همزمان با دهه ولایت و در شصتمین برنامه سه شنبه های فرهنگی،

قدیمی‌‌ترین نسخ خطی منسوب به امام علی(ع) و غدیر در موزه حرم رضوی رونمایی شد

۱۳۹۹/۰۵/۱۴ - ۱۳:۳۸
به مناسبت دهه امامت و ولایت رونمایی و معرفی «قدیمی ‎ترین و نفیس ترین نسخه های خطی، اسناد و آثار موزه ای موجود در گنجینه رضوی» محور شصتمین برنامه سه شنبه های فرهنگی سازمان کتابخانه ها موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی قرار گرفت.

به گزارش آستان نیوز، مهدی قیصری نیک دبیر رونمایی از آثار نفیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر در گنجینه رضوی حدود 587 نسخه خطی از آثار منسوب به حضرت علی(ع) به زبان‎ های عربی و فارسی وجود دارد که مشتمل بر احادیث و روایات وارد شده از حضرت است.
وی نسخه خطی «غرر الحکم و دررالکلم» را که دربردارنده کلمات قصار، احادیث، حکم و مواعظ حضرت علی(ع) است، یکی از نفیس‌ ترین و قدیمی‌ ترین آثار موجود در کتابخانه‌ های ایران عنوان کرد که در گنجینه رضوی نگهداری می‌شود.
قیصری عبدالواحد بن محمد آمِدی تمیمی(- 510 ق) را مولف این اثر عنوان کرد و گفت: نسخه مذکور که به خط نسخ عربی 15 سطری در قرن هفتم هجری قمری در 269 برگ کتابت شده به ترتیب حروف معجم و رعایت سجع تدوین شده است.

 

 

«کشف الیقین فی فضائل امیرالمؤمنین(ع)»
وی نسخه خطی «کشف الیقین فی فضائل امیرالمؤمنین(ع)» را اثر دیگری معرفی کرد که در این برنامه از سه شنبه های فرهنگی از آن رونمایی شده است.
قیصری گفت: از ویژگی های این تألیف حسن بن سدیدالدین یوسف بن مطهر؛ معروف به علامه حلّی (- 726ق)، مشتمل بودن بر احادیث و روایات، فضایل، مناقب، امامت و صفات حضرت علی بن ابی طالب(ع) و کتابت شده توسط محمدباقر بن محمدشریف در محرم سال 710 هجری قمری به خط نستعلیق 19 سطری است که وی بدان اشاره کرد.

 

 

نسخه خطی «الزام النواصب بامامه علی بن ابی طالب(ع)»
دبیر رونمایی از آثار نفیس سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی، همچنین به نسخه خطی «الزام النواصب بامامه علی بن ابی طالب (ع)» به عنوان اثر دیگری که در این برنامه از سه شنبه های فرهنگی رونمایی شده است اشاره داشت و گفت: این نسخه نیز مشتمل بر مقدمه و چند باب و فصل درباره دلایل و نصوص وارده بر اثبات امامت حضرت علی(ع) و رد مخالفان اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‎ السلام است.
قیصری ادامه داد: در خصوص مؤلف این کتاب، نظرات مختلف است. برخی آن را از تألیفات سید بن طاووس و بعضی از شیخ مفلح بن حسن صیمری و یا فرزندش نصیرالدین حسین دانسته ¬اند.
گفتنی است این نسخه به خط نسخ شكسته مختلف السطر توسط سيف بن احمد ليثى حلى در 16 جمادى الاول 977 در قزوين کتابت شده است.

 

 

قدیمی ‎ترین اسناد
وی به اسناد به جا مانده از تشکیلات اداری آستان قدس رضوی به عنوان بخش دیگری از رونمایی این برنامه اشاره داشت و گفت: اسناد از دوره صفویه به بعد نشان می ‎دهد که در روز دهم و 18 ذی الحجه مجالس ویژه‎ ای برای بزرگداشت این اعیاد در حرم رضوی برگزار می ‎شده است.
قیصری افزود: مطابق این اسناد در دوره صفویه و افشاریه و قاجاریه در این روز مجلس جشنی برپا شده و در آن غذا، شربت و شیرینی به حاضران داده می ‎شده است. مطابق اسناد موجود، نماز عید قربان در حرم رضوی از دوره صفویه اقامه و خلعت به خطیب آستانه و پیش نماز در روز عید غدیر و قربان داده می شده است.
وی قدیمی ‎ترین سند موجود در برپایی جشن عید قربان(عید اضحی) در حرم رضوی، را مربوط به سال 1016ق عنوان کرد که به خطیب و حافظ قرآن حرم مطهر، خلعت داده شده و قدیمی ‎ترین سند مربوط به عید غدیر را نیز مربوط به سال 1019ق دانست.
قیصری با اشاره به محتوای اسناد به جا مانده در خصوص برگزاری جشن های غدیر در حرم مطهر رضوی گفت: در دوره قاجاریه نیز جشن‎ های مربوط به عید قربان و غدیر بسیار مفصل بوده و مجالس به طور رسمی در ایوان طلای صحن عتیق و یا گنبد الله وردی خان و با حضور متولی باشی، والی خراسان و سایر صاحب منصبان آستانه برگزار می‎ شده است.

 

 

نفیس‎ ترین آثار موزه ‎ای
تابلوی گل و مرغ و مینیاتور خوشنویسی شده «غدیر؛ ولایت حضرت امام علی‌ علیه ‌السلام»، با تکنیک اکریلیک و گواش که توسط رضا بدرالسماء(نقاش)، سید مسعود آقامیری(مذهب) و سید رسول آقامیری(خوشنویس) خلق شده و همچنین تابلوی «ولایت حضرت علی علیه‎ السلام» که توسط حسین رزاقی به سبک مینیاتور و تکنیک اکریلیک، در سال 1375 شمسی در مشهد تهیه شده است از جمله آثار غدیریه موزه حرم مطهر رضوی بود که وی به آن اشاره داشت و در سه شنبه های فرهنگی این هفته معرفی شده است.
همچنین تابلوی خوشنویسی «آیه اطاعت» که توسط استاد علی‎ طه؛ خوشنویس سوری به خط نسخ عربی در سال 1418ق کتابت شده و تابلوی «واقعه غديرخم» که توسط سید فضل‎ الله هاشمی، با تکنیک رنگ و روغن روی چوب در سال 1386 شمسی ساخته شده است نیز از دیگر آثار مورد رونمایی بود که وی بدان اشاره کرد.
گفتنی است آثار شصتمین برنامه «سه‎ شنبه ‎های فرهنگی آستان قدس رضوی» در روز سه شنبه مورخ 14 مرداد ماه 1399، به دلیل عدم امکان برگزاری این مراسم به صورت حضوری، در درگاه اینترنتی موزه آستان قدس رضوی با آدرس‌museum.razavi.ir  و همچنین پورتال کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی به آدرس digital.aqr.ir در فضای مجازی رونمایی و منتشر شد.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید