«حسنا»، تلاشی از مرکز بانوان آستان قدس برای احیای سنت واسطه‌گری ازدواج

۱۳۹۹/۰۵/۰۱ - ۱۴:۵۲
گسترش زندگی مدرن، شهرنشینی و کمرنگ شدن فرهنگ اصیل ایرانی – اسلامی سبب‌ تغییرات در سبک زندگی افراد شده است.

نتایج مطالعات میدانی صورت گرفته نشان می‌دهد گزینش‌های غلط، ناهمسان گزینی زوجین و معرفی‌های نامتناسب متقاضیان ازدواج به یکدیگر و عدم برخورداری زوجین از آموزش‌ها و مهارت‌های اولیه کافی برای مدیریت صحیح زندگی مشترک موجب بحرانی شدن وضعیت ازدواج و گسترش طلاق در جامعه بوده است.
اما در کشور ما با توجه به غلبه فرهنگ اسلامی، پایداری نهاد خانواده همواره به عنوان یک اصل مدنظر بوده و اقدامات ترویجی متعددی در سال‌های اخیر در این راستا صورت گرفته است. نهادها و ارگان‌های مختلفی با هدف ترویج ازدواج آسان و تسهیل امر ازدواج پای کار آمده‌اند تا از این طریق استحکام نهاد خانواده را افزون کنند؛ یکی از نهادهای موفق در این زمینه آستان قدس رضوی است.
«مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی» به صورت مشخص و اختصاصی در این زمینه؛ با هدف تحکیم و تعالی خانواده؛ با بهره‌گیری از ظرفیت تشکل‌های مردمی اقدام به طراحی و پیاده‌سازی طرح حسنا (حامیان سنت نبوی ازدواج ) کرده است. این طرح به منظور شناسایی، شبکه سازی و مهارت افزایی واسطین ازدواج با رویکرد ارتقا و بهبود (نگرش، دانش، و مهارت) مبتنی بر آموزه‌های دینی و رضوی اجرا می ‌شود.


طرح حسنا چیست؟
یکی از عوامل کلیدی در رفع مسأله تأخیر در ازدواج و کمک به افزایش ازدواج بهنگام و آگاهانه، احیای فرایندهای سنتی ازدواج در مقابل روش‌های مدرن است. واسطه‌گری ازدواج یکی از این سنت‌های ارزشمند است که در سال‌های اخیر مورد غفلت نهادهای سیاستگذار و مجری در حوزه خانواده قرار گرفته. مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی با درک اهمیت این مهم از تیرماه 1396 به منظور شناسایی، شبکه سازی و توانمندسازی معرفتی و مهارتی واسطین ازدواج مبتنی بر آموزه‌های دینی و رضوی با بهره‌گیری از ظرفیت تشکل‌های مردمی اقدام به طراحی و پیاده‌سازی طرح حسنا (حامیان سنت نبوی ازدواج) نموده است.

 

گام‌های اصلی طرح
طرح حسنا در مرحله نخست، به دنبال رصد جامعه هدف، ثبت و تدوین اطلاعات هر یک از واسطین است.
در این مسیر، شناسایی 14 واسطه‌گر خبره به صورت نمونه‌گیری هدفمند در سطح شهر مشهد و سپس شناسایی آبشاری و زنجیره‌ای 977 واسطه‌گر در سطح محلی، شهری و استانی، انجام مصاحبه ساختارمند با واسطین و ثبت‌نام آن‌ها، مستندسازی اطلاعات و تشکیل پرونده برای هر یک از واسطین شناسایی شده و در نهایت منطقه بندی آموزشی واسطین ازدواج برحسب محل سکونت، میزان تجربه و سطح فعالیت در نمودار و تدوین نقشه پراکندگی جمعیت واسطین در سطح شهر مشهد در بخش اول پنج مرحله اصلی مرکز در این زمینه است.
برنامه‌ریزی محتوایی، اجرایی و سازماندهی منابع انسانی گام دوم این طرح است و در این راستا انتخاب 30 تن از واسطین با روش نمونه‌گیری هدفمند، تجزیه و تحلیل و کدگذاری مصاحبه‌های صورت گرفته با واسطین، مصاحبه عمیق با 5 تن از مشاوران و متخصصین حوزه ازدواج و طلاق با نمونه‌گیری هدفمند و روش دلفی، اجرا و توزیع پرسش‌نامه نیازسنجی واسطین و تحلیل آماری پرسش نامه با نرم افزار spss گام‌هایی است که در این مرحله برداشته می‌شود.
تدوین موضوعات و سرفصل‌های آموزشی در سه سطح مقدماتی، نیمه تخصصی و تخصصی براساس اولویت‌بندی استخراج شده در مطالعه ترکیبی، شناسایی اساتید مرتبط و صاحب‌نظر در هر یک از سرفصل‌های آموزشی با استفاده از مشاوران متخصص در این حوزه و تشکیل کمیته تخصصی واسطه‌گران به منظور بسترسازی برای تعامل هدفمند سه گام نهایی مرحله دوم طرح است.
در این بخش تمرکز بر ایجاد یک نظام آموزشی برای واسطین بود که به شیوه علمی صورت پذیرفته است.

 

برگزاری ۱۳ سرفصل آموزشی
اجرای طرح آموزشی- حمایتی حسنا بخش سوم این طرح است؛ برگزاری جلسه آموزشی – انگیزشی با حضور ۶۰۰ تن از واسطین به منظور رونمایی، معرفی ماهیت طرح به لحاظ انگیزشی، حمایت معنوی و تقدیر از واسطین ازدواج در این مرحله انجام می‌شود.
همچنین برگزاری 13 سرفصل آموزشی مستخرج از کار پژوهشی در پنج منطقه در شهر مشهد، برگزاری 8 سرفصل آموزشی در دوره نیمه تخصصی و مصاحبه با افراد برتر، شرکت حدود 120 نقر به طور تخصصی در دوره بعدی از دیگر گام‌های طرح بوده است.
واسطین به صورت خودجوش در مساجد شروع به فعالیت نمودند که امسال 167 ازدواج توسط این گروه با استفاده از روش چهره به چهره صورت پذیرفت و در بعد کشوری نیز توسط کانون‌های خانواده واسطین هر استان در حال آموزش هستند.
تدوین و طراحی دفتر فرم ثبت نام عروس و داماد، تولید نرم‌افزار آموزشی طرح حسنا ( دوره مقدماتی )، تولید نرم‌افزار آموزشی طرح حسنا (دوره نیمه تخصصی) از جمله محصولات طرح حسنا بوده است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید