روایت خدام رضوی از لبخند رضایت زائران پس از نصب سایبان‌ها/ نصب سایبان‌ها بهترین عیدی در آستانه غدیر بود

۱۳۹۹/۰۵/۱۶ - ۱۷:۵۸
خبر خیلی کوتاه و سریع روی خروجی‌ها قرار گرفت: «تعدادی از صحن‌های حرم رضوی به سایبان مجهز شدند»؛ آرزوی دیرینه‌ای که بسیاری از زائران و مجاورانی که در سال‌های قبل به حرم منور رضوی مشرف می‌شدند خواستارش بودند و اینک محقق شده است.

زائرانی که در فضای نورانی حرم صرفا به دنبال راز و نیاز هستند و باید هرچه در توان هست برایشان گذاشت تا این حس و حال معنوی روز به روز، روزافزون شود و چه خدمتی بهتر و بالاتر از خدمت به زائر حضرت شمس‌الشموس(ع).
شاید هیچکس بهتر از خدام حضرت این روزها از آرزوی دیرینه و خواسته و مکنون قلبی زائران باخبر نباشد؛ چه بسیار بودند زائرانی که در سال‌ها و ماه‌های گذشته به دنبال گوشه سایه دنجی در حرم می‌گشتند تا با خیال آسوده ادعیه به دست بگیرند و نماز بخوانند.
بسیاری از آنان در همان روزها نشان این اماکن را از خدام حضرت می‌پرسیدند و امروز خدام هم قطعا در این شادی زائران شریک هستند و با آسودگی تعدادی از صحن‌ها را به زوار حضرت نشان می‌دهند.
میزان این مراجعات و پرس و جوها از خدام حضرت مخصوصا در ماه‌های اخیر که به دلیل شیوع ویروس منحوس کرونا رواق‌ها بسته بوده و هست بیشتر هم شده بود و اینک خدام حضرت شاید بیش از دیگران به این اقدام دست مریزاد می‌گویند زیرا با خیال آسوده زائران را به سمت این سایبان‌ها در گرمای تابستان مشهد هدایت می‌کنند.
صحن‌های آزادی، انقلاب اسلامی و گوهرشاد اینک مزین و مجهز به سایبان شده‌اند و با دستور تولیت آستان قدس رضوی کار نصب سایبان در سایر صحن‌ها نیز قرار است با فوریت و جدیت، متناسب با شرایط و معماری صحن‌ها دنبال شود.
قدم به تعدادی از صحن‌های حرم منور رضوی می‌گذاریم تا با خادمان حضرت که مثل همیشه لبخند بر لب دارند و با رویی گشاده هدایتگر زائران هستند همکلام شویم و با آنان در مورد نصب سایبان‌ها صحبت کنیم:

 

 روایت کشیک هفتم از سایبان‌ها
محمد ذبیح‌زاده، کشیک هفتم دربانان حرم مطهر رضوی است و ۱۵ سال است خاک پای زائر را توتیای چشم می‌کند؛ حاج محمد در مورد سایبان‌ها می‌گوید: زوار در شرایط کرونا توفیق تشرف به رواق‌های حرم مطهر را ندارند و بسیاری در این مدت خواستار نصب سایبان و چادر بودند و خوشحالم که این اقدام انجام شده است.
ذبیح‌زاده می‌گوید: این اقدام بسیار عالی است و امیدوارم در تمامی صحن‌های حرم منور این چادرها نصب شود.
حاج محمد از واکنش زائران هم می‌گوید؛ از مطالبه دیرینه‌ای که محقق شده: «زوار زیادی در سال‌های اخیر بابت عدم نصب این چادرها از من خادم سؤال می‌کردند و خوشحالم که امروز سرمان جلوی زائر بالاست و می‌توانیم آنها را به سمت سایبان‌های صحن‌ها هدایت کنیم.»

 

 بازخورد مثبت زائران
علی دربان خالص یکی دیگر از خادمان آستان حضرت امام الرئوف است، او دوازده سال است دربانی حضرت را برعهده دارد؛ می‌گوید: اگر این چادرها برقی شود بسیار بهتر است و قطعا با توجه به شناختی که از مسئولان آستان دارم روز به روز به سمت بهتر شدن این امکانات می‌روند و زائران هم بسیار استقبال کردند.
این خادم بارگاه منور رضوی می‌گوید: در برخوردی که با زائران داشتم بارها از این مسئله تشکر ‌کردند و باید گفت اجر مسئولان با امام رضا(ع)؛ سایه‌ای برای زائر در شرایط کرونا فراهم کردند که در دعای خیر زائر قطعا سهیم هستند.
مرتضی قاسمی هم ۱۲ سال است خادم افتخاری است و یک سال است در کشیک هفتم کفشداری رسمی شده؛ او نیز سابقه دیرینه‌ای از برخورد با خواسته‌های زائران به ویژه در زمینه نصب سایبان‌ها دارد و می‌گوید: می‌دانستم از قدیم این طرح دنبال می‌شده و خوشبختانه امروز اجرایی شده و بسیار برای زائر مفید است و بر کیفیت زیارت هم اثر می‌گذارد.
حاج مرتضی قاسمی دائما با واکنش مثبت زائران در این دو روز روبرو شده است و بسیار از این بابت خرسند است و می‌‌گوید: در چهره تک تک زائرانی که از این امکانات استفاده می‌کنند رضایت را شاهد بودم.

 

 سایبان‌ها؛ بهترین عیدی عید غدیر
سید مرتضی بنی هاشمی؛ کفشدار کشیک هفتم روز است که ۳۴ سال است خادم افتخاری حضرت رضاست و بسیار بیشتر از سایر خدام اهمیت این حرکت را درک می‌کند.
او می‌گوید: این سایبا‌ن‌ها کار بجا و خوب و زیبایی بود. این بهترین عیدی عید غدیر ما بود زیرا زائر راحت است و می‌تواند در سایبان‌ها عبادت کند و نماز بخواند. زائران استقبال بسیار خوبی داشتند؛ استقبالی که در خور شان آستان قدس رضوی است.

 

 کارساز در زمستان
سعید شمشادی کشیک هفتم کفشداری است که معتقد است این سایبان‌ها علاوه بر تابستان در زمستان نیز بسیار کارساز است.
وی می‌گوید: این سایبان‌ها امروز که در شرایط کرونا هستیم نیز بسیار اثرگذار است و بازخوردی بسیار عالی میان زائران داشته است.

 

 لبخند رضایت بر لب زائر نشست
صالحی، کشیک هفتم حضرت است و به عنوان دربان به زائران حضرت خدمت می‌کند؛ او نیز لبخند رضایت زائران برایش از همه چیز مهمتر است و معتقد است سایبان‌ها این لبخند را پررنگ‌تر کرده‌اند و جزو خواسته‌های دیرینه زائران بوده است.
وی ادامه می‌دهد: این طرح هنوز جای گسترش دارد و حتی می‌تواند بزرگتر و برقی شود؛ در ساعات مختلف روز و در سایه این سایبان‌ها می‌توان به دعا و نماز پرداخت در حالی که قبلا زائر همواره دنبال سایه‌ای در حرم برای عبادت و نماز بود. همه زائران به این اقدام احسنت می‌گفتند و ما نیز انرژی می‌گرفتیم.

 

سایبان، زمینه‌ساز زیارت عارفانه
سعید نیکدل نیز ۱۲ سال است خادم حضرت است و اینک در کفشداری مشغول خدمت است؛ وی هم معتقد است این اقدام برای زائر بسیار کارساز و عالی است.
نیکدل می‌گوید: در قدیم این در زمره خواسته‌های دیرینه زوار بود و اینک شاهد هستیم که برای زیارت توأم با آسایش شرایط مناسب‌تری فراهم شده است.

 

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید