گذری بر وقف مشارکتی در حرم مطهر رضوی

دریایی از مهربانی جاری است

۱۳۹۹/۰۴/۱۲ - ۱۵:۳۶
بسیاری از محبان صحن و سرای حضرت دوست به مشارکت در سنت حسنه وقف علاقه‌ مند هستند، اما شاید توان مالی وقف یک خانه، آپارتمان، مغازه، زمین و... را نداشته باشند.

در چند سال اخیر به واسطه ترویج وقف مشارکتی در مجموعه آستان قدس رضوی، افراد بسیاری امکان وقف در بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) را داشتند. وقفی که در آن افراد با دارایی ‌ها و سرمایه‌ های اندک هم می‌ توانند نامشان را در فهرست بلندبالای واقفان این آستان مطهر به ثبت برسانند. در این گزارش به مناسبت ایام ولادت امام رضا(ع) با وقف مشارکتی بیشتر آشنا شده و پای سخن یکی از واقفان این حوزه می ‌نشینیم.

 

 

فرصتی ارزشمند

در گذشته‌ های دور، وقف فرصتی برای افراد با تمکن بالا بود و اگر کسی هم اندک سرمایه و دارایی داشت، آن را در ضریح حرم مطهر می‌ انداخت و دیگر جایی به ‌عنوان یک موقوفه ماندگار ثبت نمی ‌شد. اما ترویج این نوع وقف توانسته زمینه مشارکت بسیاری از نیک ‌اندیشان کشور را در چنین سنت حسنه ‌ای فراهم کند. فرصتی که بی ‌شک منشاء خیرات و برکات بسیاری در آینده خواهد شد. در واقع با توجه به شرایط اقتصادی کنونی بسیاری از افراد ممکن است با وجود تمایل به وقف، قادر به انجام وقف‌ های بزرگ و مستقل نباشند، اما با وجود وقف مشارکتی انگار نوری بر دل ‌های آنان تابیده و مسیر جدیدی پیش روی این دریادلان گشوده شده است. همچنین اشاعه وقف مشارکتی موجب تشویق بیشتر مردم به این سنت نیکو هم شده است. از سویی دیگر، بعضی از پروژه‌ های عمرانی عام ‌المنفعه هم با توجه به نیاز نقدینگی بالا، شاید نتواند در قالب یک موقوفه و یک یا چند واقف محدود تعریف شود، اما بهره‌ گیری از ظرفیت وقف مشارکتی می‌ تواند راه را برای توسعه این پروژه‌ ها و تأسیس چنین موقوفه‌ هایی آسان کند. در این نوع وقف افراد نیکوکار می ‌توانند دارایی‌ های نقدی خود را با مشارکت در بعضی از پروژه ‌ها و برنامه ‌های آستان قدس رضوی از جمله زائرشهر و زائرسرای رضوی، مجتمع ‌های بین راهی و نمازخانه، زیارت اولی‌ ها و نشر و چاپ قرآن کریم، به موقوفه ‌ای ارزشمند تبدیل کنند. چنانکه در سال‌ های اخیر تعدادی از این افراد برای موضوعی واحد یک وقف‌ نامه مشترک را امضا کردند به ‌طور نمونه اعضای یک خانواده تهرانی توانستند با مشارکت یکدیگر، اعیان یک واحد زائرسرای رضوی در مشهد مقدس را بخرند تا نامشان در بین واقفان حرم مطهر رضوی ماندگار شود.

 

 

روایت دلدادگی

عشق به غریب‌ الغربا(ع) در جای جای ایران اسلامی موج می‌ زند و ارادتمندان این امام همام ساکن هر شهر و دیاری باشند، کبوتر دلشان را روانه مشهدالرضا می‌کنند. غلامحسین جنت شعار از جمله محبان خوزستانی آقا علی بن موسی الرضا(ع) است که در مسیر وقف مشارکتی قدم برداشته است. او متولد 1352 و از کارمندان ساکن اهواز است. جنت داستان مهربانی خود را این‌ گونه آغاز می ‌کند: «تابستان سال 97 بود. در صحن آزادی حرم مطهر امام هشتم(ع) نشسته بودم که به یاد مجتمع ‌های خدمات رفاهی بین ‌راهی آستان قدس رضوی افتادم. مجتمع‌ هایی که در بعضی از آن ها در مسیر سفر به مشهد مقدس چند ساعتی با خانواده‌ ام استراحت کرده بودم. در آن لحظه به فکرم رسید کاش می ‌شد افرادی که امکان وقف خانه و زمین ندارند، با اهدای مبلغ کمتری در سنت وقف برای انجام کارهای بزرگتر سهیم شوند. بنابراین تصمیم گرفتم ایده خودم را با خادمان این آستان ملکوتی در میان بگذارم». او در آن زمان نمی‌ دانست که چنین فرصتی برای شیفتگان شمس ‌الشموس(ع) فراهم شده است، اما پس از گفتگو با مسئول دفتر راهنما و مشاوره وقف صحن آزادی حرم مطهر با وقف مشارکتی آشنا شد و مبلغی را به نیت مرحوم پدرش علی جنت شعار به آستان قدس رضوی اهدا کرد تا صرف اموری همچون ساخت زائرسرا، مجتمع ‌های بین ‌راهی و نمازخانه و فراهم کردن امکان سفر زیارت اولی ‌ها و محرومان شود. جنت می‌گوید: «پس از تقدیم این هدیه کوچک، احساس سبکی خاصی داشتم. خدا را شاکر هستم که بارها توفیق زیارت این بارگاه نورانی نصیبم شده است و پس از ازدواجم، تقریباً هر سال به مشهد مقدس مشرف شده ام و زندگی ‌ام با این امام بزرگوار بیمه شده است. امیدوارم دوباره سعادت زیارت حرم مطهر رضوی نصیبم شود». او توجه ویژه ‌ای به فرهنگ ‌سازی در امور خیر دارد. چنان که با همراهی تنی چند از نزدیکانش، صندوق قرض ‌الحسنه‌ای در اهواز باز کردند تا از سرمایه آن برای کمک و کارآفرینی خانواده ‌های آسیب‌ پذیر استفاده شود. جنت با تأکید بر ضرورت بهره ‌گیری هر چه بیشتر از ظرفیت دفاتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان ‌ها برای اشاعه سنت وقف می ‌افزاید: «بسیاری از ارادتمندان امام رضا(ع) از قدم ‌های کوچکی که می ‌توانند برای انجام کارهای بزرگ در پرتوی این آستان مقدس بردارند، اطلاعی ندارند. در حالی که با فرهنگ ‌سازی گسترده‌ تر در این حوزه می‌ توان شاهد ارائه خدمات بیشتری به پشتوانه سنت وقف به مردم به‌ویژه در مناطق محروم کشور بود».

 

 

گزارشگر: آرزو مستاجرحقیقی

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید