یک استاد پژوهش هنر کشور:

«فرش عمواوغلی» از نمونه‌های شاخص فرش ایرانی است

۱۳۹۹/۰۴/۰۹ - ۱۶:۱۳
یک استاد پژوهش هنر کشور گفت: «فرش عمواوغلی» از نمونه های شاخص فرش ایرانی است.

به گزارش آستان نیوز، مهدی کشاورز افشار در ویژه برنامه «گشتی در گنج ملک» هفتمین روز جشنواره فرهنگی هنری «ماه هشتم» که ظهر امروز به صورت زنده در فضای مجازی پخش شد، بیان کرد: یکی از فرش های نفیس خاندان عمواوغلی که به سفارش حاج حسین ملک بنیان گذار و واقف کتابخانه و موزه ملی ملک در سال 1315 خورشیدی بافته شده است، در تالار هنر و زندگی این موزه در معرض نمایش قرار دارد.
وی به قرارداد فیمابین حاج حسین ملک و علیخان عمواوغلی برای بافت فرش مذکور اشاره و اضافه کرد: این فرش بزرگ با توجه به طرح معروف شیخ صفی با زمینه لاکی، رنگ های گیاهی، نقوش اسلیمی و ختایی ظریف و رج شمار بسیار بالا بافته شده است.
این پژوهشگر با معرفی خاندان عمواوغلی به عنوان یکی از تولیدکنندگان و مدیران هنری فعال حوزه فرش کشور گفت: برادران عمواوغلی ویژگی های فرش دوره صفوی را دوباره در عصر معاصر زنده کردند و فرش ایرانی را به دوره اوج خود برگرداندند.
وی با تأکید بر اینکه طراحان مشهور کارگاه های عمواوغلی از طرح های فرش های دوره صفوی الگوبرداری و اقتباس کرده اند، بیان کرد: ریزبافت بودن کیفیت بالا، طرح های شلوغ با ظرافت و ابعاد بزرگ پارچه، از ویژگی های بارز فرش های عمواوغلی است.
کشاورز افشار افزود: این خاندان در پایان دوره قاجار درست زمانی که کار شرکت های خارجی فرش از ایران برچیده شد، کارگاه هایی را در شهر مشهد و روستاهای اطراف آن تأسیس و تولید باکیفیت ترین فرش ها را آغاز کردند. چنانکه توانستند تکنیک های فرش های بزرگ پارچه را پس از دوره صفوی باززنده کنند.

 

از منسوجات تا گلیم های وقفی
مجموعه منسوجات کتابخانه و موزه ملی ملک اعم از پارچه های ترمه با طرح های متنوع، پرده های رشتی دوزی اهدایی بانو عزتملک ملک دختر بزرگ حاج حسین ملک، پیراهن طلسمات، رومیزی های سرمه دوزی شده و... در بخش دیگری از این برنامه مجازی گشتی در گنج ملک معرفی شد.
همچنین حسینعلی سودآور فرزند عزتملک ملک و نوه حاج حسین آقا ملک به عنوان یکی از واقفان کتابخانه و موزه ملی ملک در این برنامه مجازی معرفی شد. این واقف اهل فرهنگ مجموعه بی نظیری از گلیم های دست بافت را بر این مجموعه وقف کرده است. در کنار نمایش تصویر برخی از این گلیم ها، مطالبی درباره تاریخ بافت گلیم، جنس، نقوش و کاربردهای آن توسط کارشناس این موزه بیان شد.
پخش کلیپ های نسخه خطی «الجامع فی الادویه المفرده»، «ازدواج به روایت آثار موزه ملک»، «فرش عمواوغلی» و نماهنگ رضوی، از دیگر بخش های ششمین برنامه گشتی در گنج ملک جشنواره ماه هشتم بود.
دوستداران فرهنگ و هنر اسلامی ایرانی در برنامه دیدار از کتابخانه ‌ها، موزه‌ ها و مجموعه ‌های وقفی هفتمین روز جشنواره ماه هشتم در ساعت 16 تا 17 می توانند از موزه و کتابخانه «آستانه حضرت شاه عبدالعظیم» به صورت مجازی بازدید کنند.
علاقه مندان می توانند برنامه گشتی در گنج ملک را همه روزه تا 11 تیر 99 از ساعت 11 تا 12 از طریق صفحه اینستاگرام کتابخانه و موزه ملی ملک به نشانی (malek_museum_library)، تلویزیون تعاملی تیوا به نشانی (tva.tv) و میراث دیجیتال به نشانی (emiras.ir) دنبال کنند.
دوازدهمین دوره جشنواره ماه هشتم به همت مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک موقوفه فرهنگی آستان قدس رضوی در تهران با توجه به دوران مقابله با کرونا و توقف موقت ارائه خدمات حضوری این مجموعه با همکاری نهادهایی همچون موزه ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات کشور با بهره ‌گیری از ظرفیت‌ های فضای مجازی از 3 تا 12 تیر سال جاری در حال برگزاری است.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید