در گفت‌وگو با مدیر کشت ‌و صنعت اسفراین مطرح شد؛

اصلاح نژاد دام، گامی در راستای رشد تولید و توسعه اقتصادی

۱۳۹۹/۰۴/۱۰ - ۱۱:۵۱
عوامل متعددی در رشد تولید و توسعه اقتصادی کشورها موثر هستند که به طور قطع یکی از آن‌ها، اصلاح نژاد دام به واسطه نقش مهم آن در امنیت غذایی است.

این امر به واسطه تأثیر مستقیمی که بر اشتغال‌زایی، افزایش کارایی تولید، تأمین مایحتاج جامعه، بهبود عملکرد دام و... دارد، به ویژه در شرایط تحریم‌های حاکم بر کشور اهمیتی دو چندان پیدا می‌کند. یکی از مجموعه‌های فعال در حوزه اصلاح نژاد دام سبک در آستان قدس رضوی، کشت و صنعت اسفراین زیرمجموعه شرکت کشاورزی رضوی است که با جدیت موضوع اصلاح نژاد دام‌های سبک را پیگیری می‌کند و تا کنون به دستاوردهای ارزشمندی نیز دست یافته است. تولید بره‌های  اصلاح نژاد شده، فرصتی دست داد تا گفت و گویی با حمید برکی، مدیر کشت و صنعت اسفراین داشته باشیم.

 

 

اصلاح نژاد دام‌های سبک در کشت و صنعت اسفراین از چه سالی در این مجموعه آغاز شد؟

این مجموعه با توجه به اهمیت و لزوم اصلاح نژاد دام‌ها در سال 1396 تعداد 28 رأس قوچ هتروزيگوت را از مركز تحقيقات اصلاح نژاد دام استان زنجان خريداري کرد. اکنون نیز پس از گذشت 3 سال توانسته‌ایم از طریق تثبيت ژن دوقلوزايي در دام‌های ماده، به افزايش زايش در واحد گوسفندداري مجموعه دست پیدا کنیم.

 

 

کشت و صنعت اسفراین با چه رویکردی، اصلاح نژاد دام‌های سبک را در دستور کار خود دارد؟

این کشت و صنعت با هدف ارتقاء کیفیت و کمیت تولید دام سبک، اصلاح نژاد دام را در دستور کار خود قرار داده است؛ بدین ترتیب که با تلاقی قوچ برولا افشار حاوی ژن دو قلوزا با میش مغانی، بره‌هایی تولید شده است که علاوه بر وزن بالا هنگام تولد، از قدرت راهپیمایی مناسب در مراتع، مقاوم به بیماری‌ها و ضریب تبدیل مطلوب‌تری نسبت به دام سبک مرسوم مغانی برخوردار است. از طرفی با انتقال ژن دوقلوزایی به این بره‌ها، درصد چند قلوزایی افزایش یافته و علاوه بر مزایای مذکور، تعداد تولد دام نیز افزایش یافته است.

 

 

دام‌های این کشت و صنعت از چه نژادهایی هستند و اصلاح نژاد صورت گرفته بین چه نژادهایی و به چه دلیل انجام شده است؟

دام‌های مجموعه کشت و صنعت اسفراین شامل نژاد مغانی و برولا افشار هستند. در این فرآیند، هم تلاقی طبیعی قوچ برولا افشار حاوی ژن دوقلوزا با میش مغانی هتروزایگوت انجام شده و هم تلقیح مصنوعی اسپرم مذکور صورت گرفته است. دلیل این انتخاب نیز به انطباق خصوصیات دو نژاد مزبور با شرایط اقلیمی، مرتع و شرایط مدیریتی کشت و صنعت اسفراین برمی‌گردد. ضمن این که نژادهای مذکور از ویژگی‌های فنوتیپی مناسبی نیز برخوردار هستند.

 

 

بره حاصل که اکنون به دنیا آمده است چه ویژگی‌هایی دارد؟

بره‌های متولد شده به واسطه داشتن ژن خالصی به نام fecb دارای ویژگی چند قلوزایی بالا می‌باشند. ضمن اینکه از ضریب تبدیل و سازگاری مطلوبی نسبت شرایط محیطی خشک و شور برخوردارند.

 

 

آیا قرار است اصلاح نژاد روی بره‌ها نیز ادامه یابد؟

اجرای طرح چند قلوزایی در حوزه دامپروری بر اساس اقتصاد مقاومتی و در راستای جهش تولید انجام می‌شود که علاوه بر تثبیت ژن، اصلاح نژاد و بومی کردن محصول تولیدی، موجب افزایش تولیدات دام سبک در منطقه، افزایش تولید گوشت قرمز و کاهش بهای تمام شده آن خواهد شد. کشت و صنعت اسفراین در چشم‌انداز خود با ادامه این فعالیت، تبدیل شدن به واحد عرضه‌کننده کشوری دام سبک اصلاح نژادی متناسب با نیاز مشتریان را ترسیم کرده است.

 

 

این مجموعه چه برنامه‌هایی را برای ادامه روند اصلاح نژاد دام‌ها در دستور کار خود قرار داده است؟

کشت و صنعت اسفراین دارای 4 هزار و 500 رأس دام سبک است که بزرگ‌ترین واحد گوسفندداری در استان خراسان شمالی محسوب می‌شود و برابر اصول علمی نسبت به اصلاح نژاد دام اقدام کرده است. این مجموعه در نظر دارد با ورود به عرصه تولید دام اصلاح نژادی سایر نژادها، تقاضای بخش خصوصی به دام شناسنامه‌دار مولد را پاسخگو باشد و در این خصوص گله‌های متنوع پشتیبان را تولید کند. بدیهی است در تحقق این مهم از تجارب مراکز پژوهشی و صاحب‌نظران استفاده خواهد شد.

 

 

استفاده از جیره و تغذیه مناسب چه تأثیری بر روند اصلاح نژاد دام‌ها دارد؟

استفاده از جیره مناسب، نقش مستقیمی بر افزایش قابلت دوقلوزایی میش‌ها دارد که در این راستا از از جیره فلاشینگ استفاده می‌شود؛ بدین صورت که در 15 روز نخست دام مادر با غذاهای کم انرژی و در 15 روز دوم با مواد دارای پروتیین بالا تغذیه می‌شود. در روز شانزدهم با قطع تغذیه گوسفندان، قوچ‌ها در میان میش‌‌ها رها می‌شوند تا تلاقی طبیعی انجام شود. ضمن این که جیره بره‌های شیری، بره‌های پرواری و میش آبستن و غیرآبستن با یکدیگر تفاوت دارد.

 

 

تهیه و تنظیم: هدی زاهدی

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید