رییس نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم؛

توسعه پژوهش های رضوی از دستاوردهای چهارمین جشنواره سیره امام رضا(ع) بود

۱۳۹۹/۰۴/۱۷ - ۱۶:۴۵
رییس نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم گفت: برگزاری چهارمین جشنواره «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها» سرفصل های جدیدی در زمینه توسعه پژوهش‌های رضوی به روی اندیشمندان و علاقه مندان به ساحت قدسی امام رضا(ع) گشود.

به گزارش آستان نیوز، حجت الاسلام والمسلمین علی راد؛ رییس نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم، در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها» که به صورت مجازی برگزار شد، به تشریح ابعاد مختلف این جشنواره پرداخت.
وی از جمله دستاوردهای این جشنواره را توجه خاص مراجع تقلید به دهه کرامت ذکر کرد و گفت: این توجه کما بیش در سال‌های قبل به دهه کرامت معطوف بود ولی در این جشنواره به صورت جدی نظر علامه جوادی آملی در این خصوص خواسته شد و ایشان در پیامی عمیق و عالمانه به شرح حدیث سلسله الذهب پرداختند.
رییس نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم؛ دستاورد دوم این جشنواره را توجه ویژه به ابعاد فرهنگی مرتبط با معارف رضوی دانست و گفت: در این جشنواره برخی از چالش‌های فرهنگی مورد اهتمام قرار گرفت. برخی نشست ها به موضوعات فرهنگی از جمله فرهنگ نیایش و فرهنگ مهدوی اختصاص یافت، همچنین بررسی موضوع امام رضا(ع) در فرهنگ ملل موضوع همایش یک‌روزه ما با همکاری جامعه المصطفی(ص) بود که شیعیان و مسلمانانی از کشور نیجریه، سودان، الجزایر، هند، پاکستان، آرژانتین در این همایش به تبیین جایگاه امام رضا(ع) پرداختند.
راد بیان کرد: نشست دیگر در خصوص جایگاه امام رضا(ع) در میان اهل سنت بود که با حضورعالمان اهل سنت به این بحث پرداخته شد.
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت مباحث فرهنگی و توسعه علوم انسانی، ابعاد فرهنگی در این همایش مورد عنایت بود و تلاش داریم که در سال‌های بعد نیز مباحث فرهنگی را ادامه داده تا به دستاوردهای جدیدی در این عرصه برسیم.
دانشیار دانشگاه تهران در رابطه با دستاورد سوم این جشنواره عنوان کرد: تلاش شده در این جشنواره پژوهش‌های رضوی را از بعد روش شناسی نیز ارزیابی کنیم. در این راستا نشست های مختلفی از جمله «کارآمدی رویکرد منبع شناسانه در مطالعات رضوی» به نقد و ارزیابی پژوهش های انجام شده در این حوزه پرداختند.
وی افزود: نشست حیات سیاسی امام رضا(ع) از دیدگاه سید جعفر مرتضی عاملی در حوزه روش شناسی برگزار شد که در این نشست با تبیین کتاب حیات سیاسی امام رضا(ع) به شرح دیدگاه سیدجعفر عاملی پرداخته شد.
این مقام مسئول در ادامه خاطر نشان کرد: نشست دیگر با عنوان بررسی ابعاد حیات، شخصیت و میراث امام رضا(ع) در مداخل دانشنامه جهان اسلام بود که به تمام مدخل‌های مرتبط به امام رضا(ع) از جمله اصحاب، مسایل مرتبط به شخصیت ایشان، ولایت عهدی و لقب ایشان پرداخته شد. همچنین بحث امام رضا(ع) در پژوهش‌های خاورشناسان برای اولین بار به عنوان یک نشست مستقل در این جشنواره برگزار شد که به بازخوانی انتقادی مجموعه نگاشته های خاورشناسان پرداخت که نشان دهنده اثرگذاری انقلاب اسلامی در تحقیقات خاورشناسان در حوزه پژوهش های رضوی است.
راد بیان کرد: دستاورد چهارم بازخوانی میراث امام رضا(ع) از زاویه جدید بود که سعی شد با مسایل نو این میراث را بازخوانی کنیم. نشست کارآمدی سیره رضوی در فقه شیعه نیز در ادامه جشنواره برگزار شد. جایگاه احادیث امام رضا(ع) در الکافی کلینی هم مورد واکاوی قرار گرفت و ثابت شد که بخش عمده این دستاوردها مورد عنایت جناب کلینی بوده است.
وی گفت: توجه به بحث‌های ادبی و هنری از دستاوردهای دیگر این جشنواره بود که برای اولین بار به آن‌ها پرداخته شد. در ساحت ادبی به بازخوانی جایگاه امام رضا(ع) درشعر شاعران شیعه آذری پرداختیم که کدام شاعران در این حوزه شعر سرودند و بن مایه ها و سطح ادبی آنها در چه حدی است.
رییس نمایندگی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی در قم افزود: همچنین از منظر هنری به بحث شبیه نامه های امام رضا(ع) پرداختیم که یک تئاتر رضوی است. به طور کلی ما در  چهارمین جشنواره تا حدی به اهدافی که مدنظر داشتیم، رسیدیم و امیدواریم دهه کرامت بتواند فرصتی برای واکاوی اندیشه و معارف رضوی باشد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید