مبانی جهش تولید در سیره امام رضا(ع)؛ رسانه‌ها جلوه‌های کرامت رضوی را برجسته کنند

۱۳۹۹/۰۴/۱۳ - ۱۸:۱۸
عضو مجلس خبرگان رهبری مبانی جهش تولید و کار جهادی در سیره رضوی را تشریح کرد.

به گزارش آستان نیوز، سیره رضوی سراسر درس و عبرت است و پردازش به ابعاد مختلف آن می‌تواند در برهه‌ها و مقاطع مختلف زندگانی بشر کارساز باشد. نکته مهم این است که باید این سیره را به درستی تفسیر کرد و از متن این دریای علم و عبرت، نکات مورد نیاز را به اقتضای زمان استخراج کرد.
آیت‌الله سیداحمد حسینی خراسانی عضو مجلس خبرگان رهبری در زمینه سیره حضرت رضا(ع) که در امروز جامعه ما سخت مورد نیاز است نکاتی را بیان کرده‌اند که به شرح زیر است.
عضو مجلس خبرگان رهبری در این زمینه اظهار داشت: زندگی حضرت رضا(ع) همانند زندگی آباء طاهرین و ابناء معصومین، سراسر درس است و آموزش، ایشان فرمودند وقتی کسی را به‌عنوان کارگر و اجیر استخدام می‌کنید وقتی کار را انجام داد قبل از آن که عرق پیشانی‌اش خشک شود اجرت و پاداشش را به وی عطا کنید و این یعنی اساسی‌ترین عنصر رشد و توسعه و رونق و جهش تولید که مدنظر مقام معظم رهبری است.
وی با اشاره به جایگاه جهش تولید عنوان کرد: اگر قرار است شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری برابر سیاست‌های کلان نظام جهت تعالی و پیشرفت کشور و ملت عملیاتی شود، عملی شدن آن فقط به این نیست که در و دیوار شهر و سردر وزارتخانه‌ها را پر از بنر کنیم؛ جهش تولید تحققش در گرو عوامل و عناصر فراوانی است که از جمله آنها این است که کارگران، زحمتکشان، کشاورزان، صنعتگران و دامداران و همه دست‌اندرکاران امر تولید، بازار، صنعت، زراعت، کشاورزی و اقتصاد، احساس کنند که به‌کار آنها و زحمت آنها ارج نهاده می‌شود و به‌موقع و به‌هنگام و بدون تعویق و تاخیر و بدون سرگردانی به‌حق مسلم خود به‌عنوان پاداش کار می‌رسند.
عضو مجلس خبرگان رهبری در مورد جایگاه مواسات در سیره رضوی نیز بیان کرد: می‌گویند حضرت رضا(ع) در مدت زمان سه سالی که در منطقه مرو یعنی سرزمین کشورمان اقامت اجباری داشتند چند بار همه دارایی خود را بین مستمندان و فقرای منطقه مرو تقسیم کردند، به حدی این عمل حضرت رضا(ع) با اهمیت و حساسیت‌ برانگیز بود که «فضل ذوریاستین» صدراعظم و وزیر دربار عباسی به امام رضا(ع) اعتراض کرد و گفت که "آقا این چه کاری است که شما صورت می‌دهید و این چه خسارتی است که شما متحمل می‌شوید؟ اما امام رضا(ع) فرمودند این خسارت نیست بلکه غنیمت و سرمایه‌گذاری است".
وی گفت: اگر بحث ماندگاری و پایداری نظام یکی از دغدغه‌های جدی ماست که هست، راهش این است که مسئولان و دست اندرکاران نظام و کارگزاران و بلکه متمولان جامعه به مستمندان که امروز از آنها به‌عنوان قشر آسیب‌پذیر یاد می‌شود کمک کرده و آنها را مورد حمایت قرار دهند که در این زمینه نیز مقام معظم رهبری مسئله مواسات و رزمایش مومنانه را در شرایط سخت بیکاری ناشی از کرونا پیشنهاد دادند که البته با اقبال بسیار مناسبی نیز روبه‌رو شد و باید بیش از آنچه اتفاق افتاده تداوم داشته باشد.
حسینی خراسانی نقش رسانه‌ها در توسعه سیره رضوی را مدنظر قرار داه و اظهار داشت: در سخنی معجزه‌آسا حضرت رضا(ع) فرمودند "علوم و معارف ما، اخلاق و ادب ماست" و سیاست و فرهنگ ما را با استفاده از رسانه‌هایی که در اختیار دارید به اطلاع جهانیان برسانید و مکتب ما را به دنیا معرفی کنید که اگر این اتفاق رخ دهد و متفکران و دانشمندان و جمعیت‌های میلیاردی دنیا ما را به‌خوبی بشناسند جز از مکتب ما از هیچ مکتب دیگری پیروی نخواهند کرد.
عضو مجلس خبرگان رهبری بیان کرد:‌ امروز به فضل پروردگار و به برکت خون شهدا رسانه در اختیار داریم که حالت درون‌مرزی و برون مرزی دارند؛ حوزه‌های علمیه ما، علما و اندیشمندان ما و دانشگاهیان ما و شخصیت‌های فرهیخته و متفکر ما باید پای کار بیایند زیرا علاقه‌مند به پبیشرفت دین و نظام ما هستند و باید از این فرصت بهره بگیریم و در گفتار، رفتار و کردار خود بتوانیم مکتب حضرت رضا(ع) و حکومت دینی از نگاه امام رضا(ع) و نوع حکومت و مردمداری را از نگاه امام رضا(ع) تبلیغ کنیم و در این صورت تمام دنیا شیفته این مکتب می‌شوند و مصداق «یدخلون فی دین‌الله افواجا» رخ خواهد داد.
سخن پایانی این حسینی خراسانی در مورد اهمیت دهه کرامت است که گفت: جشن‌های دهه کرامت در نشر این مکتب بسیار موثر است، گروه‌هایی که از سمت آستان قدس به بلاد و استان‌های مختلف و بلکه خارج از کشور اعزام می‌شوند با استقبال بسیار زیادی روبه‌رو می‌شوند و این بیانگر این است که زمینه استقبال از این مکتب بسیار بالا است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید