مدیر عامل بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی:

لزوم بصیرت و معرفت دینی بیش از اهتمام به برخی مناسک است

۱۳۹۹/۰۳/۰۸ - ۱۸:۲۸
مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی گفت: : ما باید بیش از پرداختن به حرم و اماکن مذهبی به معرفی ائمه اطهار(ع) بپردازیم؛ در واقع بیش از اهتمام به مناسک دینی باید معرفت و بصیرت دینی داشته باشیم.

به گزارش آستان نیوز، حجت‌الاسلام سید محمود مرویان حسینی مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در نشست علمی «مسائل تربیت دینی در دوره پساکرونا تنگناها و فرصت‌ها» که ظهر امروز در تالار شیخ طوسی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: در ایام شیوع ویروس کرونا و برای حفظ جان انسان‌ها لازم بود که اجتماعات دینی، اماکن متبرکه، برگزاری مناسک جمعی و فعالیت‌های مذهبی به طور جدی دچار محدودیت‌هایی شود.

وی ادامه داد: هر چند در ابتدا برخی از متولیان موافق تعطیلی محدود و بسته شدن دربهای حرم  نبودند اما یکی از مجموعه‌هایی که نسبت به سایر گروهها و اقشار خود را با فضای الزامات و مناسبات و مواجهه و مقابله با مسئله کرونا وفق دادند، عالمان دینی و مراجع بودند.

این مقام مسئول تصریح کرد: در همین راستا نمازهای جمعه، مساجد، اماکن متبرکه و حرم‌ها، حدود 70 روز تعطیل شدند و همچنین حوزه‌های علمیه نیز فعالیت‌های طبیعی خود را تعطیل کردند و پذیرای این مسئله شدند.

مرویان حسینی خاطر نشان کرد: با وجود تبلیغاتی در فضای مجازی مبنی بر زانو زدن دین در برابر علم خوشبختانه شاهد هماهنگی هر چه بیشتر بین دو حوزه دین و علم بودیم.  

وی ادامه داد: با توجه به ضرورت بسته شدن اماکن متبرکه و مجامع مذهبی و دینی، هیئات مذهبی و تشکل ها به دنبال قالب دیگری برای برگزاری مناسبت‌های مذهبی و دینی اعم از ولادت‌ ائمه اطهار(ع) بودند که در همین راستا جشن‌های خیابانی برگزار شد.

مدیر عامل بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در ادامه خاطر نشان کرد: اتفاق دیگری که در این ایام رخ داد، مسئله خیرات، اطعامها و کمک‌ها و مساعدت‌های مردم تحت عنوان مواسات همدلانه بود.

 

جلوه گری فعالیت‌های تربیتی در ایام کرونا

وی با بیان اینکه اصل مسئله کرونا در واقع یک چالش جدی بود که بحران‌های زیادی را ایجاد کرد، افزود: کرونا، استرس روحی و روانی را برای تک تک آحاد جامعه ایجاد کرد، جان برخی از عزیزان را گرفت و اقتصاد کشور را دچار بحران کرد؛ اما در لابه لای این مشکلات جلوه ای از فعالیت‌های تربیتی نمایان شد.

مرویان حسینی تصریح کرد: با توجه به محدودیت‌های اجتماعی و بسته شدن دربهای حرم و مساجد شاهد فروپاشی بخشی از نظام واره دینی و تقیدات مذهبی در افراد شدیم از همین رو پژوهشگران بنیاد پژوهش‌‌های اسلامی آستان قدس رضوی سایتی با عنوان گفتمان رضوی  را در راستای پاسخگویی به شبهات و سوالات راه‌اندازی کردند.

وی خاطر نشان کرد: در این سایت عمده سوالات درزمینه مسائل اعتقادات دینی بود از همین رو سعی کردیم در حوزه شناخت و معرفت دینی پاسخ‌های لازم را ارائه دهیم و در قالب موشن‌گرافی و کلیپ‌های جذاب، مسائل و نکات لازم را به جوانان و نوجوانان ارائه دهیم.

مرویان حسینی افزود: ما باید بیش از پرداختن به حرم و اماکن مذهبی به معرفی ائمه اطهار(ع) بپردازیم؛ وقتی که  سیره و زندگانی امام به درستی برای مردم معرفی و تبیین شود، مسئله زیارت از راه دور نیز به درستی تبیین خواهد شد؛ در واقع بیش از اهتمام به مناسک دینی باید معرفت و بصیرت دینی داشته باشیم.

 

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید