گذری بر خدمات آستان قدس رضوی به نیازمندان در ایام مقابله با کرونا؛

روزهای کرونایی زیر چتر امام رئوف(ع)

۱۳۹۹/۰۳/۱۰ - ۱۳:۵۵
همیشه تا حرف مشهدالرضا و زیارت و حرم مطهر رضوی به میان می‌آید؛ حرف زائران امام هشتم(ع) هم پیش کشیده می‌شود و مهیا کردن زمینه زیارت آرام و آسان برای آن‌ها. اما شاید برخی به وسعت مفهوم زائر، معنی همسایه و اهمیت مجاور بودن زیاد اشراف نداشته باشند. ویروس منحوس کرونا با همه مشکلاتی که به دنبال خود آورد، یکسری مفاهیم کمرنگ شده و کمتر دیده شده را به همه یادآور شد. شرّی که با تغییر زاویه نگاه، توانست در برخی جهات فرصت های تازه ای به وجود بیاورد.

آستان قدس رضوی با انتشار بیماری کرونا، برای امدادرسانی و ارائه راهکارهای عملی به منظور جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری پیشگام شد. در زمان بسته بودن امکان متبرکه، آنچه بیش از هر خط‌مشی دیگری مدنظر مدیران آستان قدس رضوی قرار گرفت، توجه به محرومان و نیازمندان کل کشور بود. این مجموعه با طرح‎های همه‌جانبه برای اقشار بی‌بضاعت، به سهم خود گامی در جهت رفع محرومیت برداشت. این گزارش گوشه‌ای از اقدامات آستان قدس رضوی در سه ماهه اخیر را بازگو می‌کند.

 

اطعام با غذای متبرک
از آغاز بحران شیوع ویروس کرونا، به دستور تولیت آستان قدس رضوی و به منظور حمایت از اقشار آسیب‌دیده از بیماری، برنامه توزیع غذای متبرک حضرت رضا(ع) طی طرحی سراسری با عنوان «نسیم مهر رضوی» بین نیازمندان، روستائیان، بیماران و کادر درمانی بیمارستان‌های درگیر کرونای سراسر کشور به اجرا درآمد. مطابق این طرح از بهمن‌ماه سال گذشته، در همه بیمارستان‌های درگیر درمان بیماران مبتلا به کرونا در مراکز استان‌ها، غذای متبرک حضرت رضا(ع) به تعداد 150 هزار وعده توزیع شده است. از این بین، 28 هزار پرس غذای متبرک تحت عنوان همین طرح در بیمارستان‌های دارای بیماران مبتلا به کرونا و بین نیازمندان ساکن 29 شهرستان‌ خراسان رضوی توزیع شد. همچنین از آغاز شیوع بیماری، ساکنان روستاهای دوردست با فواصل بالای 40 کیلومتر از شهر مشهد نیز از غذای متبرک حضرت متنعم شدند.
به علاوه، از شب نخست ماه مبارک رمضان، آستان قدس رضوی با تهیه و تدارک 10 هزار وعده غذای گرم ویژه افطار به خانواده‌های محروم مشهدی رسیدگی کرد. روزانه، حدود 6 هزار کاسه سوپ، حدود 4 هزار پرس غذای اصلی و نیز 5 هزار قرص نان با مشارکت تشکل‌های مردمی حاشیه شهر مشهد آماده می‌شد. 224 مسجد حاشیه شهر مشهد به صورت روزانه از سوی دفتر نمایندگی آستان قدس مسئولیت توزیع سهمیه‌های غذا از آشپزخانه مرکزی بین خانواده‌های نیازمند منطقه خود را برعهده گرفتند.

 

کرونا

 

حمایت‌های مناسبتی به همه اقشار
مصادف با روز 29 فروردین‌ماه و گرامیداشت روز ارتش و نیروی زمینی، ضمن بازدید خادمان آستان قدس رضوی و فرمانده قرارگاه منطقه‌ای شمال شرق نزاجا از بیمارستان شمس‌الشموس نیروی زمینی ارتش و عیادت از بیماران، با توزیع120 پرس غذای متبرک حضرت رضا(ع) و اهدای بسته‌های بهداشتی از خدمات شبانه‌روزی کادر درمانی تقدیر به عمل آمد.
به بهانه نیمه شعبان و ولادت با سعادت امام زمان(عج)، 1000 تن از پاکبان‌های مناطق 8، 9، 10و ثامن به خاطر ارائه خدمات در روزهای دشوار شیوع بیماری با توزیع غذای متبرک حضرت رضا(ع) تکریم شدند. به همین مناسبت، آستان قدس رضوی با بهره‌مندی از مشارکت‌های مردمی 15000 پرس غذای متبرک حضرت رضا(ع) را طی دو روز در مناطق حاشیه‌نشین شهر مشهد توزیع کرد. همچنین در شب شهادت حضرت موسی بن جعفر(ع) طرح اطعامی به تعداد 22 هزار پرس میان اقشار بی‌بضاعت انجام شد.
در اقدام دیگری به دستور تولیت آستان قدس رضوی و به بهانه افتتاح سالن جدید تولید نخ‌های ظریف و شانه شده پنبه‌ای در شرکت نخریسی و نساجی خسروی خراسان در شهرستان نیشابور زیر مجموعه آستان قدس رضوی، کارگران این مجموعه تولیدی از غذای متبرک حضرت رضا(ع) و بسته‌های مواد غذایی مناسب وعده افطار برخوردار شدند.

 

کرونا


تهیه و توزیع بسته‌های معیشتی و بهداشتی
آستان قدس رضوی در یکی از نخستین اقدامات خود از آغاز شیوع کوئید19، ذیل برنامه‌ریزی و اجرای طرحی با عنوان «سفره مهربانی»،700 هزار بسته کمک معیشتی را بین نیازمندان سراسر کشور توزیع کرده است. از این مقدار، 50 هزار بسته کمک‌ معیشتی عیدانه شامل مواد غذایی، لوازم بهداشتی و اقلام فرهنگی را ویژه اقشار کم برخوردار حاشیه شهر مشهد تهیه و تدارک دید. به مناسبت فرا رسیدن ماه مبارک رمضان، مجدداً آماده‌سازی و توزیع 50 هزار بسته کمک‌ معیشتی دیگر در مناطق حاشیه‎ای شهر در دستور کار قرار گرفت.
در طرح دیگری ویژه ماه ضیافت الهی با عنوان «کرامت رضوی» نیز 100هزار بسته‌ افطاری برای اقشار بی‌بضاعت حاشیه شهر مشهد با کمک دانشجویان دختر و پسر دانشگاه‎های فردوسی و آزاد اسلامی در کنار خادمان آستان قدس بسته‌بندی و توزیع شد. این بسته‎ها با ارزش 50 هزار تومان شامل اقلامی چون شیر، خرما، پنیر، حلوا ارده، نشاسته و شکر بود.
همچنین به پیشنهاد تولیت آستان قدس رضوی، جمعی از خادمان خیّر آستان قدس برای کمک به خانواده‌های نیازمند شهر مشهد در طول ماه مبارک رمضان، در رواق امام خمینی(ره) حرم منور حضرت رضا(ع) مستقر و اقدام به تهیه و آماده‌سازی 14هزار بسته کمک‌معیشتی برای اقشار بی‌بضاعت مشهد کردند. در ایام ماه مبارک رمضان به صورت روزانه بیش‌از یک هزار بسته معیشتی بین نیازمندان توزیع شد.
طرح پرداخت حساب دفتری خانواده‌های کم برخوردار حاشیه‌نشین شهر مشهد به مناسبت ولادت حضرت ولی عصر(عج) در دو مرحله از دیگر برنامه‌های آستان قدس برای حمایت از خانواده‌های محروم مشهدی است. در مرحله نخست اجرا در ماه شعبان، بدهی دفتری افرادی که مدت زیادی نسبت به تسویه حساب خود به فروشگاه‎های مواد غذایی مراجعه نکرده بودند، تا سقف بدهی 200 هزار تومان تسویه شد. مرحله دوم این طرح نیز با عنوان «آقا حساب کردند»، با حضور 14 گروه از خادمان و خادمیاران آستان قدس طی دو روز در فروشگاه‌های مواد غذایی و تره‌بار اطراف مشهد انجام شد.

 

کرونا

 

اجرای طرح‌های فرهنگی
در مدت قرنطینه و محدودیت حضور اجتماعی مردم مشهد، آستان قدس برنامه‌های مختلفی را با هدف شادی‌آفرینی و امیدبخشی عمومی طراحی و اجرا کرد.
از همین رو سازمان فرهنگی استان قدس رضوی مجموعه برنامه «آقا سلام» را در5 محور برگزار کرد. «#مثل_مسجد»، «#به_توان_مهربانی»، «#خانه‌_ات_آباد»، «#به‌_وقت_لبخند» و «#بهار_خوان» محورهای این مجموعه برنامه را تشکیل می‌دادند.
همچنین مرکز قرآن کریم آستان قدس رضوی نیز پویشی را با عنوان «با قرآن در خانه بمانیم» در ایام فاصله گذاری اجتماعی اجرا کرد.. در این پویش حجت‌الاسلام قرائتی در بستر فضای مجازی مباحث تفسیری کوتاهی را از سوره «شعراء» بیان می‌کرد و در ادامه، آیات کلام وحی قرائت می‌شد. ضمنا مسابقه‌ای از مفاهیم این سوره برای بزرگ‌سالان و مسابقه نقاشی برای کودکان در این پویش برگزار شد.
در این ایام با همکاری مشترک دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان و مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس، نماهنگی با تصاویر و هم‌نوایی مردم مشهد تولید و منتشر شد. این نماهنگ با اشعاری با موضوع حضرت مهدی(ع) و سلامت در فضای سه مجتمع مسکونی در سه نقطه از شهر اعم از بلوار نماز، بلوار فردوسی و منطقه رسالت مشهد و با مشارکت غیر مستقیم هنرمندان گروه سرود آوای رضوان مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با ساکنان این مناطق تولید و اجرا شد.
همزمان با فرا رسیدن خجسته میلاد امام عصر(عج) نیز آستان قدس رضوی با رعایت همه نکات بهداشتی و به منظور ایجاد روحیه شادی و نشاط در شهر مشهد، کاروان شادی و سرودی را با عنوان «کاروان بهشت» در خیابان‌های مشهد به راه انداخت. گروه سرود آستان قدس رضوی طی چند شب روی سه دستگاه کشنده در حال حرکت از ساعت 20 تا 22 به اجرای زنده سرود پرداختند.
در برنامه دیگری به همت خادمیاران رضوی، طرح معنوی «سحرخیران کوچک» ویژه دختران تازه به سن تکلیف رسیده مشهد اجرا شد. با تبرک جستن به نام مبارک حضرت رضا(ع)، 1001 دختر 9 ساله مشهدی برای اجرای این برنامه در نظر گرفته شدند و هدایای متبرکی به ارزش 350 هزار تومان به این دختران کوچک تازه مکلف شده تقدیم شد. این دختران از بین خانوده‌های بی‌بضاعت حاشیه شهر مشهد که تحت پوشش کانون‌های خادمیاری محله‌ای هستند، انتخاب شدند.

 

کرونا

 


گزارشگر: سارا صالحی

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید