شرکت ثامن؛ نبض دارویی شرق کشور

۱۳۹۹/۰۴/۰۹ - ۲۱:۱۵
شرکت داروسازی ثامن، از بزرگترین شرکت‌های داروسازی شرق کشور است که زیر نظر هلدینگ سلامت و داروی سازمان اقتصادی رضوی به‌‌عنوان بازوی اجرایی توانمند در مسیر ایجاد اشتغال، محرومیت‌زدایی و توسعه و آبادانی کشور برای تولید دارو در کنار دولت‌ فعالیت می‌کند.

از آنجایی که این شرکت دارویی منتسب به حضرت ثامن الحجج علی ابن موسی الرضا(ع) است به مناسبت ایام پربرکت ولادت ایشان به مرور تاریخچه تأسیس کارخانه ثامن و واحدهای مختلف آن می‌‌پردازیم.

 

از تولید سرم تا محصولات جدید

این شرکت با عنوان «شرکت سرم‌سازی ثامن» در سال 1363 بنیان نهاده شد و عملیات اجرایی ساخت کارخانه در سال 1365 در زمینی به مساحت 10 هکتار در مشهد آغاز شد و سرانجام طی 6 سال به بهره‌برداری رسید. در ابتدا خطوط تولید انواع سرم‌های تزریقی و شست‌وشوی 500 و هزار میلی‌لیتر در بطری پروپیلن راه‌اندازی شد، اما رفته رفته دامنه محصولات دارویی آن گسترش یافت، به طوری که توانست انواع محلول‌های دیالیز صفاقی و انواع محلول‌های همودیالیز استات تولید کند و پس از این دستاورد بود که در اواخر سال 1379 تغییر نام داد و با عنوان «شرکت داروسازی ثامن» فعالیت خود را ادامه داد.

در حال حاضر این مجموعه با زیربنایی بالغ بر 38 هزار مترمربعی دارای سیستم‌های کارا شامل نیروگاه، سیستم تصفیه آب‌، شبکه توزیع انرژی، کمپرسورهای هوا و اکسیژن و... به‌صورت دائم در این شرکت در حال فعالیت است. همچنین قسمت‌ها و ساختمان‌های متعددی مانند واحد آبسازی و آب‌مقطر سازی، واحد ساخت محلول، واحدهای پرکن، استریل، بسته‌بندی، قرنطینه و انبار مواد و محصول، آزمایشگاه‌های شیمی، فارماکولوژی‌، میکروبیولوژی، واحد کسب و کار، واحد تحقیق و توسعه، واحد ایمنی و بهداشت و... است.

البته محصولات بیولوژیکی جدید شرکت داروسازی ثامن در یک واحد فوق مدرن و استریل شده تولید می‌شود که نیاز به تکنولوژی بالا و به‌روز، دانش، امکانات و تجیهزات مدرن دارد. همچنین طراحی و مهندسی این شرکت برای تولید در سالن‌های تمیز و اسپتیک به‌گونه‌ای انجام می‌شود که اصول جی ام پی(GMP)، کنترل کیفیت(QC) و تضمین کیفیت(QA) در آن به‌طور کامل رعایت می‌شود.


توجه به اصول محیط‌ زیستی

از آنجایی که امروزه رعایت ایمنی و سلامت محیط کار، اولویت نخست فضای کسب و کار و صنعت به شمار می‌رود و توجه خاص به این موضوع، زمینه‌ساز رشد و بالندگی و ارتقای خط مشی کیفیت کارخانجات و اماکن صنعتی است، شرکت داروسازی ثامن نیز با بهره‌گیری از ظرفیت واحد ایمنی و بهداشت(HSE) خود و اجرای پروژه‌های بهداشتی، ایمنی و محیط زیست، مأموریتش را به گونه‌ای اثربخش، کارا و هماهنگ با استفاده از استانداردهای ملی و بین‌المللی انجام می‌دهد. به عبارتی صیانت از سلامت از کارکنان، حفاظت از محیط زیست، نگهداری و حفظ تأسیسات و تجهیزات با آموزش‌های لازم در این خصوص و ایجاد امکانات لازم برای مقابله و کاهش آثار سوء ناشی از حوادث، همواره از اهداف فعالیت واحد ایمنی و بهداشت این شرکت بوده و است.

بی‌تردید تمامی کارکنان شرکت یعنی بیش از 600 نفری که در شیفت‌های مختلف کاری در کارخانه ثامن مشغول به خدمت هستند در این مسیر نقش اثرگذاری داشته و دارند؛ مسیری که نتیجه آن در نشان‌ها، تندیس‌ها و گواهی‌نامه‌های گوناگون این شرکت در سال‌های مختلف همچون کسب لوح صنعت سبز از سوی سازمان حفاظت محیط زیست کشور متجلی شده است.

 

توسعه سرمایه‌های مردمی

شرکت داروسازی ثامن در راستای استراتژی مجموعه آستان قدس رضوی در تلاش است تا از امکانات این مجموعه که همچون امانتی در اختیارش قرار دارد در راستای خدمت به مردم کشور در دو محور کلی استفاده کند. نخست به توسعه محصولات توجه دارد و در این محور به تولید دو نوع محصول یعنی محصولاتی که در حال حاضر در شرکت تولید می‌شود و محصولات جدید می‌پردازد.

به عبارتی واحد تحقیق و توسعه(R&D) شرکت ثامن با هدف عینیت بخشیدن به عزم ملی و مدیریت جهادی در صنعت دارویی و قطع وابستگی دارویی کشور، توسعه و طراحی انواع فرآورده‌های دارویی را در دستور کار داشته و دارد. این واحد با استفاده از نیروهای متخصص و توانمند و همکاری با مراکز دانشگاهی و مشاوران علمی، فعالیت اصلی خود را بر روی طراحی فراورده‌های دارویی مطابق با فارماکوپه‌های بین‌المللی(دستورنامه دارویی) و یا استانداردهای تدوین شده داخلی، بهینه‌سازی محصولات موجود و انتقال و جذب فناوری‌های نوین متمرکز کرده است. در این راستا، تمام مراحل طراحی و تکوین محصولات جدید شامل فازهای مطالعاتی، ساخت و آنالیز مواد اولیه و محصول و تهیه مستندات دارویی در واحد تحقیق و توسعه آن انجام می‌شود.

محور دوم فعالیت‌های شرکت داروسازی ثامن نیز به حفظ بازار و افزایش بازار محصولات جاری شرکت اختصاص دارد به عبارتی از آنجایی که این سرمایه و امانت مردمی باید توسعه یابد، شرکت ثامن نگاه اقتصادی نیز به حوزه تولید دارد. البته این شرکت در زمینه بازار محصولات جاری خود براساس معیارها و راهبردهای واحد بازرگانی‌اش حرکت می‌کند. در حال حاضر نیز شرکت داروسازی ثامن بیش از 70 نوع محصول را در دسته‌های مختلف دارویی اعم از سرم‌های الکترولیت و قندی، دیالیز صفاقی، همودیالیز، آنتی‌بیوتیک‌های تزریقی، فرآورده‌های بیوتکنولوژی، مسکن و بی‌حس‌کننده، سی اف، جایگزین‌شونده‌های پلاسمای خون، دیورتیک‌ها و همچنین شست‌وشو و رقیق‌کننده‌ها تولید می‌کند. در این میان، بیشتر محصولات شرکت در دسته سرم‌های الکترولیت و قندی قرار می‌گیرد که البته 50 نوع از این محصولات دارویی مانند محصولات دیالیز صفاقی و ثاموسالین(برای بیماران سی‌اف) برای نخستین بار در کشور توسط ثامن تولید شده است.

پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید