جلوه‌ای از کرامت انسانی پرستاران بیمارستان رضوی در دهه کرامت

چه زینب وارانه می‌کوشید...

۱۳۹۹/۰۴/۰۸ - ۱۴:۱۰
همه می‌دانیم که حضور پرستاران بر بالین بیماران با سنین مختلف، روحیه‌ای والا و زینب‌گونه می‌طلبد.

در روزهای اخیر، عکسی با محتوای مراقبت مادرانه یکی از پرستاران بیمارستان رضوی از نوزاد دو ماهه‌ای که پس از تولد در این بیمارستان مورد عمل جراحی قلب قرار گرفت، در فضای مجازی و رسانه‌‍‌های خراسان رضوی جلوه‌ای ماندگار از تلاش پرستاران این مرکز درمانی برای حفظ کرامت انسانی را نشان داد.
این پرستار 43 ساله که سال آخر خدمت خود را سپری می‌کند، بارها چنین جلوه‌های مهربانی را از خود برجای گذاشته و این بار سرپرستار بخش مراقبت‌های ویژه پس از جراحی قلب باز بیمارستان رضوی با ثبت این عکس برای رسانه‌ای کردن این تلاش پرستاری برای حفظ کرامت انسانی کوشید.
پرستاران این بیمارستان هم‌زمان با شیوع ویروس کرونا در کشور و در خراسان رضوی، تمام تلاش خود را صرف بهبود مراجعان با شرایط حاد تنفسی کرده و هم‌چنین در یاری‌ رساندن به بیماران با مشکلاتی نظیر سکته‌های مغزی از هیچ کمکی دریغ نکرده و با حضور مؤثر در میدان مبارزه با این ویروس منحوس، جلوه‌هایی ویژه از خدمت را از خود برجای گذاشته‌اند.
حضور زینب‌وار این پرستاران در این ایام و در سالی که از سوی سازمان بهداشت جهانی به عنوان سال جهانی پرستار و ماما نام‌گذاری شده است، هر انسانی را به انسانیت مفتخر ساخته و مظهری از رأفت امام مهربانی‌ها، حضرت رضا(ع) را نشان داده است.

خدمتی طاقت‌فرسا ولی شیرین
حالا طیبه قربانی که در این عکس، وظیفه پرستاری را به حس مادرانه گره زده است و این از نگاه نگران و لبخند پشت ماسکش در تصویر پیداست، از حرفه پرچالش و طاقت‌فرسای پرستاری در کنار شیرینی‌هایی که دارد می‌گوید: «حقیقتش را بخواهید، شیرینی ماجرای کار سخت ما آن‌جایی است که لبخند رضایت و سلامتی بر لب بیماری می‌نشیند. فرقی ندارد نوزاد دو ماهه باشد یا پیرمرد و پیرزن 72 ساله. در هر حال ما اینجاییم تا در کنارشان باشیم و از دردهای آن‌ها بکاهیم. شاید بتوان گفت کار ما در بخش مراقبت‌های ویژه که سال‌هاست در آن مشغول به فعالیتم، مانند اورژانس از بخش‌های دیگر بیمارستان کمی پر استرس‌تر است ولی نتیجه‌اش هم بسیار شیرین است.»

ماجرای تپیدن قلب نوزاد روی پای پرستار
در یک سوی عکس این پرستار و خدمت متفاوتش دیده می‌شود و در آن سوی این تصویر زیبا و سرشار از مهر، همان نوزاد دو ماهه است که مشکل مادرزادی قلبی داشت و سوراخ به وجود آمده در میان دو بطن قلب او پس از تولد هم بسته نشد و بالجبار عمل جراحی قلب بر روی این طفل انجام ‌شد و دو ماه پیش هم‌زمان با راه‌اندازی جراحی‌های قلبی بر روی نوزادان در این بیمارستان، این نوزاد توسط یکی از بهترین جراحان قلب اطفال، دکتر حسین‌زاده، مورد عمل جراحی قلب باز قرار گرفت و هنوز در بخش مراقبت‌های ویژه این مرکز درمانی به سر می‌برد. قربانی از ماجرای مادر شدنش برای این بیمار کوچک این‌طور می‌گوید: «آن روز هر وقت سراغ این نوزاد می‌رفتم می‌دیدیم که مادرش خیلی خسته است و خواب چشم‌هایش را فراگرفته است. هرچه اصرار می‌کردم چند ساعتی برود استراحت کند، نمی‌پذیرفت. با پافشاری من قبول کرد که چند ساعتی به خانه برود و دوباره برگردد. مادر این پا و آن پا می‌کرد و مردد بود. کنارش رفتم و پرسیدم نگران چه هستی؟ و او گفت: بچه‌ام عادت دارد روی پا آرام آرام مثل گهواره تکانش دهم تا آرام شود و بخوابد و اگر نخوابد ممکن است درد بکشد و از این بابت ناراحتم. من هم همان‌جا نوزاد را بغل کردم، روی تخت رفتم و روی پا گذاشتمش و این شد که مادرش وقتی دید من همان کار را می‌کنم خیالش راحت شد و رفت.»

متوجه سوژه شدنم نشده بودم
خودش مادر است و این احساس مادرانه را با لبخند توصیف می‌کند: «راستش برای خودم هم خیلی خیلی لذت‌بخش بود. آرام آرام لالایی زیرلب زمزمه می‌کردم و طولی نکشید که خوابش برد. وقتی از من عکس می‌گرفتند تقریبا متوجه سوژه شدنم نشده بودم ولی بعدش که عکسم را در فضای مجازی و کانال‌های خبری دیدم با خودم گفتم باید باور کنم که هر لحظه پرستاری‌ام سوژه نگاه دقیق خداست. این روزها که در قلب مهربانی و در جوار امام مهربانی‌ها هستیم واقعا باید حواسمان باشد که چگونه خدمت می‌کنیم. امید دارم این ناچیز را از من ناقابل پذیرفته باشند. به اینکه خدمت ویژه‌ای کنم فکر نکرده و نمی‌کنم. فقط در این فکر بودم که کارم را درست انجام داده باشم و این هم جزئی از کار ماست.»

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید