترین فرصت‌ها برای بندگی و عبودیت خداوند است. به طوری که پیامبر اکرم(ص) فرموده‌اند: «... در این ماه نفس‌های شما تسبیح و خوابیدن شما عبادت است».
وی تصریح کرد: در این ماه همه ما به میهمانی بزرگ خدا دعوت شده‌ایم. یکی از سنت‌های پسندیده و ارزشمندی که در جامعه ما وجود داشته و دارد سنت اطعام کردن و افطاری دادن است.
حسینی با اشاره به شرایط خاص جامعه به خاطر شیوع ویروس کرونا گفت: امسال امکان برگزاری مراسم افطاری در خانه‌ها، مساجد و رستوران‌ها وجود ندارد، ولی از طرفی هم در این ایام خانواده‌های کم‌درآمد با مشکلات اقتصادی بسیاری مواجه هستند.
وی خاطرنشان کرد: برخی از کارگران روزمزد به گونه‌ای زندگی می‌کنند که اگر یک روز سر کار نروند هیچ درآمد دیگری برای تامین معاش روزانه خود و خانواده ندارند و افرادی که تمکن مالی دارند باید در این ایام به کمک این خانواده‌ها بیایند.
این کارشناس مذهبی افزود: روایات بسیاری درباره فضیلت افطاری دادن و اطعام نیازمندان آمده است از جمله اینکه امام صادق(ع) فرموده‌اند: «هر کس مومنی را افطاری بدهد کفاره یک سال گناهان او بخشیده می‌شود و کسی که دو مومن را افطاری بدهد بر خداست که او را وارد بهشت کند».
وی ادامه داد: هیچ چیز مانند اطعام و قربانی کردن انسان را به خدا نزدیک نمی‌کند. بنابراین در این ماه پرخیر و در شرایط اقتصادی که برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه پیش آمده توجه به افطاری دادن به نیازمندان از اهمیت بیشتری برخوردار است.
سخنران حرم رضوی با استناد به حدیثی از نبی مکرم اسلام(ص) اظهار کرد: افطاری دادن ولو به اندازه نصف خرما و یا به اندازه یک جرعه آب انسان را از آتش غضب خداوند دور می‌کند. بنابراین کسی که برای رضای خدا به نیازمندان افطاری می‌دهد از آتش جهنم در امان است.
وی خاطرنشان کرد: افطاری دادن مصداق انفاق در راه خدا است و کسی که مال خود را در راه خدا انفاق می‌کند خداوند چندین برابر آن را به او برمی‌گرداند و مال او پر خیر و برکت خواهد شد.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید