صندوق 600 ساله نگهداری کلید ضریح امام رضا(ع) در موزه رضوی

۱۳۹۹/۰۴/۱۰ - ۱۱:۱۵
به گزارش آستان نیوز، حرم منور رضوی از نظر معماری زبانزد خاص و عام است؛ در واقع شکوه معماری حرم مطهر امام هشتم(ع) و جنس ادوات به کار گرفته شده در قسمت‌ های مختلف آن در نوع خود منحصر به فرد است.

اما این جنبه ممتاز و انحصاری صرفا به معماری بارگاه رضوی محدود نمی‌ شود. بلکه در کنار آن موزه‌ های مختلف آستان قدس رضوی که در آن بخشی از پیشنیه تاریخ ایران و اسلام نگهداری می‌ شود نیز بر ارزش تاریخی این مجموعه‌ ها می‌ افزاید.
گنجینه ظروف، گنجینه هدایای اهدایی مقام معظم رهبری، موزه ملک، گنجینه هنر نقاشی، گنجینه صدف، گنجینه سکه و مدال، گنجینه ابزار نجوم، گنجینه سلاح گرم و سرد، گنجینه تمبر و اسکناس و گنجینه تاریخ مشهد هر کدام بخش‌ هایی پنهان از تاریخ ایران و جهان و اسلام را در خود جای داده‌ اند که در نوع خود منحصر به فرد و کامل هستند.
گنجینه «تاریخ حرم» موزه آستان رضوی هم یکی دیگر از این مجموعه‌ها است که در صحن کوثر حرم مطهر رضوی جانمایی شده و آثاری در آن به نمایش در آمده که در گذشته در حرم مطهر مورد استفاده قرار می‌ گرفته است یا به نحوی با حرم رضوی ارتباط دارد. از جمله ضریح‌‌ های مطهر، محراب‌‌ های زرین‌ فام، وسایل روشنایی، زیارت نامه‌‌ های فولادی، درهای ورودی و جاروی پر طاووس با دسته مرواریددوزی‌ شده.
اما اینک بشنوید از یکی از اشیاء بسیار تاریخی و کلاسیک که در موزه رضوی نگهداری می‌ شود: «صندوق ۶۰۰ ساله نگهداری کلید ضریح امام رضا(ع).» در حقیقت این صندوق یک جعبه فولادی است که کلید ضریح حرم رضوی در آن نگهداری می‌ شود.
علیرضا افتخاری، مسئول گنجینه «تاریخ حرم» موزه مرکزی آستان قدس رضوی از قدمت بسیار بالای این جعبه فولادی می‌ گوید و خاطرنشان می‌ کند: قدمت این جعبه براساس تخمین‌ های ارائه شده مربوط به قرن نهم هجری بوده و یکی از نفایس تاریخی مورد نگهداری در این موزه است.
وی با اشاره به اینکه معمولا استقبال بسیار بالایی از سوی بازدیدکنندگان از این جعبه تاریخی صورت می‌ گیرد خاطرنشان می‌کند: شاه سلطان حسین صفوی این جعبه فولادی را که ابتدا یک قلمدان باریک بوده به علت ارزش هنری بالایی که داشته مبدل به ظرف کلید نگهداری ضریح مطهر حضرت رضا(ع) کرده است.
اما ممکن است این پرسش پیش آید که ارزش هنری این ظرف چیست و از چه هنرهایی در تزئین آن بهره گرفته شده است؟ جالب است بدانید بدنه‌‌ ها و در ظرف این کلیددان، مزین به نقش‌‌ های ترنجی و قلمدانی مشبک بسیار ظریف است و درون شبکه‌‌ ها، گل ‌و برگ‌‌ های ریز اسلیمی و اشعاری در ستایش قلم با نهایت دقت و ظرافت خلق شده است.
مسئول گنجینه «تاریخ حرم» موزه مرکزی آستان قدس رضوی براساس نامی که در یکی از این ترنج‌ ها حک شده سازنده این اثر تاریخی و هنری را فردی به نام محمدکاظم عنوان می‌ کند. علاوه بر این ترنج‌ های حک شده بر بدنه این اثر تاریخی، گویای تاریخ و نحوه اهدا و نام اهدا کننده اثر نیز هستند که با طلا روی در جعبه، در فاصله ترنج‌ ها و قلمدانی‌‌ ها با خط نستعلیق خوش با نهایت ظرافت نقش بسته است.
جالب است بدانید علاوه بر این اثر زیبای تاریخی و هنری، 40 عدد قفل و کلید به ‌کار گرفته ‌شده در حرم مطهر رضوی که مربوط به دوره‌‌ های مختلف تاریخی هستند نیز در این گنجینه نگهداری می‌ شوند.

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید