نگاهی به آثار پر مخاطب به نشر با موضوع امام رضا(ع)؛

عاشقانه ‌های رضوی در دل کتاب

۱۳۹۹/۰۴/۱۴ - ۱۱:۰۵
برای نماز عصر عازم مسجدالنبی بودیم. در بین راه، پیرمرد گدایی از ما کمک خواست. هر دو بی‌تفاوت از کنارش گذشتیم؛ اما هنوز صدایش را می‌ شنیدیم که در حق انفاق ‌کنندگان دعا می ‌کرد... ناگهان دست دوستم را گرفتم و از او خواستم بایستد.

بعد به طرف مرد گدا برگشتیم. دست به جیب بردم، درهمی بیرون آوردم و به دست مرد گدا دادم و گفتم این پول را به تو می ‌دهم تا در حق من دعا کنی... در بین راه خوشحال بودم که با این کار، نظر دوستم را به خود جلب کرده ‌ام. او همیشه فکر می ‌کرد که من آدم خسیسی هستم و به دیگران کمک نمی‌ کنم. رو به او کردم و پرسیدم: تو چرا به این پیرمرد بیچاره کمک نکردی؟ دوستم گفت: چون به اندازه کافی پول نداشتم. تازه اگر هم داشتم، به ‌گونه ‌ای کمک می‌ کردم که در انظار عموم نباشد. گفتم: چه فرقی می‌ کند در کجا باشد؟ اتفاقاً باید در انظار عموم باشد تا دیگران ببینند و یاد بگیرند انفاق کنند! دوستم گفت: من از حضرت امام رضا(ع) شنیدم که توصیه می ‌کردند انفاق تا حد امکان، پنهانی باشد و تنها برای رضای خدا.

امروز مولودی پا به عرصه هستی می گذارد که وجودش سراسر نور، رأفت و مهربانی است و همچون خورشید تابان بر وجود ما می تابد و نور امیدش را در دل ها می کارد. امامی که رئوف بودن از ویژگی های بارز رفتاری اوست. ما شیعیان سعی می کنیم با گونه های مختلف شیوه زندگی امام رضا(ع) بیشتر انس پیدا کنیم و بتوانیم فرزندان خود را هم با سیره آن حضرت آشنا کنیم. یکی از این روش ها، تورق کتاب ‌هایی است که به نام ایشان مزین گشته و در سطح کشور به خوبی شناخته شده اند. در این گزارش سعی شده، سه اثر شناخته شده به‌نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) برای جویندگان دریای علم و معرفت حضرت رضا(ع) معرفی شود.


عشق زمینی که آسمانی می شود
 کتاب «دعبل و زلفا» روایتی عاشقانه از آشنایی و زندگی پر فراز و نشیب دعبل خزاعی، شاعر اهل بیت(ع) و همسر با ایمانش زلفاست. در این کتاب، مقاطعی از زندگی دعبل در زمان امام موسی کاظم(ع) و امام رضا(ع) به صورت داستانی کنکاش شده است؛ عشق میان او و زلفا، بستری جذاب برای ماجراهای فراوان این رمان است که تلاش دارد بر اساس داده‌ های تاریخی به بازسازی و بازآفرینی ماجراها و حوادث بپردازد. در واقع عشق زلفا، موتور محرک دعبل است و نشان می دهد نقش یک زن مومن و شجاع چقدر می‌ تواند در زندگی مرد مبارزی که مدافع حریم ولایت است، مهم باشد. نیمه نخست رمان از این عشق، فروغ می‌ گیرد و جذاب است. نیمه دوم رمان دیگر آتش عشق از تب و تاب افتاده ولی جذابیت ‌های خودش را دارد. این اثر به قلم حجت الاسلام والمسلمین «مظفر سالاری» نویسنده توانای کشورمان نوشته شده و تا کنون به بیش از ۵۰ نوبت چاپ رسیده است. مظفر سالاری پیش از این، رمان شیرین «رویای نیمه شب» را نوشته بود. این اثر که از زمان انتشار یعنی سال ‌‌‌۱۳۹۷ تاکنون با استقبال گسترده روبرو بوده، در 46 هزار نسخه منتشرشده و سال گذشته در نخستین جشنواره ملی میراث مکتوب رضوی برگزیده شده است.


ماجرای پزشک مسیحی که شاگرد امام رضا(ع) شد
«آبی ها» از انطاکیه آغاز می شود. از دیری که در آن زکریای رومی، پزشکی مسیحی و معاصر دوران هارون‌الرشید خلیفه عباسی در آنجا علم طب می خواند و سپس در کوچه های مدینه به دلدادگی خواهر و برادری به نام علی و وفا می رسد و از آنجا راهی طوس می شود و بر بالین هارون بیمار می نشیند که از درد بر خود می پیچد. در این گزارش تاریخی قصه گونه، عشق نجیبی سر بر می آورد و در میانه این شور عاشقانه‌، وفاداری وفا و علی و احمد به خاندان امامت رخ می نماید. آبی ها کوتاه است و خوش خوان. با بخش هایی که پیش از خستگی تمام می شوند و بی هیچ سکته و توقفی همچون یک رود آرام و بی تلاطم و آبی به پیش می رود‌. این کتاب سفر در بخشی از تاریخ تشیع است و اشاره‌ هایی به زندگی امام موسی کاظم(ع) و امام رضا‌(ع) دارد که به قلم روان و قصه پرداز سعید تشکری به رشته تحریر در آمده است. «آبی ها» سال گذشته به همت انتشارات آستان قدس رضوی با صفحه آرایی حسن علی پور مشتمل بر 42 فصل و 128 صفحه، شمارگان هزار نسخه به زیور چاپ آراسته و روانه بازار کتاب شد‌. امسال نیز همزمان با دهه کرامت رضوی چاپ دوم آن راهی بازار نشر شد تا همگان را با داستان ارادت طبیبی مسیحی به حضرت رضا(ع) آشنا کند.


کرامت و معجزات امام رضا(ع)
«نشانه‌ها» اثری مصور و راوی قصه‌ هایی از زندگی امام هشتم است که با زبانی شیوا و مناسب در خلال داستان های مختلف خواننده را با خود همراه کند و سعی دارد مخاطب نوجوان را با خصوصیات اخلاقی و فضائل آن حضرت بیشتر آشنا کند. کتاب، در هفت فصل تهیه شده است: نشانه‌ ها، غیبت، انفاق، هجده عدد خرما، مردان حبشی، ولیعهدی و درد دندان. نویسنده خوش ذوق کتاب، این اثر را به زبان داستان نگاشته است و هر فصل را از زبان یکی از شخصیت‌ های حاضر در دوران امام رضا‌(ع) روایت می‌کند. فصل اول به روایت حسین ‌بن‌ عمرو، فصل دوم به روایت یونس ‌بن ‌عبدالرحمن بصره ‌ای و فصل های بعدی از زبان سلیمان بن جعفر، محمد قرظی، علی بن ابی حمزه، ابومحمد، عبدالله صفوانی که هر کدام با امام رضا(ع) دیدار داشته ‌اند و از نزدیک برخی کرامات ایشان را دیده ‌اند. در این اثر، دیدارهای این افراد با امام رضا(ع)، کرامات و معجزات ایشان و مفاهیم اخلاقی متعدد در قالب ‌داستان های ‌جذاب و خواندنی روایت می‌ شود. ابراهیم حسن بیگی این کتاب را نوشته است. وی که از نویسندگان فعال کشور به ‌شمار می‌رود با نگارش بیش از ۱۴۰ عنوان کتاب در موضوعات دینی، انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و حوزه کودک و نوجوان از نویسندگان پر کار کشور محسوب می‌ شود. «نشانه‌ ها» از جمله کتاب‌هایی است که با هدف الگو‌گیری نوجوانان از زندگی امام رضا(ع) بر اساس مستندات تاریخی و منابعی معتبر نوشته شده و با اقبال عمومی مواجه شده است. این اثر تا پایان سال ۱۳۹۸ در ۴ نوبت چاپ و روانه بازار کتاب شده است‌.کتاب نشانه‌ ها مفتخر است که در جشنواره فرهنگی هنری امام رضا(ع) برگزیده شده و در سال جاری به عنوان یکی از منابع خواندنی دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی انتخاب شده است.


تهیه و تنظیم: وجیهه تقی زاده

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید