در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی صورت گرفته است؛

موسسه دامپروری رضوی؛ قطب اصلی اقتصادی اصلاح نژاد دامی شرق كشور

۱۳۹۹/۰۴/۱۰ - ۱۰:۱۲
افزایش روز افزون جمعیت و محدود بودن منابع کشور، لزوم بازنگری در روند تولید و افزایش بهره وری دام و محصولات پروتیینی را امری اجتناب ناپذیر کرده است که می توان با اجرای پروژه های بهبود در حوزه جهش کمی و کیفی تولید با رویکردی کاملا اقتصادی سهم به سزایی در امنیت غذایی جامعه ایفا کرد.

موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی به عنوان بزرگترین تولیدکننده شیر صنعتی با تولید روزانه 165 تن شیر و گوشت درجه یک به صورت سالانه 2 هزار تن گوشت در شرق کشور و همچنین برخورداری از 6 مجتمع پرورش گاو شیری، 2 مجتمع پرواربندی گاو گوشتی، یک واحد گله پشتیبانِ دام سبک به منظور انتقال ژن دوقلوزایی به نژادهای بومی کشور و نیز تأسیس یک گله ممتاز ژنتیکیِ گاوی، قطب اصلی اقتصادیِ اصلاح نژادِ دام سبک و سنگین شرق ایران محسوب می شود. این جهش باعث خواهد شد تا در راستای سیاست های سازمان اقتصادی مبنی بر کاهش وابستگی کشور در محصولات و کالاهای اساسی و یا استراتژیک به تنهایی در سال جاری از واردات حدود 30 درصدی شیر خشک نوزاد به کشور جلوگیری کند و نقش بسزایی در ممانعت از خروج ارز از کشور داشته باشد.

 

 

طرح توسعه کنه بیست رضوی

یکی از اهداف راهبردی این موسسه در مسیر گام سوم پیشرفت خود با نگاه به آینده و دانش محور، گسترش و ارتقاء ژنتیک برتر و متمایز دام سنگین نژاد هلشتاین برای گله های صنعتی در داخل و خارج کشور تحت قالب «ایجاد گله الیت» است. در این راستا برای نخستین بار در منطقه غرب آسیا با روشی متمایز در حوزه اصلاح نژاد و به منظور افزایش بهره وری و سلامت دام با رویکردی کاملا اقتصادی گله ای هزار رأسی با ظرفیت بالا و برتر ژنتیکی ایجاد خواهد شد که با تدوین و به کارگیری شاخصه ارزیابی ژنتیکی منحصر به فرد RGI( Razavi Genetics Index) بیشترین بازدهی فنی و اقتصادی را به ارمغان خواهد آورد. آرش فرزادنیا؛ مدیر عامل موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی در این باره گفت: «در سال جهش تولید با ایجاد «گله ممتاز» و طرح عظیم توسعه 45 هکتاری مجتمع کنه بیست رضوی، این موسسه به قطب علمی و اقتصادی صنعت دامپروری کشور تبدیل خواهد شد که در حوزه ژنتیک می تواند از طریق تولید اسپرم های دامی منجمد به تعداد 100 هزار دوز دام سنگین، 50 هزار دوز دام سبک و 750 رویان منجمد دام سنگین، گام به سزایی در پشتیبانی از صنعت دامپروری کشور بردارد». وی ادامه داد: «طرح توسعه کنه بیست در سال 1395 آغاز شد و با صرف حدود 500 میلیارد ریال برای ساخت و ساز، ابنیه و ساختمان ها و تجهیزات و تأسیسات به روز صنعت دامپروری، اکنون به بهره برداری رسیده است».

 

 

ورود به حوزه های High Tech

یکی از مؤلفه های رونق تولید، عدم وابستگی به خارج است که متأسفانه هم اکنون در حوزه ژنتیک و اصلاح نژاد و البته فرآورده های ژن دار کشور به حد زیادی وابستگی شدید وجود دارد. موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب در نامگذاری امسال با نام جهش تولید، تمام استراتژی های کلان خود را در ذیل آن تعریف مجدد کرده است تا بتواند سهمی هر چند کوچک در اجرای آن در صنعت دامپروری کشور بردارد. فرزادنیا درباره اهداف این موسسه برای ورود به حوزه High Tech گفت: «موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی با درکی آینده نگرانه از نیازهای کشور و با رویکرد عدم رقابت با بخش خصوصی و ورود به حوزه های High Tech و نیز تعریف مسئولیت های جدید، قصد دارد فصلی جدید را در صنعت دامپروری ایران ایجاد کند که پشتیبان و الهام بخش تولیدکنندگان کشور باشد». وی ادامه داد: «علاوه بر این، در سال 1399 با تأسیس آزمایشگاه مرجع ژنتیک در این مؤسسه، تولید رویان منجمد دامی هم در دستور کار قرار خواهد داشت؛ تمام این اقدامات در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی، پیشرو و پیشران و البته جلوگیری از تصدی گری صرف و لزوم ورود مؤسسات آستان قدس رضوی به فعالیت های دانش محور است».

 

 

اشتغالزایی

با بهره برداری از پروژه نخستین مجتمع دامپروری، اصلاح نژاد و تولید فرآورده های ژن دار شرق کشور، در حال حاضر برای 130 نفر در منطقه محروم کنه بیست، اشتغال ایجاد شده است. مدیر عامل موسسه دامپروری رضوی گفت: «تعداد اشتغال نهايي در این طرح ٤٠٠ نفر به صورت مستقيم است که در ادامه به آن دست خواهیم یافت».

 

 

تأمین 30 درصد نیاز کشور از واردات شیر خشک نوزاد

ناگفته نماند، این موسسه در گذشته تامین ١٠ درصد نیاز کشور از واردات شيرخشك نوزاد را بر عهده داشته که با بهره برداری از این طرح، اکنون به ٣٠ درصد افزایش پیدا کرده است. فرزاد نیا در این باره گفت: «با تكميل فاز نهايي پروژه کنه بیست، كشور را بيش از ٥٠ درصد از واردات شير خشك نوزاد بي نياز خواهيم كرد».

برچسب ها:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید