به همت بنیاد فرهنگی رضوی انجام می‌شود؛
آغاز توزیع 50 هزار بسته متبرک رضوی ویژه نوجوانان تازه مکلف شده مشهد
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ - ۱۶:۲۰
به همت بنیاد فرهنگی رضوی و مؤسسه به‌نشر، توزیع بیش از 50 هزار بسته متبرک رضوی ویژه دانش‌آموزان دختر و پسر به سن تکلیف رسیده توسط خادمان آستان قدس رضوی، مربیان آموزشی و متولیان آموزش و پرورش استان از امروز در سطح شهر مشهد آغاز می‌شود.

به گزارش آستان نیوز، مراسم نمادین آغاز طرح تکریم نوجوانان تازه مکلف شده شهر مشهد امروز با حضور مدیرعامل بنیاد فرهنگی رضوی و مسئولان آموزش و پرورش در دبیرستان پسرانه واحد ۹ امام رضا(ع) برگزار شد.
حسین باغگلی مدیرعامل بنیاد فرهنگی رضوی با تشریح جزئیات اجرای این طرح گفت: بنا به دستور تولیت آستان قدس رضوی، طرح تکریم از نوجوانانی که امسال به سن تکلیف رسیده‌اند در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: همه دانش‌آموزان دختر پایه سوم و پسر پایه هشتم نواحی 7 گانه مشهد و تبادکان شامل 24 هزار و 500 دانش‌آموز پسر و 29 هزار دانش‌آموز دختر شهر مشهد تحت پوشش این طرح قرار گرفته‌اند.
باغگلی ادامه داد: بسته‌های متبرک اهدایی آستان قدس رضوی به تفکیک دختر و پسر شامل جانماز، تسبیح، کتاب، عطر، نبات متبرک و... است که در بازه زمانی ۱۰ روز توسط مؤسسه به‌نشر طراحی و آماده توزیع شد.
به گفته وی، به دلیل تعطیلی مدارس، این بسته‌ها با کمک خادمان و خادمیاران و با حضور مربیان آموزشی مناطق مختلف آموزش و پرورش مشهد درب منازل تحویل داده می‌شود تا به این بهانه حلقه اتصالی میان نوجوانان در سن حساس ورود به سن تکلیف با حرم مطهر امام رضا(ع) به عنوان یکی از جدی‌ترین نمادهای دینی شهر مشهد برقرار شود.
مدیرعامل بنیاد فرهنگی رضوی درخصوص اهمیت اجرای این طرح در این دوره سنی نوجوانان هم گفت: دوره نوجوانی فرصت پیوند با نمادهای فرهنگ دینی از جمله قرآن، نماز، روزه، حرم است. با اجرای طرح خواستیم در این دوره حساس بلوغ و رشد دینی نوجوانان تازه مکلف، با تشخص بخشیدن به آنها، این برهه برای بچه‌ها خاطره‌انگیز باشد.
وی بیان کرد: برای اجرای این برنامه، دو شیوه‌نامه تهیه شده است که در یک شیوه هدایا درب منازل توزیع خواهد شد و در شیوه دوم بسته‌ها در مدارس توزیع می‌شود تا این هدیا را به نام مبارک امام رضا(ع) به دست دانش‌آموزان برسانیم و در مسیر رشد بچه‌ها موثر باشیم.
در این مراسم، حسین شادکام معاون هماهنگی اداره کل آموزش و پرورش خراسان رضوی با تقدیر از آستان قدس رضوی برای اجرای چنین طرح زیبا و پر برکتی، اظهار کرد: جشن تکلیف نقطه عطف زندگی هر انسان در نظام ارزشی و اعتقادی اسلام است که از سوی خداوند متعال خطاب «یا أیها الذین آمنوا» قرار می‌گیرد و قبل از آن افتخار آن را ندارد.
وی افزود: در فرهنگ غرب روز تولد، ازدواج، اشتغال، جزو روزهای ارزشمند است. در نظام ارزشی اسلام و تربیت دینی این دست ایام غیر ارزشی تلقی نمی‌شود ولی ارزش متعالی طور دیگری تعریف می‌شود و این است که یک انسان در جمع بندگان خدا قرار می‌گیرد و ارزش خطاب «ای بنده من» را پیدا می‌کند.
به گفته این مقام مسئول در آموزش و پرورش استان، تا پیش از سن تکلیف هیچ گونه وظیفه و واجب و حرامی بر انسان  بار نمی‌شد ولی بعد از آن شرایط متفاوت می‎شود؛ لذا باید فرهنگ آن را در خانواده‌های ایرانی برجسته کنیم. همچنین خوب است که به جای واژه سنگین مکلف شدن از آن با عنوان جشن تکلیف و عبادت و بندگی یاد شود.
شادکام تاکید کرد: این طرح، کار مشترک آستان قدس و آموزش و پرورش است که سال‌های گذشته با تعداد کثیری از دانش‌آموزان در حرم مطهر حضرت رضا(ع) برگزار می‌شد و خاطره خوشی را برای والدین و فرزندانشان به وجود آورد. اما بعد از محدودیت و تهدید کرونا امکان اجرای مراسم در شکل قبل نبود و امسال به گونه ای متفاوت برگزار شد.

گفتنی است، تعدادی از نوجوانان تازه مکلف شده نیز با حضور در تالار ولایت حرم مطهر رضوی به نمایندگی از دانش آموزان تازه مکلف شده شهر مشهد هدایای خود را از دست حجت الاسلام والمسلمین مروی تولیت آستان قدس رضوی دریافت کردند.

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید