سخنران حرم مطهر رضوی؛

امام رضا(ع) ولايتعهدی را براي بقای دين قبول کردند

۱۳۹۹/۰۴/۰۹ - ۱۹:۲۰
سخنران حرم مطهر رضوی با بیان اینکه مقام علمی امام هشتم(ع) یکی از مهم‌ترین عوامل گسترش تشیع و خنثی کننده تمام نقشه‌های شوم مأمون بود، گفت: امام رضا(ع) ولايتعهدی را برای بقای دين قبول کردند.

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین سید مرتضی حسینی؛ کارشناس مذهبی ظهر امروز نهم تیرماه در برنامه سخنرانی حرم مطهر رضوی که به صورت تصویری برای زائران پخش شد، به تبیین موضوع جایگاه تشکل ها و گروه های جهادی در تمدن سازی پرداخت و اظهار کرد: امام رضا(ع) پس از شهادت پدرش امام کاظم(ع) امامت را عهده‌دار شد و در مدت امامتشان با نگرش، بینش و دانش؛ تمدن اسلامی را در دنیا احیا کردند.

وی با بیان بخشی از اتفاقات دوران امامت امام هشتم(ع)، افزود: مهمترین اتفاقی که در طی هجرت امام رضا(ع) به ایران افتاد، سخنرانی آن حضرت در نیشابور و ایراد حدیث سلسله الذهب بود که امام(ع) در این حدیث توحید را منشأ سعادت و نجات از عذاب و پذیرش ولایت اهل بیت(ع) را شرط اساسی برای ورود به دژ توحیدی معرفی نمودند.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه مأمون حتی به مأموران خود امر کرد که در سفر امام رضا(ع) از مدینه به خراسان تا حد امکان از شهرهایی عبور کنند که شیعیان کمتری در آن وجود داشته باشد تا مشکل و آشوبی برای حکومت او ایجاد نشود، ابراز کرد: در زمان حضور آقا علی بن موسی‌الرضا(ع) در خراسان، مأمون  تلاش زیادی کرد تا بتواند به هر شکل ممکن مانع اقدامات و مبارزات این امام همام بر ضد حکومت فاسد عباسی و غصب مقام خلافت شود.

وی با اشاره به اینکه دوران امام هشتم(ع) مصادف با اوج قدرت سلسله عباسیان شده بود، افزود: علی بن موسی‌الرضا(ع) در دوران امامتش بر شیعیان، با تدریس و بیان روایات فقهی و اعتقادی بنیان مذهب تشیع را استحکام بخشید.

سخنران حرم مطهر رضوی با اشاره به اینکه دوران امامت امام هشتم(ع) با خلافت هارون‌الرشید، محمدامین، مأمون هم‌زمان شد، گفت: مهم‌ترین فصل تاريخى زندگى امام رضا(ع) جريان ولايتعهدى آن حضرت است، جریانی که به‌موجب آن، حضرت مجبور شدند از شهر مدینه به مرو سفر کنند و ولايتعهدي را به خاطر بقاي دين قبول کنند.

 

 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید