نسخ خطی تاریخی با موضوع غدیر در کتابخانه وزیری یزد

۱۳۹۹/۰۵/۱۹ - ۱۱:۱۴
کتابخانه و موزه وزیری یزد، مجموعه ‌ای ارزشمند از نسخ خطی کهن با موضوع غدیر و اعمال و ادعیه روز و شب غدیر را در خود جا داده است.

به گزارش آستان نیوز، رئیس اداره کتابخانه و موزه وزیری یزد در این باره به نسخه های خطی موجود در این کتابخانه با محوریت ولایت اشاره داشت و گفت: «حق الیقین» نوشته علامه محمدباقر بن محمدتقی مجلسی با بررسی مسئله غدیر خم و ادله امامت، به تفصیل به اثبات امامت 12 امام پرداخته است.
محمدرضا ملک‌ ثابت افزود: یکی دیگر از نفایس این مجموعه، نسخه‌ ای است که 15 سال پس از وفات مؤلف در سال 1126 قمری به خط نستعلیق 23 سطری به قلم ابوالحسن‌ بن بهاء الدين براکوهي کتابت شده است.
وی بیان داشت: «مِصْباحُ الْمُتَهَجِّد و سِلاحُ الْمُتَعَبّد» یا «المِصباحُ الکَبیر» تألیف شیخ طوسی است که 4 نسخه خطی از آن در کتابخانه وزیری نگهداری می ‌شود و نفیس‌ ترین آن نسخه ‌ای است که در 274 برگ، در سال 966 قمری به قلم عبدالله‌ بن عبدالکریم و علی ‌بن محمد یزدی کتابت شده است.
ملک ثابت به اثر گران ‌سنگ علامه مجلسی با نام «زادالمعاد» اشاره کرد و گفت: این نسخه نیز یکی از نفایس موجود در کتابخانه وزیری است که باب پنجم آن در بیان فضایل و اعمال ماه ذی ‌الحجه بوده و مشتمل بر ۵ فصل است که فصل چهارم به فضایل و اعمال شب و روز عید غدیر اختصاص دارد.
 وی همچنین به وجود نسخ خطی متعددی از زادالمعاد در کتابخانه وزیری یزد اشاره داشت و گفت: یکی از نفایس این اثر نسخه ‌ای است که در 375 برگ در سال 1133 قمری به قلم ابوالحسن ابهری به خط نسخ 16سطری کتابت شده است.

افزودن دیدگاه جدید

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید