یک استاد تاریخ و پژوهشگر کشور:

کتابخانه و موزه ملی ملک، مکانی پویا و چند وجهی است

۱۳۹۹/۰۴/۰۸ - ۲۱:۵۰
یک استاد تاریخ و پژوهشگر کشور گفت: کتابخانه و موزه ملی ملک، مکانی پویا و چند وجهی است و می توان نگاهی میان رشته ای به آثار گنجینه آن داشت.

به گزارش آستان نیوز، سید سعید میرمحمدصادق در برنامه «گشتی در گنج ملک» که هشتم تیر ماه در ششمین روز از جشنواره فرهنگی هنری «ماه هشتم» به صورت زنده از فضای مجازی پخش شد، ابراز کرد: کتاب ها و اشیای موزه ای کتابخانه و موزه ملی ملک مملو از علوم متنوع گذشته است که عموم مردم می توانند در کنار لذت بازدید، از آن ها دانش اندوزی و الگوبرداری کنند. 
وی ادامه داد: اگر چه تا میانه های دهه 80 خورشیدی کتابخانه ها و موزه ها مکان هایی ایستا در تعاریف ذهنی مردم قلمداد می شدند، اما پس از این دوره، نگاه جدیدی به این دو حوزه شد چرا که در کتاب ها و اشیای ثابت آن ها دانش در جریان است. 
این مدرس تاریخ گفت: رشته های مهندسی در طراحی سازه زیربنایی یک کتابخانه یا موزه و نورپردازی آن، دانش ارتباطات در معرفی پررنگ آن ها به مخاطبان و تبلیغات در نوع پرداخت هر اثر در رسانه های مختلف نقش دارند. میرمحمدصادق با تأکید بر اینکه رشته های مختلفی وارد هر دو حوزه کتابخانه و موزه شده است، افزود: بدین ترتیب رشته های فنی در کنار علوم انسانی در ایجاد ارتباط بیشتر بین کتابخانه و موزه با مردم و جامعه و همچنین تأثیر محتوایی بیشتر آن ها بر مخاطبان خود اثرگذار هستند. 
وی با بیان اینکه مجموعه مهارت ها، دانش ها و اندیشه ها فضای کتابخانه و موزه را در برمی گیرد، تصریح کرد: این دو فضا را همچون کارگاهی باید در نظر گرفت، با آن ها از نزدیک آشنا شده، اطلاعات موجود در منابع آن ها را کسب کرده و در رشته تخصصی خود به کار برد. 
این پژوهشگر کشور ادامه داد: هیچ کتابی تاریخ مصرف ندارد چراکه محتوای آن همواره نشان دهنده زندگی مردم در یک دوره تاریخی است، بنابراین قابلیت بررسی از نظر تاریخ فرهنگی را دارد. 
وی گفت: دانش قرون گذشته که در دوران کهن شکل گرفته و به عصر ما رسیده است را با کمک میان رشته ها می توان با اندیشه امروز تلفیق کرد. این قابلیت چندوجهی، نیاز روز مخاطبان را برطرف کرده و آینده نسل های بعدی را می سازد.  
میرمحمدصادق اضافه کرد: کتابخانه یا موزه، یک مکان اختصاصی فقط نبوده و عموم مردم می توانند در آن حضور به هم رسانده و با میراث گذشته خود آشنا شوند. همچنین آن ها به عنوان یک فضای صنایع فرهنگی در تعالی فکری و فرهنگی جامعه نقش دارند. 

 

 

از گنجینه غنی سکه تا واقفی هنرمند
گنجینه سکه موزه ملی ملک نخستین موزه وقفی- خصوصی کشور که دارای آثار متنوعی از اولین سکه های ضرب شده در دنیا تا آخرین سکه های ضرب شده کشور است به همراه منتخبی از نفایس آن مانند سکه های عرب ساسانی نخستین سکه های اسلامی، در بخش دیگری از پنجمین برنامه مجازی گشتی در گنج ملک جشنواره ماه هشتم معرفی شد. 
کتابخانه و موزه ملی ملک به همت ریزبینی حاج حسین آقا ملک بنیان گذار و واقف آن، یکی از پربارترین گنجینه های سکه موزه ها را دارد که چه از نظر کمی و چه کیفی غنی است. 
مطالبی درباره سید محسن میرحیدر یکی از طراحان بناهای مهم کشور و از واقفان مرقعات بر این موزه و همچنین چگونگی صحافی سنتی نسخه های خطی و تفاوت های آن با صحافی فرنگی توسط کارشناسان مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک در بخش های دیگر برنامه مجازی ششمین روز از جشنواره ماه هشتم بیان شد. 
از دیگر بخش های این برنامه گشتی در گنج ملک می توان به پخش کلیپ ‌هایی از شاهنامه چاپ سنگی میرزا علی قلی خویی، نسخه خطی عجایب المخلوقات و مشبک های فلزی موجود در گنجینه ملک به همراه یک نماهنگ رضوی اشاره کرد. 
دوستداران فرهنگ و هنر اسلامی ایرانی در برنامه دیدار از کتابخانه ‌ها، موزه‌ ها و مجموعه ‌های وقفی ششمین روز جشنواره ماه هشتم در ساعت 16 تا 17 می توانند از کتابخانه روانشاد مجتبی مینوی به صورت مجازی بازدید کنند.
علاقه مندان می توانند برنامه گشتی در گنج ملک را همه روزه تا 11 تیر 99 از ساعت 11 تا 12 از طریق صفحه اینستاگرام کتابخانه و موزه ملی ملک به نشانی (malek_museum_library)، تلویزیون تعاملی تیوا به نشانی (tva.tv) و میراث دیجیتال به نشانی (emiras.ir) دنبال کنند. 
دوازدهمین دوره جشنواره ماه هشتم به همت مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با توجه به دوران مقابله با کرونا و توقف موقت ارائه خدمات حضوری این مجموعه با همکاری نهادهایی همچون موزه ارتباطات و سازمان فناوری اطلاعات کشور با بهره ‌گیری از ظرفیت‌ های فضای مجازی از 3 تا 12 تیر سال جاری در حال برگزاری است. 
 

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید