دستاوردهای فرهنگی سازمان کتابخانه در سه شنبه های فرهنگی معرفی می شود

۱۳۹۹/۰۴/۰۹ - ۲۲:۴۳
معاون موزه ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان و دبیر رونمایی آثار نفیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از معرفی دستاوردهای فرهنگی این سازمان در کنار رونمایی از «قدیمی ‎ترین صندوق ‎پوش حرم مطهر موجود در گنجینه رضوی» در پنجاه و هشتمین برنامه «سه‎ شنبه‎های فرهنگی آستان قدس رضوی» خبر داد.

به گزارش آستان نیوز، مهدی قیصری نیک با بیان این مطلب گفت: به مناسبت دهه کرامت، پنجاه و هشتمین برنامه سه ‎شنبه ‎های فرهنگی آستان قدس رضوی‌ 10 تیر ماه رأس ساعت 9 صبح الی 11در موزه فرش آستان قدس رضوی با رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی برگزار می شود.
وی در خصوص اثری که در سه شنبه فرهنگی این هفته رونمایی خواهد شد گفت: «صندوق پوش زربفت حاجی اسوار لاهیجی» قدیمی ‌ترین صندوق پوش موجود در گنجینه رضوی بوده و به تاریخ 952ق بافته شده است. 
قیصری، داشتن ابعاد این صندوق پوش را ویژگی مهم آن عنوان کرد و داشتن این ابعاد را نشانگر اندازه ‎های صندوق مرقد مطهر امام رضا (ع) دانست.
قیصری نیک این اثر را با توجه به تاریخ بافت آن، قدیمی ‌ترین صندوق پوش مرقد مطهر امام رضا(ع) عنوان کرد که در زمره دستبافته ‏های نفیس دوره اسلامی در ایران و جهان، موجود در گنجینه رضوی محسوب می شود.
وی افزود: در بخش دیگری از برنامه سه شنبه های فرهنگی آستان قدس رضوی سایر دستاوردهای سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی که به مناسبت دهه کرامت تدارک دیده شده رونمایی و معرفی می شود.
قیصری نیک رونمایی از فاز آزمایشی بازدید مجازی موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری و تالار آثار استاد فرشچیان، رونمایی از تمبر سه‎ شنبه‎های فرهنگی با تصویر نفایس موجود در گنجینه رضوی، رونمایی از بیست و نهمین جلد از فهارس نُسَخِ خطی گنجینه رضوی با موضوع كيميا و صنعت، رونمایی از پایگاه آرشیو دیجیتال نشریات با محوریت مطبوعات تولید شده در آستان قدس رضوی، رونمایی از ایستگاه مطالعاتی نسخه‏های خطی دیجیتال آستان قدس رضوی، افتتاح 5 ایستگاه مطالعه دیجیتال در کتابخانه‎ها و مراکز اطلاع رسانی، رونمایی از پایگاه موضوعی کریمه اهل بیت؛ حضرت معصومه(سلام ‎الله‎ علیها) را از جمله این دستاوردها عنوان کرد که با حضور تولیت معزز آستان قدس رضوی در موزه قرآن و هدایای مقام معظم رهبری افتتاح و رونمایی می شود.
لازم به ذکر است در این برنامه سه شنبه های فرهنگی، در کنار برنامه های سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی از منشورات تولید شده در موسسات وابسته به آستان قدس رضوی از جمله شرکت به نشر، بنیاد پژوهش های اسلامی، معاونت تبلیغات اسلامی، دانشگاه علوم اسلامی رضوی و... با حضور تولیت معزز آستان قدس رضوی نیز رونمایی خواهد شد.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید