به مناسبت میلاد امام دهم معرفی می شود
فضایل اخلاقی و آموزه های زندگی امام هادی(ع) در آینه کتاب
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ - ۱۸:۱۴
از فرش تا عرش، امتدادِ فرشته است و نور. مدینه، غرق در سرور و شادی است. فرشتگان بر خانه خورشید نُهُم، سبد سبد گلِ بهشتی می پاشند، چرا که نوزادِ مبارکی به دنیا آمده که خورشید هدایت انسان به ملکوت و پرچمدار علم مکتب جعفری است و با تابش نورِ دانش، ظُلمت «متوکل عباسی» را می شکافد و رسالت هزاران ساله دین را به مقصد می رساند.

همزمان با فرا رسیدن ۱۵ ذی ‌الحجه، میلاد فرخنده امام هادی(ع)، آثار برتر به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) با موضوع سیره و سبک زندگی دهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت برای عاشقان و رهروان راه ولایت معرفی می شود. امید که با بهره گیری از دریای معارف امام هادی(ع) به ساحل نجات بخش راه یابیم.


اربعینی از احادیث امام هادی(ع)
«روشنای هدایت»، اربعینی از احادیث امام هادی(ع) از مجموعه کتاب های «چهل حدیث» است که به صورت شعر توسط محمدجواد غفوزراده (شفق) سروده شده است. این اثرتوسط به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی در قطع جیبی تا کنون چهار نوبت تجدید چاپ شده است. این کتابچه که با اشعاری متناسب با معنای هر حدیث غبار از تن خسته خواهد شست، گلچینی از سخنان امام هادی(ع) است که به یقین عاشقان ولایت از آن بهره خواهند گرفت.

 

سیره نقوی
سنت و سيره پيامبر اکرم (ص) و ائمه اطهار(ع) دومين مرجع مهم و معتبر اسلامي پس از قرآن کريم به شمار مي رود. کتاب سيره نقوی که در بردارنده چهل حديث است، نگاهي گذرا به سيره و سنت زندگي امام هادي(ع) دارد که از زبان و روايات ائمه اطهار(ع) بيان شده است. بررسي موضوعات گوناگون اعتقادي، اخلاقي، اجتماعي و… ترجمه روان و توضيح مختصر هر حديث، ذکر اشعار و نقل داستان هاي تاريخي از ويژگي هاي اين کتاب است.کتاب حاضر، سیزدهمین دفتر از مجموعه کتاب ‌های «چراغ راه» است که حجت الاسلام والمسلمین جواد محدثی در این اثر به ترجمه و شرح چهل حدیث از احادیث امام هادی(ع) می پردازد. در ابتدای اثر، شرح مختصری پیرامون زندگی امام هادی(ع) داده شده و سپس احادیثی از ائمه اطهار(ع) درباره امام هادی(ع) همراه شرح توضیح آمده است. دوازدهمین جلد از مجموعه کتاب «چهارده اختر تابناک» نوشته احمد احمدی بیرجندی یکی دیگر از کتاب های انتشارات آستان قدس رضوی در خصوص زندگانی امام هادی(ع) است که در قطع نیم جیبی برای نخستین بار در سال 1391 به چاپ و انتشار رسیده است.

 

سخنان حکمت آمیز امام علی النقی(ع)
سخنان بزرگان، بهترین توشه برای زندگی دنیوی و اخروی است. نابترین حکمت‌ها را می‌توان در کلام پیشوایان دینی یافت. بهره ‌گیری از میراث معنوی که از اهل بیت(ع) برای ما به یادگار مانده است، ضامن سعادت انسان ‌ها است. خفقان حاکم در دوران امام هادی (ع)، محدودیت ‌هایی را نسبت به آن امام و شیعیان حضرت به‌ همراه داشت و سبب شد، احادیث کمتری از آن حضرت در مقایسه با سایر امامان در دست آیندگان باشد. در عین حال، احادیثی که از آن حضرت به ما رسیده است، گنجینه ‌ای غنی از معارف الهی محسوب می‌ شود. کتاب «حکمت ‌های نقوی» سیزدهمین جلد از مجموعه «راه زندگی» است‌. ابتدای اثر، شرح مختصری پیرامون زندگی امام هادی(ع) داده شده و سپس احادیثی با موضوعات اوصاف خدا، زیان خودپسندی، غرور بی ‌جا، تربیت نفس، ارزش وجود، اخلاق عملی، انتقادپذیری، معیار سنجش مردم، مرگ و آخرت و... ذکر شده است. تبیین 40 موضوع اخلاقی و اجتماعی با ترجمه ‌ای روان همراه با توضیحی مختصر و استفاده از اشعاری متناسب در لابلای مطالب را می ‌توان از ویژگی‌ های این اثر برشمرد. حجت الاسلام والمسلمین جواد محدثی از نویسندگان فعال حوزه ادبیات دینی کشور در این اثر، 40 سخن حکمت‌ آمیز برگرفته از احادیث امام دهم(ع) را همراه با توضیح مختصری بیان کرده که این امر بهره ‌وری از این احادیث را افزونتر می‎کند. این اثر توسط به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) در سال ۱۳۹۰ در۹۲ صفحه، تیراژ ۳ هزار نسخه و قطع رقعی چاپ و منتشر شده است.

 

قصه های از زندگی امام هادی(ع) برای کودکان
به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) برای آشنایی کودکان و نوجوانان با معارف والای امام هادی(ع) و شیوه زندگی ایشان، آثاری را در قالب کتاب های پروانه چاپ و روانه بازار کتاب کرده است که کتاب «با علی یا علی- امام علی النقی(ع)»  از جمله این آثار است. این اثر به قلم فریبا کلهر نوشته شده و همراه با تصویرگری گلاله محمدی در قطع رقعی روانه بازار کتاب شده است‌. در این اثر به صورت مختصر داستان های کوتاهی از زندگی امام دهم شیعیان برای کودکان با قلم ساده و روان روایت می شود . «شب سرد و فرشته» از مجموعه «قصه های شیرین از زندگی معصومین(ع)»  یکی دیگر از آثار به نشر است که به قلم توانای مسلم ناصری نوشته شده و کار تصویرگری آن را محمد حسین صلواتیان انجام داده است.  این اثر، شامل حکایات و داستان های زیبا و آموزنده ای برای کودکان است‌. در این کتاب ضمن آشنایی مختصر کودکان با زندگی امام هادی(ع) به بیان برخی از داستان های زندگی آن بزرگوار اشاراتی شده است‌. شب سرد و فرشته، در دستان باد و خانه دوست از جمله داستان های کوتاه این کتاب است. به نشر ناشری نام آشنا در سطح کشور است که به چاپ و انتشار کتاب در حوزه های ادبیات دینی می پردازد. علاقه مندان به تهیه این کتاب ها و همچنین مشاهده و تهیه سایر محصولات انتشارات آستان قدس رضوی می توانند به نشانی اینترنتی www.behnashr.com  و یا فروشگاه های کتاب و محصولات فرهنگی به نشر در سطح شهر مشهد و نمایندگی های سراسر کشور مراجعه کرده و یا از طریق سامانه پیامکی به شماره 30003209 با این انتشارات تماس برقرار کنند.

 
گزارشگر: وجیهه تقی زاده

افزودن دیدگاه جدید:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید