نگاهی به مسابقه ملی کتابخوانی «کرامت »

تجهیز کتابخانه های محروم با شرکت در یک رقابت فرهنگی موثر

۱۳۹۹/۰۵/۱۵ - ۱۸:۱۶
زندگی پر برکت امام رضا(ع) سرشار از آموزه های دینی، معرفتی و سیاسی است که آگاهی و شناخت عموم مردم از نکات مهم و عبرت آموز زندگی ایشان می تواند بسیار راه گشای در مشکلات روزمره زندگی باشد.

یکی از مسیرهای انتقال فرهنگ رضوی، برگزاری جشنواره های علمی، مسابقات مختلف کتابخوانی، توجه به مطالعه کتاب‌ های ارزشمند با غنای مطالب و موضوعات مناسب است. برگزاری این جشنواره ها و مسابقات کتابخوانی فرصتی استثنائی فراهم می کند تا فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین خانواده‌ ها گسترش یابد و کودکان، نوجوانان و جوانان ما در سایه فرهنگ کتابخوانی و مطالعه کتاب‌ های موثر و مفید در ارتباط با امام رضا(ع)، بتوانند از ابعاد مختلف در جریان زندگی و سیر و سلوک عالم آل محمد، حضرت رضا(ع) قرار گیرند‌. یکی از این پویش ها که این روزها با استقبال اهل کتاب مواجه شده است‌‌، پویش مطالعاتی «کرامت»  است که از سوی نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) همزمان با سالروز میلاد خجسته امام رضا(ع) آغاز به کار کرده است.

 

هشتمین پویش مطالعاتی به نشر
به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) یکی از ناشران فعال کشور در حوزه ادبیات دینی است که در گستره بیش از سی سال تلاش توانسته بیش از ۶ میلیون نسخه کتاب منتشر کند و با اجرای برنامه های مختلف تبلیغی ترویجی کتاب و برگزاری پویش های مختلف مطالعاتی در توسعه فرهنگ مطالعه درسطح کشور تاثیرگذار باشد. از سال ۱۳۹۵ از سوی این ناشر مذهبی، پویش ‌های مطالعاتی «ریحانه» ۱ ، ۲ و ۳، «در هوای انقلاب»، «مهمان امام»، «اوسنه گوهرشاد»، «دعبل و زلفا» با هدف ترویج فرهنگ و سیره زندگی اهل بیت(ع) و ترغیب اقشار مختلف جامعه به مطالعه در مناسبت های مختلف ملی و مذهبی در سطح ملی برگزار شده است. در سال جاری نیز همزمان با دهه کرامت رضوی، هشتمین پویش مطالعاتی به ‌نشر با عنوان «کرامت » کلید  خورد. حسین سعیدی، مدیر عامل به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) در این خصوص می گوید: « در این دوره از برگزاری مسابقات کتابخوانی به سراغ کتاب امام رضا (ع) و کرامت انسانی اثر استاد حجت الاسلام والمسلمین محمد حکیمی از افراد موثر حوزوی در مشهد رفتیم. این اثر در ۱۳۵ صفحه، قطع رقعی با موضوعات حقوق برادری، امانت ‌داری، کرامت ‌انسانی در داوری، کرامت انسانی و دیگر حقوق واجب و...  از منظر امام رضا(ع) نوشته شده است». به گفته سعیدی این اثر در شمار آثار ویژه «به ‌نشر» قرار دارد که به فاصله کمتر از یک سال از انتشار، مورد اقبال مخاطبان قرار گرفته است. در این نوشته سعی شده آموزه‌ های امام رضا(ع) که هر یک به نوعی کرامت انسان ‌ها را آشکار ساخته و جایگاه و منزلت خدایی آن ‌ها را گوشزد کرده است، بیان شود تا دوستداران امام در این راه گام بردارند و رضای خدا و خشنودی امام را به دست آورند. مدیر عامل به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) با بیان اینکه عواید فروش کتاب «امام‌رضا (ع) و کرامت انسانی» در قالب طرح کتاب نذری به کتابخانه‌ های محروم اختصاص پیدا می ‌کند، می گوید: «شرکت در این پویش کتابخوانی، فرصتی برای مشارکت در تجهیز کتابخانه ‌های مناطق محروم و اهدای کتاب به فرزندان ایران زمین است. با توجه به موضوع و اهمیت کتاب در توسعه جامعه برای دسترسی آسان همه علاقه مندان به کتاب در مناطق محروم و دور افتاده در مسابقه کتابخوانی کرامت سعی شده است از محل خرید کتاب‌ ها، به ازای هر نسخه، مبلغ ده هزار ریال به دبیرخانه کتاب نذری جهت تجهیز یک کتابخانه منطقه محروم  اختصاص یابد». طرح «کتاب نذری» یکی از طرح های  به نشر است که طی سال گذشته با هدف ترویج فرهنگ کتابخوانی فعالیت خود را آغاز کرده و به دنبال آن است تا با مشارکت مردم کتاب‌ های مطالعه شده و بیش از نیاز آن ‌ها را از سطح شهر جمع ‌آوری کرده و در اماکنی که نیازمند کتاب هستند، توزیع کند. بنا به گفته مدیر عامل به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی) در سال گذشته، دبیرخانه کتاب نذری بیش از ۱۹۰۰۰ جلد کتاب به کتابخانه های مناطق محروم از جمله کتابخانه های استان های خوزستان و سیستان و بلوچستان، روستاهای خراسان رضوی و کتابخانه تفکر شهریار که دچار آتش سوزی شده بود، ارسال و اهدا کرده است.


کرامت انسانی از دیدگاه امام رضا(ع)
از عبدالله بن صلت نقل شده که: «من در سفر امام رضا(ع) به خراسان، در خدمت ایشان بودم. دستور فرمود که سفره غذا را پهن کنند. در کنار سفره ایشان، تمام غلامان آن حضرت از سیاهان و غیر آن ها گرد آمدند. من به آن جناب عرض کردم: فدایت شوم. کاش برای این ها سفره جداگانه ای انداخته می شد. امام(ع) فرمودند: پروردگار ما، یکی است و پدر و مادر ما هم یکی است و پاداش همه بر اساس کردار است.» «هرگز اتفاق نیفتاد که امام رضا(ع) در سخن گفتن به کسی جفا کند. هر که با او گفت وگو می‎کرد، کلامش را قطع نمی‎ کرد و فرصت می‎ داد تا آخرین سخن خود را بگوید. اگر کسی حاجتی نزد او می آورد، در صورت امکان ابداً او را مأیوس نمی کرد. ندیدم در حضور کسی پایش را دراز کند و تکیه بزند. سراغ ندارم که به غلامانش ناسزا بگوید. ندیدم آب دهان را به زمین بیندازد و با صدا و قهقهه بخندد؛ بلکه تنها تبسم می‎ کرد». در سراسر زندگی پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) ارزش و کرامت انسانی مورد توجه است و بدون کمترین امتیازی برای طبقات و افراد، جایگاه و منزلت انسان ‌ها دیده می‌شود‌. در دیدگاه ائمه اطهار(ع) همه انسان ها بدون بها دادن به تمایز‌های معمول، چون رنگ یا نژاد، جایگاه اجتماعی، موقعیت اقتصادی و ثروت، در جایگاهی همسان با دیگران قرار می ‌گیرند. موضوعی که در کتاب «امام رضا(ع) و کرامت انسانی» به آن توجه ویژه شده است، محمد حکیمی، پژوهشگر علوم اسلامی و نویسنده این اثر که تاکنون ۱۳ اثر درباره امام رضا(ع) نوشته است، می گوید: «در این کتاب به موضوعاتی از قبیل خداباوری و کرامت انسانی، حقوق برادری و کرامت انسانی، کرامت انسانی در گفتارهای علمی، کرامت انسانی و اخلاق گروهی، دولتمردان پاسدار کرامت انسانی و... از دیدگاه امام رضا(ع) پرداخته شده است». وی ادامه می دهد: «با عنایت به اینکه مطابق سیره امام رضا(ع) انسان ها از نظر حقوق جامعه و رعایت شرف انسانی، نسبت به هم برتری ندارند، ایشان مراعات کرامت انسانی نسبت به پیروان ادیان و فِرَق مختلف را نیز مد نظر قرار داده و رفتار آن حضرت با آنان، عادلانه، عاقلانه و مبتنی بر انصاف، انسانیت و مهرورزی بود؛ برای مثال، یاسر، خدمت گزار امام(ع) می گوید: «از نیشابور نامه ای به این مضمون به مأمون رسید که مردی زرتشتی، هنگام مرگ وصیت کرده تا ثروت فراوانی را که از او باقی مانده، میان فقرا و بینوایان تقسیم کنند. قاضی نیشابور، آن اموال را میان مسلمانان تقسیم کرده است. امام رضا(ع) در پاسخ به سؤال مأمون در این خصوص فرمود: نامه ای به قاضی نیشابور بنویس تا همان مقدار از مالیات مسلمانان بردارد و به بینوایان زرتشتی بدهد». به گفته استاد حکیمی برای توضیح رفتار امام رضا(ع) در باب کرامت انسانی از منابع اصیلی چون قرآن، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و سخنان سایر ائمه استفاده شده است.

 

مراحل و شیوه شرکت
مسابقه ملی کتابخوانی کرامت تا پایان مهرماه همزمان با ایام شهادت امام علی بن موسی الرضا(ع) ادامه دارد. امین فولادی، مسئول دبیرخانه مسابقه ملی کرامت در خصوص نحوه شرکت علاقه مندان در این پویش مطالعاتی می گوید: «علاقه مندان برای شرکت در مسابقه کرامت ابتدا باید کتاب امام رضا(ع) و کرامت انسانی را همراه با کارت ویژه و کد منحصر به فرد در مسابقه با ۴۰ درصد تخفیف پشت جلد به مبلغ ۱۲ هزارتومان از فروشگاه های کتاب و محصولات فرهنگی به نشر در سراسر کشور و یا از طریق سایت به نشر به نشانی‌‌htpps://behnashr.razavi.ir  به صورت اینترنتی تهیه کنند. سپس شیوه نامه و سوالات مسابقه را از فایل پیوست دانلود کرده و پاسخ صحیح سوالات را به صورت ده رقم پشت سر هم همراه با کد اختصاصی قرعه کشی که در صفحه اول کتاب چسبانده شده است به سامانه پیامکی  ۳۰۰۰۳۲۰۹ ارسال کنند». فولادی در خصوص جوایز این مسابقه ادامه می دهد: «یک جایزه ۸میلیون تومانی برای یک نفر، هشت جایزه یک میلیون تومانی برای هشت نفر و هشت بسته متبرک فرهنگی برای این مسابقه پیش ‌بینی شده است». علاقه مندان برای ارتباط با دبیرخانه مسابقه می توانند با شماره۰۵۱۳۷۶۵۲۰۰۸ داخلی ۶۰۳ و یا شماره ۰۹۱۵۵۰۰۱۱۵۹ تماس گیرند. تنها کسانی که به ده سوال مسابقه پاسخ صحیح دهند به قرعه کشی راه می یابند و شرکت کنندگان باید تا زمان اعلام نتایج، کد قرعه کشی را نزد خود نگه دارند.

 

گزارشگر: وجیهه تقی زاده

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید