پای سخن یکی از واقفان خراسانی آستان قدس رضوی

هدیه‌ای که رنگ و بوی وقف گرفت

۱۳۹۹/۰۴/۰۸ - ۱۵:۵۱
وقتی بندبند وجودت مالامال از عشق به انیس النفوس(ع) باشد، دیگر مهم نیست ساکن مشهدالرضا باشی یا شهر و روستایی آن سوی کشور. همیشه دلت را گره می ‌زنی به پنجره فولاد و قدم‌ های نیک و خداپسند انه ‌ات را در پرتوی سیره امام هشتم(ع) بر می‌ داری.

در این میان چه زیباست اندیشیدن به دنیا و آخرت خود و انجام دادن کاری پسندیده و ماندگار که این گره را بیش از پیش محکم ‌تر و تو را در میزبانی از زائران دور و نزدیک حرم مطهر رضوی یا اشاعه فرهنگ و سیره اهل بیت(ع) سهیم کند. مراد جان‌فدا از جمله واقفان آستان قدس رضوی است که با همراهی حسنعلی دلیر، حسین ملازاده، اسماعیل علی‌ اکبری و محمد نامی در مجموع بیش از 200 اصله درخت پسته فندقی، کله قوچی و بادامی روستای میاندهی شهر فیض ‌آباد خراسان رضوی را بر این آستان مقدس وقف کردند. در این مجال، با او به نمایندگی از این بزرگمردان هم‌کلام شده تا با داستان وقف این درختان بیشتر آشنا شویم. مراد جان‌فدا متولد 1344، اهل روستای میاندهی و پیشه ‌اش کشاورزی و دامپروری است.

 

 

از داستان وقف درختان پسته روستای خود بر حرم مطهر رضوی بگویید.

مردم روستای میاندهی، آقا علی بن موسی الرضا(ع) را بسیار دوست دارند، بنابراین هر ساله بخشی از درآمد خود مانند عواید تعدادی از درختان پسته‌ شان را به حرم مطهر رضوی اهدا کرده و آن را به دفاتر نذورات حرم مطهر تحویل می ‌‌دهند. چند سال قبل روحانی روستا به ما توصیه کرد تا درخت پسته خود را بر حرم امام رضا(ع) وقف کنیم و این امر خیر را از طریق سنت حسنه وقف ادامه دهیم. در هیئت مسجدمان این پیشنهاد مطرح شد و برخی از ما تصمیم گرفتیم تا تعدادی اصله درخت پسته باغات خود را بر آستان قدس رضوی وقف کنیم.

 

 

عواید این موقوفات چطور مصرف می ‌شود؟

این درختان پسته که در باغ‌ های مختلف این روستا قرار دارند، در سال 97 بر آستان قدس رضوی وقف شده است. به عبارتی هر کدام از ما با توجه به توان و نیت خود، تعدادی درخت پسته را وقف کردیم. تولیت این موقوفات بر عهده ما(واقفین آن) است و درآمد سالانه این درختان پسته به حساب آستان قدس رضوی واریز می ‌شود. البته این کار قبل از انجام این وقف هم تحت عنوان نذر انجام می ‌شده است. بی ‌شک محصول درختان باغی که وقف و نذر امام رضا(ع) است، از دیگر باغات بهتر است. عواید این وقف هم طبق نظر مجموعه آستان قدس رضوی مصرف می‌ شود و ما در وقف ‌نامه مصارف خاصی را برای آن ذکر نکرده ‌ایم.

 

 

مردم این روستا چه هدایای دیگری را به صحن و سرای رضوی تقدیم می ‌کنند؟

مردم روستای ما کشاورز و دامدار هستند و از قدیم با توجه به ارادت خاصی که به امام رضا(ع) داشتند، بر اساس کار، توان و نیتشان هر ساله یک یا دو گوسفند یا محصول درختان باغات خود را بر حرم مطهر امام رضا(ع) نذر و اهدا می ‌کنند. به ‌طور مثال در گذشته گوسفندها را به مشهد آورده و به میهمانسرای حضرت تحویل می ‌دادند. امروزه پول آن ها را به نذورات اهدا می ‌کنند. بنابراین هنوز بسیاری از مردم زادگاهم تحت عنوان نذر این عمل خداپسندانه را انجام می ‌دهند.

 

 

به نظرتان چه عاملی موجب شد تا افتخار واقفی آستان قدس رضوی نصیبتان شود؟

عنایت حضرت حق و امام رضا(ع) موجب شد تا توفیق مشارکت در سنت نیکوی وقف نصیب ما شود. زندگی ما بدون نگاه و عنایت ائمه معصومین(ع) رونقی ندارد. از این رو ما خودمان را ابتدا به خدا و سپس به ائمه معصومین(ع) به ‌ویژه امام رضا(ع) که بارگاه ایشان در استان ما قرار دارد، می‌ سپاریم و بسیاری از کارهای خود را با توسل و نیت به آقا علی بن موسی الرضا(ع) انجام می‌ دهیم.

 

 

آیا همچنان به ادامه انجام چنین کارهای خیرخواهانه ‌ای علاقه دارید؟

اگر خداوند کمک کند و توان مالی بیشتری داشته باشم، دوست دارم بیشتر چنین کارهایی خیری انجام دهم. این هدیه ناچیز ما هم توسط آستان قدس رضوی جمع ‌آوری شده و صرف امور مختلف مانند کمک به محرومان می‌شود. امیدوارم هر فردی با توجه به توان مالی خود در چنین برنامه‌ های خیری شریک شود.

 

 

از راه‌ دور چه صحبتی با غریب الغربا(ع) دارید؟

حدود شش ماه است به ‌دلیل شیوع بیماری کرونا در کشور نتوانسته ‌ام خدمت آقا علی بن موسی الرضا(ع) برسم و بسیار دلم برای حرم مطهر رضوی تنگ شده است. سلام مرا از روستای میاندهی به ایشان برسانید. خود من بیمار هستم، بنابراین از این امام همام شفای همه بیماران را می‌خواهم. امیدوارم زودتر بیماری کرونا تمام شود و ما بتوانیم مثل گذشته به زیارت بیاییم.

 

 

تهیه و تنظیم: آرزو مستاجرحقیقی

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید