در گفت‌وگوی آستان نیوز با حجت الاسلام توحیدی مطرح شد؛

تَمسک به قرآن کریم و اهل‌بیت(ع) مهمترین پیام واقعه غدیر

۱۳۹۹/۰۵/۱۷ - ۱۷:۳۹
عید سعید غدیر خم به عنوان عیدالله الاکبر در اسلام شناخته می‌شود و این عید سعید نسبت به عید قربان و عید فطر از اهمیت بیشتری برخوردار است...

عید سعید غدیر خم به عنوان عیدالله الاکبر در اسلام شناخته می‌شود و این عید سعید نسبت به عید قربان و عید فطر از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که در این روز مبارک حضرت رسول الله(ص) حضرت علی(ع) را با اِذن خداوند به عنوان جانشین و وصی خود انتخاب کردند و در این روز با برکت نعمت ولایت و امامت از سوی حق تعالی به مسلمانان ارزانی داده شد، اما با توجه به اهمیت بارز مسئله غدیر گاهی این مسئله از سوی شیعیان مورد غفلت و کم‌توجهی قرار می‌گیرد از همین رو برای یادآوری اهمیت این واقعه با حجت الاسلام والمسلمین حسن توحیدی؛ محقق و پژوهشگر با موضوع خطبه غدیر، جانشینی حضرت علی(ع) و اهمیت واقعه غدیر به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه ماحل آن را می‌خوانید.

 

لطفا درباره‌ی جایگاه والای حضرت علی علیه السلام و اهمیت واقعه غدیر توضیحاتی بفرمایید؟

مسئله جانشنی حضرت محمد(ص) به اندازه رسالت ایشان، اهمیت دارد چرا که حق تعالی در آیه 67 سوره مبارکه مائده می‌فرماید:« يَا أَيُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَيْكَ مِنْ رَبِّكَ ۖ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ؛ ای پیغمبر، آنچه از خدا بر تو نازل شد (به خلق) برسان که اگر نرسانی تبلیغ رسالت و اداء وظیفه نکرده‌ای» بنابراین این آیه اهمیت واقعه غدیر را می‌رساند همچنین مسئله جانشینی پیامبر(ع) مخصوص حکومت داخلی نیست بلکه رهبری دین، دنیا، افکار، عقاید مردم پس از رحلت پیامبر(ص) را شامل می‌شود.

 

پیامبر(ص) در خطبه غدیریه چه توصیه‌هایی به مسلمانان کردند؟

پیامبر اسلام (ص) قبل از بیان جمله «مَن کُنتُ مَولاهُ فَهذا علیٌ مَولاه» خطاب به مسلمانان فرمودند:« بعد از من  وظیفه دارید که از قرآن و اهل‌بیت(ع) پیروی و تبعیت کنید» چراکه اهل‌بیت(ع) بعد از پیامبر اسلام(ص) مفسران معصوم قرآن کریم هستند و حضرت رسول الله (ص) در این فراز به عصمت اهل‌بیت(ع) اشاره می‌کنند.

حضرت رسول الله(ص) در فرازی دیگر از این خطبه به دوازده جانشین یعنی حضرت علی(ع) و 12 فرزند ایشان اشاره کردند و سپس در فرازی دیگر آینده جهان را به نفع اسلام، حق، حقیقت و حاکمیت و عدل الهی با رهبری شخصی از نسل ذُریه حضرت زهرا(س) تعبیر فرمودند.

پیامبر گرامی اسلام(ص) در ادامه به مردم در خصوص وجود منافقین کثیر و تقوا طلبان قَلیل در جامعه هشدار می‌دهند و پس از آن بر مسئله جلوگیری از بدعت‌ها و تغییرات در قوانین الهی تاکید می‌کنند و سپس مفسر و مروج حقیقی قرآن کریم را حضرت علی(ع) معرفی می‌کنند و در همین راستا می‌فرمایند:« هیچ شخصی قرآن را نمی‌تواند درست و عمیق برای شما تفسیر کند مگر همین شخصی(حضرت علی(ع) که بازویش را در دست گرفته‌ام).»

 

مهمترین پیام واقعه غدیر به مسلمانان جهان چیست؟

پیام غدیر برای مسلمانان این است اگر به دنبال اسلام راستین هستید باید به قرآن کریم و اهل بیت(ع) که در رأس آن حضرت علی(ع) است، پناه ببرید و در همین راستا پیامبر(ص) در خطبه روز غدیر می‌فرمایند:« این پیام را حاضران به غایبان برسانند» و در ادامه حضرت محمد(ص) در بیاناتی مفصل به معرفی حضرت علی(ع) به عنوان بهترین الگو برای جامعه اسلامی و انسانی می‌پردازند.

 

 چگونه می‌توان پیام غدیر را به غایبان رساند و به تبیین و ترویج فرهنگ غدیر در سطح جوامع اسلامی پرداخت؟

نحوه‌ی انتقال پیام غدیر به سایرین بسیار اهمیت دارد بنابراین پیام غدیر را باید برای افراد به نحوی بیان کنیم که قابل فهم و قابل نقل و انتقال به دیگران باشد در همین راستا باید پیام غدیر را با استفاده از شیوه‌های جذاب، نرم و بدون هر گونه نیش و کنایه در قالب داستان، کلیپ، پادکست، فرمایشات کوتاه پیامبر(ص) درباره‌ی غدیر و ... به سایرین منتقل کنیم.

 

واقعه غدیر خم دارای چه برکاتی برای جوامع اسلامی است؟

عید غدیر خم، از مشترکات مسلمین است و یک شیعه و سنی، اصل واقعه غدیر و فضایل حضرت علی(ع) را قبول دارند و همچنین علمای اهل سنت در باب فضائل و مناقب حضرت علی(ع) نقل می‌کنند بنابراین طرح این موضوع به صورت حساب شده و جذاب می‌تواند محور وحدت مسلمانان جهان قرار بگیرد.

 

تجلی غدیر چه زمانی نمایان می‌شود؟

تجلی غدیر به صورت کامل در زمان ظهور امام زمان(عج) نمایان می‌شود که همان اسلام واقعی حضرت علی(ع) است و حضرت علی(ع) با برطرف کردن تحریفات صورت گرفته جلوه‌ی حقیقی اسلام خالص علوی را آشکار می‌کند.

 

روز عید غدیر امسال همزمان شده با سالروز شهادت شهید محسن حججی و روز شهدای مدافع حرم؛ لذا این سوال را مطرح می کنم که، شهدای مدافع حرم در احیاء و ترویج فرهنگ غدیر چه نقشی داشتند؟

شهدای مدافع حرم پیام غدیر را دریافت کردند و با تبعیت از رهبری و امام خویش برای مبارزه با تروریست‌های تکفیری داعش دست ساخته اسرائیل و آمریکا در منطقه حضور یافتند و با کمک خداوند این خطر بزرگ را در منطقه دفع کردند.

شهدای مدافع حرم تربیت یافتگان فرهنگ اهل‌بیت عصمت و طهارت(ع) هستند که برای دفاع از اسلام و پیروی از امامان‌شان به خصوص حضرت علی(ع) از جان و مال خودشان حتی برای دفاع از مسلمانان غیر شیعی گذشتند از همین رو فقط فرهنگ غدیر و فرهنگ اهل‌بیت(ع) است که می‌تواند چنین افراد شجاع و فهمیده‌ای را تربیت کند.

با توجه به اهمیت مسئله غدیر گاهی توجه به این مسئله از سوی شیعیان مورد غفلت قرار می‌گیرد و دلیل اهمیت غدیر این است که ما بدانیم در مقام عمل از چه کسی پیروی می‌کنیم ولی اگر قرار باشد فقط گفتارمان علوی باشد اما رفتارمان علوی نباشد در واقع عملا پیام غدیر را درک نکرده‌ایم و در آن صورت ما شیعه اعتقادی هستیم نه شیعه عملی لذا امیدوارم همه با الگوی گیری رفتاری از حضرت علی(ع) سعادتمند شویم.

برچسب ها:
افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید