مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی؛

پرهیز از گناه تنها راه حفظ دستاوردهای ماه رمضان است

۱۳۹۹/۰۳/۰۳ - ۲۰:۵۲
مدیر گروه فقه و اصول بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی با بیان اینکه فلسفه روزه داری در ماه مبارک رمضان رسیدن به تقوی الهی است، گفت: پرهیز از گناهان تنها راه حفظ دستاوردهای ماه رمضان است.

حجت الاسلام والمسلمین مهدی شریعتی تبار در گفتگو با خبرنگار آستان نیوز، در خصوص چگونگی حفظ دستاورهای ماه مبارک رمضان در طول سال گفت: هدف روزه داری رسیدن به تقوا و حفظ خویشتن در برابر گناهان است و این خودنگهداری نیز به لحاظ ظاهر به این معنا است که انسان از خوردن و آشامیدن خودداری کند، یعنی اگر کسی بر خواسته‌های ظاهری خود یعنی خوردن و آشامیدن صبر کند قطعا توانایی می‌یابد که بر سایر خواسته‌های نفسانی اش مسلط شود لذا روزه ماه مبارک رمضان در حقیقت تمرین دوری از گناه است و مهمترین پیام آن پرهیز از گناهان در عرصه‌های مختلف زندگی است.
وی با اشاره به اینکه ادامه دادن کار خوب اما کم، بهتر از کثرت کار بیهوده است، افزود: مراقبت از دستاورهای ماه رمضان و حفظ نورانیت و معنویت در طول سال موجب نهادینه شدن ارزش‌های دینی در زندگی فردی و اجتماعی می‌شود.
شریعتی تبار با بیان اینکه امساک از خوردن و آشامیدن از ارکان اصلی روزه است و این امساک و تحمل گرسنگی خود زمینه تحولات درونی بزرگی را در درون انسان فراهم می‌کند، خاطرنشان کرد: درست عمل کردن، حفظ زبان، گوش، چشم و ... از گناه، همدردری با فقرا و مستعضفان در ایام  ماه مبارک رمضان درس از خودگذشتگی را به انسان می‌آموزد.
وی با اشاره به اینکه عمل به وظایف دینی انسان را از خطر انحراف و ترس از گمراهی نجات می‌دهد، افزود: تقوی یک صفت درونی است که به انسان کمک می‌کند تا همواره در صراط مستقیم و اطاعت از پروردگار ثابت قدم باشد.
شریعتی‌تبار گفت: انسان با پرهیز از محرمات و برخی حلال‌ها در ماه مبارک رمضان، به تمرین و ممارست کسب تقوا می‌پردازد تا در ماه‌های دیگر سال با اجتناب از محرمات خود را در مسیر بندگی حفظ کند.
شریعتی‌تبار اظهار کرد: انسان اگر بخواهد تاثیر معنویت ماه مبارک رمضان را برای خویش جاودانه کند باید برنامه زندگیش را بر مبنای خدامحوری و ترک خودپرستی تنظیم کند.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید